Б рилянтната оперета „Веселата вдовица“ от Франц Лехар откри оперната 2022 година, в която Държавна опера Варна отбелязва своя 75-годишен юбилей.
Актьорът и режисьор Александър Мутафчийски, едно от големите имена в съвременното българско оперетно изкуство, прави своя прочит върху постановката на холандеца Марк Кроне от 2012 г. „Музикалният арсенал в творбата е безграничен – виенски валсове, кадифена и нежна кантилена, огнен кан кан и дори славянски ритми и танци, тъй като в сюжета става въпрос за едно измислено княжество, наречено Понтеведро, а зад това име прозира Монтенегро - Черна гора, която по време на написването на оперетата, е била затънала в скандални дългове“, обяснява Александър Мутафчийски.
„Действието във „Веселата вдовица“ се развива в Париж. Барон Зета, посланикът на Понтеведро във френската столица, се опитва всячески да ожени своя секретар граф Данило за богатата вдовица Хана Главари, защото по този начин наследените от нея милиони ще си останат в Понтеведро и княжеството няма да бъде разорено. Зад този сюжет публиката ще открие една великолепна комедия, която се развива мълниеносно с различните ситуации в нея, неочаквани обрати, интриги и недоразумения – толкова характерни белези по принцип за стила „нововиенска оперета“, които в края на краищата водят до щастлива развръзка и тържество на любовта. Винаги обичам да цитирам големия български композитор Димитър Вълчев, който казва, че оперетата е приказка за любовта“, споделя още Мутафчийски Любопитно е, че точно преди 40 години ученикът Александър Мутафчийски за пръв път се докосва до света на оперетата именно чрез „Веселата вдовица“ в тогавашната постановка на Варненската опера: „Бях изключително впечатлен, за първи път виждах такова изкуство. Бях очарован от костюмите, от актьорите на сцената, от тяхното пеене... Не мога да кажа, че това е събудило някаква детска мечта или амбиция у мен един ден да стана и аз актьор, но ... ето че години по-късно и това се случи.“ Така „Веселата вдовица“ става част от актьорската, а сега и от режисьорската биография на популярния творец: „Влагам много и от себе си в постановката – на първо място моята любов към Варненска опера, това е сцената на която дебютирах, на която се учех на първи стъпки като актьор и която ме е зареждала със сила и самочувствие. Другото, с което мисля, че ще съм полезен, това е да направим действието по-динамично, диалозите по-действени, с енергията на съвременния човек, без да излизаме от епохата.“
Александър Мутафчийски
Тези режисьорски идеи отговарят напълно на амбицията и енергията на екипа, в който се изявяват: Ирина Жекова – Хана Главари, Иво Йорданов – Граф Данило, Борис Луков – Камий дьо Росийон и Мария Павлова – Валансиен, Велин Михайлов – Виконт Каскада, Людмил Петров – Барон Зета, Пламен Георгиев – Нйегуш и т.н. Трима от екипа дебютират във „Веселата вдовица“. Сопраното Ирина Жекова, след великолепното си превъплъщение неотдавна като Марица в „Графиня Марица“ на Постоянната гост-режисьорка на Варненската опера Вера Немирова, за пръв път ще пресъздаде образа на Веселата вдовица. Посланието на красивата оперета, според нея, е: „Как да преосмислим това, което ни поднася съдбата и как да го преобърнем в наша полза, как да се преборим за нашата любов. Огорчени от обстоятелствата, които някога са ги разделили, главните герои Хана и Данило се срещат след години отново, за да си припомнят защо са се обичали и да се влюбят отново един в друг. С действията си двамата доказват, че любовта е най-важното. Тя стои над егоизма и обидата, а понякога трябва да преглътнеш и огорчението в името на любовта“.