В ключването на битовите потребители на свободния пазар на електроенергия в България може да се отложи. Правителството да преоцени плановете за либерализация на пазара на ток за домакинствата, препоръчва Икономическият и социален съвет. Пленумът на организацията анализира продължаващия дисбаланс на европейския пазар на електроенергия, постоянните свръхвисоки цени на тока в Югоизточна Европа и посочи нуждата от създаване на механизъм за неговото преодоляване.
Ситуация
10,6 процента е делът на домакинствата в Европа в невъзможност да поддържат нормална температура в дома си през 2023 година. 20,7% е средният дял на българските домакинства през същата година. У нас домакинствата имат значително по-ниско крайно енергийно потребление на човек от населението, отбелязва ИСС. Въпреки това делът на разходите за жилище, енергия и горива е 15 процента от разполагаемия доход, докато в Европейския съюз той е под 10 процента. Затова България не може да приложи в пълен размер реформите на пазара на електрическа енергия чрез извеждане на домакинствата на свободен пазар.
Една от целите за изграждане на единен пазар на електроенергия в Европа е ограничаването на ценовите различия. Въпреки усилията за постигане на тази цел все още виждаме значителни разлики в цените на регионално ниво, се посочва в акта на ИСС.
Сред мерките, които ИСС предлага, са българското правителство да въведе постоянно действащ механизъм за компенсация от свръхвисоки цени и да преоцени плановете за либерализация на пазара на електрическа енергия за домакинствата.
Компенсации
Енергийният министър коментира преди ден, че вече е създаден подобен механизъм за компенсации. Високият дял на енергийно уязвими домакинства у нас създава допълнителна тежест за националната икономика да ги компенсира в условията на продължаващи периоди със свръхвисоки цени на електрическата енергия. Предложението на ИСС е всички с доход под 848 лева да получават помощи.
