0

"Булгаргаз" е внесъл ценово предложение в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за поскъпване на природния газ до около 180 лева за мегаватчас, което е ръст от 58%, съобщава БНР. На 1 март енергийният регулатор одобри цена на газа от 113,73 лева за мегаватчас. Спрямо февруари повишението е от 3,5 на сто.

"Булгаргаз" е внесъл ценово предложение в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за поскъпване на природния газ до около 180 лева за мегаватчас, което е ръст от 58%, съобщава БНР. На 1 март енергийният регулатор одобри цена на газа от 113,73 лева за мегаватчас. Спрямо февруари повишението е от 3,5 на сто.

На 11 март "Булгаргаз" съобщи очакванията си за движението на цената на суровината през май, изготвени на базата на състоянието на европейския газов пазар в момента. Изчисленията на компанията показаха, че ако това положение се запази, природният газ трябва да поскъпне с 38% спрямо нивото през март.

70% от цената на природния газ, внасян от Русия, се влияе от движението на цените на европейските борси и по-специално на нидерландската TTF. Цената на газа от Азербайджан пък е обвързана с цената на петрола, който също се търгува на ниво над 100 долара в последните седмици.

Във формулата на ценообразуването на газа за България влияние оказва още и курсът на долара.

Обикновено през зимните месеци цената на газа се смекчава с количествата, нагнетени в "Чирен". Заради военните действия в Украйна обаче в момента

черпенето от газохранилището е прекратено

и то е минало в режим нагнетяване, твърдят от държавното дружество.

На 11 март "Булгаргаз" е внесъл в енергийния регулатор и своята прогноза за цената на газа през април. В следващите дни докладът ще бъде обсъден по време на открито заседание в КЕВР. В момента контрактите на газа с доставка през април се търгуват за малко над 118 евро за мегаватчас.

В позиция на КЕВР изпратена до медиите се казва, че заради военния конфликт в Украйна и на наложените санкции, в отделни дни през периода 1-10 март 2022 г. цените на газовите борси достигнаха екстремни стойности от 3900 долара/1000 куб. м., което е близо 350 евро за МВч. Налице обаче е тенденция към нормализиране на пазарите и към днешна дата

се наблюдава понижение на борсовите цени от близо три пъти –

днешните котировки показват цени от 1250 долара/1000 куб. м. или около 110 евро/МВч. Очакванията на енергийния регулатор са през оставащите дни до края на м. март тенденцията към стабилизиране на международните цени на природния газ да продължи.

В решението за утвърждаване на цена на природния газ за регулирания пазар, което ще бъде взето в началото на м. април, Комисията ще отчете стойностите на международните котировки към 31 март 2022 г., а не само екстремните нива на цените в началото на м. март.

КЕВР започна анализ до каква степен са обосновани разчетите в заявлението на „Булгаргаз“ ЕАД и дали в него са отчетени всички възможни резерви за намаляване на цената, включително и чрез максимално възможните доставки от газовото хранилище в Чирен. От обществения доставчик се изисква да представи обосновка и доказателства за всеки ценообразуващ елемент и анализ на пазара на природен газ.

КЕВР отново потвърждава, че в сегашната неблагоприятна ситуация на рекордно високи цени на международните пазари, ще изпълни заявените си приоритети за постигане на максимално добри цени за крайните битови потребители. За тази цел, при утвърждаване на цената на природния газ Комисията ще приложи всички регулаторни механизми, с които разполага.