Н егово Светейшество патриарх Даниил отслужи Света литургия, с която бе отбелязано обновяването на храма "Свети великомъченик Мина" в столичния район "Слатина" след продължилия две години ремонт.
Сега храмът е почти напълно възстановен и ще бъде отворен за молитви и служения, които ще се извършват от протойерей Андон Софиин.
Дарители
Основният ремонт и реставрацията на този паметник на културата са осъществени със значително дарение от проф. дтн инженер Цоло Вутов като част от благотворителната програма "Българските добродетели" и повече от хиляда други спонсори. Самото проектиране и строителните работи са извършени безвъзмездно от ангажираните екипи и от граждани на район "Слатина".
Предания
Смята се, че на мястото на храма е имало манастир още от незапомнени времена, известен в народното и църковното предание като най-стария в България. Друго предание гласи, че манастирът може да е бил на мястото на сегашната църква "Света Троица" - на ул. "Манастирска", на 500 метра от храма "Свети великомъченик Мина", а третото е, че двете църкви може да са били част от общ манастирски комплекс. Твърди се, че в него е идвал свети Атанасий Велики, патриарх Александрийски, по време на Сердикийския църковен събор през 343 г.
Днешният храм е от 1872 г. и е единственият възрожденски храм в София, запазен в оригиналния си вид, твърдят организаторите на празника. Най-старите икони в него датират от 1772 г. През 1955 г. църквата е обявена за паметник на културата.
Слово
В събота Негово Светейшество патриарх Даниил благослови шествието, организирано от граждански сдружения в подкрепа на изучаването на предмет „Добродетели и религии“ в българските училища. То започна с молебен, отслужен от патриарха в катедралата „Свети Александър Невски“. В словото си след него той благодари на събралите се за изразената от тях подкрепа на МОН и конкретно на министър Красимир Вълчев, проявил разбиране и смелост да се възвърне полагащото се място на този предмет. Патриархът спомена и противниците на идеята, които издигат лозунга „Училището не е църква“. „Училището не е църква, но българското училище е родено от църквата“, припомни той. „С въвеждането на вероучение ще се възстанови историческата правда“. И подчерта, че „без да познава вярата на предците си, човек не може да се труди безкористно за семейството си, за родината ни и за всички човеци“.
