0

Проблемът със съотношението стари – нови пенсии не е решен и продължава да съществува като такъв. Това каза бившият социален министър Христина Христова пред „Телеграф“.

„Има разлика, защото старите пенсии са сметнати върху по-ниски доходи. Аз си спомням, че през 2001 година минималната заплата беше 65 лева. Сега е 1077 лв., 24 години след това. Може да се поставят много въпроси, като дали се е увеличила производителността толкова много пъти, но старите пенсии са сметнати върху старите доходи. Какво следва? Всяка година осъвременяване от 1 юли с т. нар. швейцарско правило. То покрива 50% от ръста на средния осигурителен доход и 50% от инфлацията. Не ги покрива изцяло. Може инфлацията да е нараснала много повече, но пенсиите растат с наполовина процента от инфлацията. Това също трябва да е тема на дебат. Това ли е точният механизъм. Трябва ли да се търси друг начин, като например да се покрива на 100% едното от тези две неща – инфлация или доходи. Или в различни години да може да се избира едното“, категорична е Христова.

Изоставане

Според нея сега старите пенсии изостават и тяхната покупателна способност пада. „От време на време има едни скокообразни преизчислявания като това преди две години. Увеличава се коефициентът на тежест не само на доходите, на които се е осигурявал човекът, но и на годините стаж. Това малко повдига нивото на старите пенсии, но проблемът си остава и нужна дискусия. Хората казват, че преди с доходите си са можели да закупят повече неща, нищо, че са били по-ниски, но има и експерти, които казват, че те вече са се пенсионирали и не участват в изработването на този повишен брутен вътрешен продукт“, отбелязва още експертът. 

Принос

„Най-важен за размера на пенсията си остава финансовият принос, но осигурителният стаж също вече не е за подценяване, защото коефициентът, който той носи при изчисляването, се увеличи и не е само едно, а мисля, че едно и три. Формулата е сложна, като участва и финансовият принос, и продължителността му в годините. И мен непрекъснато ме срещат хора по улицата и ме питат как може да са работили 40 години, а да взимат минимална пенсия. Питам ги високи заплати ли са взимали, ами не са. Това е. Приносът им е малък. Хората и в това отношение не са достатъчно информирани. Трябва да знаят, че това е пенсионна система и че държавата трябва да функционира и в другата посока. При ниска пенсия да може да им се помага с месечна социална помощ“, каза още Христова.