А ко не обичате да се пържите на пясъка, да плащате безумните плажни надценки и да бъдете тормозени вечер от децибелите на дискотеките и наистина да дадете почивка на опънатите си нерви, няма по-добро място за релакс от българските манастири. Те съчетават по един невероятен начин архитектура, история и природа и затова немалко хора ги предпочитат пред шума и стълпотворението на морските курорти.
Правила
Решилите да потърсят спокойствие в тишината на светите обители трябва да са наясно за някои правила. Първо, да забравят за бюстиета, шорти и потници, както и за всякаква музика. Домашният любимец - все едно дали е немска овчарка или йоркширски териер - също няма място в манастира. Не бива да се въвличат монасите в разговори и така да се разсейват от техните духовни или домакински послушания. Ако имате конкретни въпроси - за това си има цивилни лица. Употребата на алкохол е забранена публично, но никой не ви пречи да отворите бутилка в стаята, където сте настанени. Най-тежко е за пушачите – те трябва да си поемат дозата никотин извън стените на обителта. Което е наистина изпитание, защото манастирските врати се затварят рано.
Рила
Възможността да се докоснете до духа на Рилския Чудотворец няма да ви струва скъпо. Новото крило за гости в Рилската света обител се състои от стаи с 3 единични легла, гардероб, масички и санитарен възел. И всичко това за 60 лева. За подобна стая с две легла цената е съответно 50 лева. В старите килии обаче може да преспиш само за 9 лева.
Разходките по терасите на Рилския манастир са забранени за посетителите. Това обаче не важи за гостите, които пренощуват там. Разбира се, при условие да пазят тишина.
Бачково
По-скъпо е в другия патриаршески манастир – Бачковския. Обителта разполага с леглова база за около 200 човека. Стаите са със санитарен възел, с две, три и четири легла. Цената е 50 лв. на легло. Манастирът предлага настаняване и в луксозни апартаменти на цена от 100 лв. на вечер. Но двойките, които желаят да прекарат романтична нощ в манастир, трябва да представят документ за граждански брак.
В Бачковския манастир има условия за творчество.
В старото крило поклонниците могат да останат да нощуват в стаи без санитарен възел, с повече легла във всяка и общи тоалетна и баня. За което трябва да заплатят 25 лева. Настаняването в манастира трябва да стане не по-късно от 16,30 ч.
Боксониера
Троянският манастир бие обаче своите два събратя както с условията, така и с цените. Там за 60 лева разполагате направо с боксониера - две единични легла, санитарен възел, кабелна телевизия и хладилник. Паркингът за колата ви е безплатен.
Ресторант
Клисурският манастир разполага с 80 легла и 2 апартамента. Всяка стая с две легла е снабдена със собствена баня с тоалетна срещу 35 лева на нощ, а за легло в апартаментите - 40. Стаите имат собствен санитарен възел. Посетителите могат да отпуснат спокойно душа в ресторанта, защото той е разположен извън манастирските стени. Заведението предлага традиционни ястия от националната кухня със собствени продукти. За развлечение се организират планински излети, конна езда, концерти и изложби.
Света гора
Манастирите на някогашната българска Света гора край старопрестолния град също посрещат гости. Килифаревският манастир „Рождество Богородично“ предлага за нощувка стаи с 2, 3 или 4 легла със собствен санитарен възел, като цената е 10 лева на легло. В Соколовския манастир може да преспите съответно за 10 лева на легло в стая със собствена баня и тоалетна и за 7 лева – в стая със санитарен възел на етажа. В Дряновския манастир може да спиш и за 20 лева, но в старото крило, където в стаите са 6-8 легла – почти като в обща туристическа спалня. Съвсем други са условията в новото крило за гости. Там нощувката е 30 лева в стая с две легла и санитарен възел. А ако сте семейство с дете, веднага ще ви разгънат походно легло, за което обаче ще трябва да доплатите още 15 лева.
Варианти
Добри условия и разумни цени предлагат и много други манастири. Манастирът „Седемте престола“ разполага общо с 60 легла в двойни, тройни и по-големи стаи. Баните и тоалетните обаче са общи на етажа. Манастирът „Света Троица“ в Кръстова гора осигурява самостоятелни стаи с две легла и санитарен възел за 40 лева, а тези с повече легла - за по 15 лева на човек и обща баня и тоалетна. Гложенският манастир пък ви посреща със стаи с по три легла с възможност за четвърто легло. Общо за 30 лева, също със собствен санитарен възел.
От Рим до Грузия
За хората, които имат финансовата възможност да се докоснат до светите места на християнството, Центърът за поклоннически туризъм към Софийската митрополия организира редовно задгранични екскурзии. Най-новите маршрути са Рим (21-26 август) на цена от 1650 лева и поклонение в манастирите на Грузия за Рождество Богородично (5-12 септември) за 1950 лв. Тези, които искат да се поклонят на мощите на свети Николай в Бари и да присъстват на чудото с кръвта на свети Януарий в Амалфи, могат да го направят срещу 1150 лв. от 18 до 20 септември. Последната обявена дестинация е Кипър - от 3 до 10 октомвриу на стойност 1390 лв.
