С тъклено шише на над 1800 години откриха българските археолози. Интересната находка е открита през миналата година. То може да бъде видяно в Националния археологически институт с музей при БАН.

Сезони

Артефактът е открит в южния некропол на римската колония Деултум, който е проучван спасително в продължение на шест сезона, съобщават от музея. Той е разположен на около 1,2 километра южно от римската колония, отвъд река Средецка и попада в землището на село Дебелт, община Средец, област Бургас.

През отминалата година са проучени общо 130 нови гробни съоръжения. При проучването е открит разнообразен гробен инвентар – различни керамични и стъклени съдове, а също и монети, тоалетни принадлежности, лични вещи на погребаните и части от тяхното облекло. Сред най-интересните и редки находки е богато украсена стъклена бутилка. Тя е намерена в гроб 294, а находката е датирана след 138 г.

Експонатът е част от временна изложба „Българска архелогия 2024“, представена в Централна зала на Националния археологически музей до 8 юни 2025 година. В нея любителите на историята могат да видят над 500 експоната.

Сред любопитните находки в изложбата е прабългарско каменно яйце. При проучванията на ранносредновековното селище Кавлаклак е открита находка без аналог – камък с яйцевидна форма с врязана украса. Яйцето е от средата на VIII-IХ век.

Сцени

„Сред изображенията доминират две човешки фигури, разположени противоположно една на друга, но композиционно артефактът е разделен на осем сцени. Това насочва към общата символика, която свързва находката със зараждането на света и постепенното му разчленяване. Изображенията в този важен контекст биха могли да дадат ценна информация за митологията на ранните българи“, казват от Националния археологически институт с музей при БАН.

Любопитната находка е бил депонирана в яма на дъното на жилище от VІІІ в. в селище, разположено на 5 км източно от първата българска столица Плиска.

.

 .
Добрина Харбалиева