Е дна грипна епидемия в никакъв случай няма да разклати здравната система. На определени места за два-три дни може да има проблем с леглата, там идва функцията на щабовете. Това коментира в ефира на „Събуди се” главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той обясни, че възрастовата група с най-висока заболеваемост е от 5 до 19 години, следвана от 0 до 4 г. „Няма възраст, която да не е засегната, всеки може да боледува от грип. Като необходимост от болнично лечение - това са най-вече децата”, уточни специалистът.
Доц. Кунчев предупреди, че сме склонни да неглижираме грипа, който обаче е сериозно заболяване. „За 90% от хората той ще премине сравнително леко. Вниманието ни е насочено към 10% - най-вече възрастни хора и хронично болни, за които той може да бъде проблем”, разясни той.
Най-честото усложнение при грипа е пневмонията. „И сега я намираме, включително при децата. Тя е много характерна вирусна пневмония - на слушалка се хваща по-трудно, но на рентгенова снимка се очертава веднага”, каза още главният държавен здравен инспектор.
Доц. Кунчев апелира да се избягват излишните контакти и събирането на места със струпване на хора. Носенето на маска, дезинфекцията и спазването на отстояние помагат, изтъкна той.
Във връзка с лекарствата доц. Кунчев заяви, че войната в Украйна и пандемията доста разклатиха веригите за доставка на лекарства. Това е знак, че трябват промени в цяла Европа.
„Сигурен съм, че ще се стигне до регулиране на проблема. Според мен, в рамките на месец ще се стигне до задоволяване на нуждата от някои препарати. Няма смисъл от презапасяване. И сроковете на годност не са дълги, затова трябва да ги взимаме, когато сме болни”, информира той.
„ДДС-то в различните страни влияе на цената на лекарства. Нормално е да взимаш лекарства там, където живееш, всичко друго са спасителни действия. Вече за цените – въпрос на избор дали си заслужава за няколко стотинки или лев разлика да се пътуват дълги разстояния”, допълни той.