0

Р оял на над един век с голямо значение за музикалната история на Русе за първи път ще излезе пред публика на световната премиера на монооперата „Алма“. Творбата ще бъде представена на сцената на Русенската опера в рамките на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ през 2025 г. Реликвата е била притежание на Христо Дюлгеров – първия концертмайстор на сформирания през 1947 г. Русенски симфоничен оркестър. След смъртта на видния музикален деятел роялът е купен през 1984 г. от адвокат Николай Славов за шестгодишната му дъщеря Ирина. Днес тя е лекарка, която от 11 години работи като анестезиолог в болницата в Донкастър, Великобритания. Тъй като от много отдавна д-р Ирина Славова не свири на рояла, решава да го дари на Държавната опера в Русе, където най-добре ще се грижат за него.

„От началото на 90-те години този клавирен музикален инструмент си „почива“ в апартамента ни в Русе. Бях в детската градина, когато баща ми започна да търси пиано, за да се упражнявам вкъщи. Това бяха времената, в които беше популярно децата да ходят на пиано или цигулка. Тогава се предлагаха за продажба много пиана, но баща ми реши да купи този, и то за немалка за времето си сума – 2000 лева. Сега съм щастлива, че роялът има нов дом“, каза пред „Телеграф“ д-р Ирина Славова, чиито родители били страстни почитатели на класическата музика и на оперното изкуство.

Музикалният инструмент е един хубав подарък за Русенската опера, която отбелязва 75-годишнината от основаването си. Дарението идва в момент, когато директорът й Пламен Бейков тъкмо се чудел откъде да вземе роял за монооперата „Алма“, създадена от композитора Любомир Денев-баща по поетичното либрето на Герган Ценов. Световната премиера на операта с една солистка ще се състои на 18 март 2025 г. Режисьор на спектакъла ще е Вера Немирова, а оригиналната сценография ще е дело на художника Юлиян Табаков. 

„Сигурно не е случайно, че този исторически инструмент идва точно в този момент. Много по-красиво и престижно ще бъде на сцената да има такъв роял, отколкото едно вертикално пиано от годините на зрелия социализъм. Роялът е салонен, не е концертен и въпреки че е произведен отдавна, учудващо е, че механиката му е в много добро състояние. Единствено клавиатурата трябва да се подмени, но за щастие имаме друг музикален инструмент, който не може да бъде реставриран и ще използваме клавишите му от слонова кост за подмяна“, обясни Пламен Бейков.

Според директора дареният малък салонен роял DIEDERICHS FRÈRES – St. Pètersbourg („БРАТЯ ДИДЕРИХС“ – Санкт Петербург) е произведен най-вероятно в първите години на ХХ век и не по-късно от 1918 г., тъй като тогава фабриката за пиана е закрита. Проучил е и нейната история. Производителят на музикални инструменти от Херцогство Брунсуик, Германия, Фьодор Фьодорович (Фридрих) Дидерихс през 1810 г. основава малка работилница на остров Василиевски в Санкт Петербург, която постепенно се превръща в голямо предприятие за производство на рояли и пиана. Синовете на Фридрих – Роберт и Андрей, наследяват компанията и канят чуждестранни експерти. През 1878 г. фирмата става известна като R. and A. Diederichs Brothers и създава търговската марка Diederichs Frères. В началото на 1880 г. тя произвежда до двеста концертни и салонни рояла годишно.

„Уникалното е не само че роялът е на повече от век, а и защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров – един от музикалните деятели на Русе, диригент на хор „Родина“, човекът, който заедно с Константин Илиев е подбирал музикантите за оркестъра“, допълва Бейков. 

Христо Дюлгеров е роден в Стражица на 21 май 1905 г. Завършва Музикалната академия в София, където овладява тайните на хоровото дирижиране при Добри Христов. Назначен е за учител по музика през 1940 г. в Мъжката гимназия в Русе. Става диригент на прочутия русенски хор „Родина“, който през 1988 г. печели званието „Хор на света“ на фестивала в Ланголен под диригентството на проф. Васил Арнаудов. Христо Дюлгеров е първият концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър и е сред основателите на Русенската опера през 1949 г. Дирижира и самодейни хорове в завод „Георги Димитров“ и при Дома на културата, също спечелили множество награди у нас и в чужбина. Христо Дюлгеров е баща на известния български пианист Никола Дюлгеров.