С ъдът на Европейския съюз затвори вратичка за оскъпяване по бързите кредити над законово определения таван. Това научи „Телеграф“ от адвокат Антоан Атанасов от „Активни потребители“, който представлява много клиенти, опарили се от фирми за бързи заеми.
Съдът на ЕС постанови, че възнагражденията на поръчителите трябва задължително да се включват в годишния процент на разходите. А по закон ГПР е ограничен с таван – пет пъти от размера на законната лихва, която пък е основният лихвен процент плюс 10 пункта.
Практика
Известна е практиката фирмите за бързи кредити да изискват поръчител по договорите за заем. Често поръчителят се осигурява от самия кредитор и обикновено това е негова дъщерна фирма или друг вид свързано дружество. Разбира се, това поръчителство не е безплатно. Цената му се заплаща от кредитополучателя и тя не е никак ниска. Тя обаче не влиза в годишния процент на разходите и по този начин таванът за оскъпяването се заобикаля.
С решението на Съда на ЕС това се променя. И ако възнаграждението за поръчителството не влиза в ГПР, целият договор ще се смята за недействителен и кредитополучателят ще връща само толкова пари, колкото е взел. Решението на Европейския съд е по повод запитване на Софийския районен съд.
По този начин се уеднаквява практиката на българските съдилища, посочи адв. Атанасов.
Трикове
По думите му напоследък фирмите за бързи кредити започнали дори да не предоставят на клиента си договора за поръчителство. Крият го и не го показват, понякога дори в съдебните производства, каза адвокатът.
Друг трик, който напоследък правят някои фирми за бързи кредити, е да принуждават клиента да сключи застраховка. Включват застрахователната премия в главницата, като по този начин се начислява и лихва върху нея. Така ГПР става много по-висок от посочения в договора и при взети 20 000 лева за 5 г. трябва да върнеш 36 000 лева.
