Д епутатите гласуваха против създаването на Временна комисия за исканите от и.ф. главен прокурор депутатски имунитети и решиха точките, свързани с тях, да отпаднат от дневния ред. Това се случи след прекъсване на пленарното заседание и свикване на Председателски съвет.
Работата на Народното събрание започна със спор дали да бъдат обсъждани предложенията за сваляне на имунитетите на шестима народни представители - четирима от "Възраждане" и двама от ДПС-ДПС.
Председателят на парламента Наталия Киселова прекъсна заседанието и свика Председателски съвет, за да бъде обсъдено предложението на ПП-ДБ за създаване на Временна комисия по исканията на изпълняващия функциите главен прокурор за даване на разрешение за възбуждане на наказателни преследвания срещу Марио Рангелов, Джейхан Ибрямов, Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Никола Димитров и Йордан Тодоров.
Лена Бориславова от ПП-ДБ мотивира предложението за създаване на комисията:
"Правим това искане за временна комисия, не за да пазим някого. По този начин ако има политическа интервенция от страна на прокуратурата, а за съжаление, знаем, че на нашата българска родна прокуратура, това е основно поле на действие - политиката, а не правосъдието, дава възможност това обсъждане да стане обществено достояние на мотивите и причините, поради които се искат депутатски имунитети и ако те са основателни, да се вземе съответното решение пред обществото, а не защото някой някъде е достигнал до политическа договорка, с която е решил да изтъргува имунитета на един или друг народен представител в полза на една или друга сделка за гласуване в това Народно събрание или назначение в някой регулатор".
"Този тип комисии се използват в Европа. Това е европейският стандарт. За да не се използват имунитетите като политически бухалки, трябва да се мине през тази комисия", посочи съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
Срещу тази идея обаче се обяви друг депутат от ПП-ДБ - Явор Божанков, който е вносител на предложенията за сваляне на имунитетите на четиримата представители на "Възраждане".
От партията поискаха отпадане на точките от програмата на НС, тъй като не са приложени мотивите на и.ф. главен прокурор и депутатите не са могли да се запознаят с материалите по отделните случаи. Предложението беше прието със 121 гласа "за".
Имунитетите на депутати от "Възраждане" се искат заради участието им в атаката срещу сградата на Представителството на ЕК у нас. Джейхан Ибрямов е разследван за търговия с влияние и получаване на подкуп, а Марио Рангелов - за търговия с влияние и купуване на гласове.
Резултатът от гласуванията доведе до размяна на остри реплики от парламентарната трибуна. Хамид Хамид от "ДПС - Ново начало" обвини председателя на НС Наталия Киселова в нарушение на правилника, защото е допуснала разглеждането на предложението на ПП-ДБ за създаване на Временна комисия. Хамид критикува и ГЕРБ-СДС, заради гласуването им за отпадане на точките от дневния ред.
"Сега създадохте прецедент. Прецедент, който е формално нарушение на правилника вече от Ваша страна. Значи, вземете се в ръце ако ще сте председател на това Народно събрание, защото времето Ви изтича. А иначе, видяхме няколко човека от ГЕРБ. Нямате нищо общо с ЕНП. Вие сте подръжници на "Алтернатива за Германия", защото поддържате техните маши в българския парламент. Вие сте закрилници на всички пестъпници в България. Да ви е честито!", каза Хамид.
Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков отправи обвинение към колегите си от "Продължаваме промяната".
"В последния момент се внася една комисия, която е ясно, че няма какво друго да направи, освен да спаси тези имунитети и да даде още време на "Възраждане". Не зная какви отношения има Кирил Петков с "Възраждане". Не знам какви отношения има "Продължаваме промяната" с "Възраждане", но това, което се случва тук днес, е абсолютно недопустимо", заяви той.
"Щяхме да гласуваме за падането на тези имунитети, защото да палиш сграда на Европейския съюз с коктейли "Молотов" не е европейска практика и ние сме много против тези хулигански прояви, но когато сме европейци трябва да сме европейци принципно. Европейски, като имаме комисия по европейски принцип", отговори Кирил Петков.
Източник: БНР