0

О коло 5 стотака трябва да заделят родителите на седмокласници, за да им осигурят участие в достатъчен брой пробни изпити и да ги привикнат към стреса, който съпътства решителните матури за прием в гимназиите.

Проверка на „Телеграф“ показа, че някои от фирмите, които организират такива предварителни тестове, обявяват и отстъпки до 30% покрай ноемврийския Черен петък. Средната цена на изпит е около 50 лева, а учители препоръчват децата да се явят на поне 6 по български език и математика.

НОВИ ПРОМЕНИ: 4-ка по БЕЛ и забравяш медицината!

Записването за такива изпити тече от няколко седмици и най-лесно става с попълването на електронни формуляри на сайтовете на частните школи, които организират препитванията. Те стартираха в средата на ноември, като този уикенд е първият от тези, в които има по-сериозна масовост. За днес и утре са предвидени и тренировъчните тестове, които организират от школата с учители от Столичната математическа гимназия (СМГ), които по традиция създават проблем с паркирането в района на училището.

ОЩЕ ЕДИН ИЗПИТ: Матурата по математика ще става задължителна!

Промоция

Децата, които посещават школи за подготовка за Националното външно оценяване (НВО) по български език и литература (БЕЛ) и математика, не плащат допълнителни такси за пробните изпити. Те са част от цената на целия курс, който обаче в повечето случаи надхвърля 2500 лева. В повечето случаи обаче това е по-евтин вариант от персоналните частни уроци, на които ходят седмокласниците. Тези, които не са записани в школи, имат възможност да си платят само за явяването на пробните изпити. Те се провеждат през есента и пролетта и в тестовете се включва само взетият до момента учебен материал, който преподават учителите в клас. На някои места примерните присъствени тестове са и на две различни по сложност нива. Ниво „Стандарт“ с отстъпка за Черен петък струва 39,90 лв., докато извън промоцията е 57 лева, а ниво „Премиум“ е съответно 47,90 лв. и 60 лева.

ИЗПУСНАХА ШАНСА: Над хиляда зрелостника не се явиха на поправителна матура по БЕЛ

Технически

„Основното, за което помагат пробните изпити, е, че децата свикват с техническите изисквания и начина, по който ще се проведе самата матура. Виждат, че не е толкова страшно и действително това им помага да преодолеят стреса. Имам опит и с по-голямото ми дете и вярвам, че е добре да се ходи на такива предварителни тестове, но само присъствено. Знам, че някои предлагат и дистанционни форми, но не мисля, че такива реално помагат. Още на родителската среща през октомври учителите ни препоръчаха да запишем децата на поне 6 такива изпити, за да свикнат с обстановката. Препоръчаха и да не са в училищата, в които учат, а в непозната обстановка. Освен таксите за по 50-60 лева около явяването на такива пробни има и други разходи и сме заделили близо 500 лева. Първите 100 лева са още този уикенд за изпитите в СМГ. Все пак образователната ни система е такава, че приемът в добра гимназия е по-труден процес, отколкото кандидатстването и записването в университет“, разказа пред „Телеграф“ Мая Боянова, която е майка на седмокласник.

Интерес

Директори на училища от цялата страна организират и безплатни симулации на изпитите след 7-и клас, на които децата също могат да свикнат с обстановката, която ги очаква на матурите. „При нас интересът към пробните изпити, които организираме, е голям и според мен децата получават реална полза от това. Най-важното е да разберат, че няма от какво да се притесняват и трябва свободно да покажат своите знания“, коментира пред „Телеграф“ Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България и директор на столичното 119-о СУ.

„Министерството на образованието и науката (МОН) не организира и не провежда пробни изпити, респективно и не регулира тези дейности, в т.ч. лицензиране, определяне на такси, разработване на изпитни материали, оценяване на писмени работи и др. Ако пробни изпити се организират и провеждат на училищно ниво, регионалните управления на образованието са териториалните администрации, които имат правомощията да осъществяват контрол на системата на училищното образование. В случай на провеждане и организиране на пробни изпити извън училищата следва да се знае, че те не са регулирани и лицензирани от МОН“, разясняват от образователното ведомство пред „Телеграф“.

„Няма как да има регулация. Пробните изпити са част от пазара, съпътстващ образователната система. Контрол може да има само от страна на данъчните“, каза и бившият образователен министър Красимир Вълчев.

Копират в детайли истинските препитвания

Пробните изпити се провеждат присъствено и копират формата на изпита за НВО в края на седми клас. По български език и литература те предвиждат решаване на тест за 75 минути, изслушване на текст за преразказ (еднократно), достъп до текста за преразказ за 15 минути и писане на преразказ за 75 минути. По математика се решава тест за 75 минути и задачи с разширен свободен отговор за 90 минути. Проверката на пробните изпити на учениците се извършва по критериите на МОН. В най-общите случаи резултатите от тях се обявяват до 10 работни дни след провеждането им, като се изпращат на мейл. Повечето организатори качват условията на задачите, ключ с верните отговори и подробно разписани решения на задачите от 2 модул по математика на сайтовете си. Пълната симулация на изпитите изисква учениците да се явят в залата 15 минути преди началния час. На работните си маси имат право да разполагат с чертожни инструменти, химикалки, моливи и вода. Мобилните телефони и калкулатори са абсолютно забранени и могат да доведат до дисквалификация на ученика. Квестори инструктират учениците и следят за спазването на изпитните правила. Учениците имат възможност да използват чернова и белова.

Шанс за загрявка имат и абитуриентите

От 2023 г. един от частните учебни центрове организира пробна матура по БЕЛ за ученици от 12-и клас, в партньорство с Университет за национално и световно стопанство (УНСС). Изпитът предизвика голям интерес сред зрелостниците и на него се явиха 330 ученици, което е рекорден брой за този формат. През април тази година се явиха близо двойно повече абитуриенти – 629.