В сички битови потребители, както тези с визуален, така и тези с дистанционен отчет, ще минат през годишно изравняване на потребената топлинна енергия през този отоплителен сезон.

Причината за хаоса в сметките е от настъпилия  правен вакуум, след като петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) премахна формулата за енергията, излъчена от сградната инсталация в жилищата на топлофицираните сгради  етажна собственост. Решението на съда влезе в сила на 25 февруари 2025 г. и от тази дата тя не може да се ползва от фирмите за дялово разпределение за определяне на количеството енергия, излъчено от инсталацията в жилищата на клиентите на топлофикациите. 

Предложение 

Министерството на енергетиката предложи отменената формула да се замени с фиксирана стойност от 30 процента от енергията за отопление в сградата. При общественото обсъждане на идеята обаче тя масово беше отхвърлена като вариант за определяне на енергията, излъчвана в общите части и по тръбите. Топлинните счетоводители и топлофикациите поискаха да се върне старата формула, която била по-справедлива от  предложените 30%.

Омбудсманът настоя излъчената топлина да се определя от реални измервания, каквито са възможни. Според потребителски организации и юристи изразиха мнение, че отменената формула е сгрешена, а чрез фиксираните 30% се прехвърля ползвана от едни потребители енергия на други, което противоречи на европейска директива. 

Енергийното министерство трябва да обяви решението си най-късно до 25 май. Това ще стане след анализ на становищата на участниците в общественото обсъждане на проекта на министерството за промяна на Наредбата за топлоснабдяване, обясниха от ведомството в отговор на запитване на „Телеграф“. 

Разход 

Заради затопляне на времето и по-малкото дни с отопление поради спиране на парното сметките за април ще бъдат с над 10% по-малки, отколкото мартенските. „Топлофикация София“ обяви, че от 22 април започва поетапно спиране на подаването на топлинна енергия в топлофицираните сгради в столицата.

Средната месечна температура през април в София е била +10,3 градуса, а през март тя е +9,6 градуса, тоест с 0,7% по-висока. Това означава, че според Закона на топлотехниката през април е била нужна с около 7% по-малко топлинна енергия. Като се добави и по-рано обявения край на отоплителния сезон, става ясно, че сметките, които софиянци ще получат към 15 май, ще изтънеят още с около 7-8 процента.