Ш офьор от София стана жертва на пореден гаф от страна на Пътна полиция и е санкциониран с електронен фиш, издаден от Хасково, без изобщо да е бил в града. „Получих известие от системата за сигурно електронно връчване, че съм глобен. Когато влязох да проверя, се оказа, че на 4 декември съм засечен с превишена скорост“, обясни за „Телеграф“ потърпевшият Веселин Стойков.
Мъжът с изненада установил, че е заснет с камера TFR1-M да шофира по бул. „Никола Радев“ в Хасково на 4 декември 2024 г.
Хонорар
„Аз по това време обаче бях на работа в София. Няма как да съм бил в Хасково. След като разбрах, че е станала грешка, потърсих за съдействие адвокат“, разказа Стойков. От адвокатската кантора му обявили, че трябва да плати 600 лева – сумата представлява хонорара за защитата, заедно с пътните до Хасково. „Глобата ми е 200 лева, а ако наема адвокат, за да ми я отменят, трябва да платя тройно. А аз дори нямам никаква вина“, коментира потърпевшият. „Нека от КАТ си подобрят системата и да направят така, че хората да получават снимки от нарушенията, за да могат да възразяват, а не само да получават глоби. Сигурен съм, че на снимката ще се види, че е съвсем друг автомобил, а не моят“, категоричен е той.
Грешка
„Във връзка със сигнала е извършена проверка, при която е установено, че при валидирането на регистрационния номер на моторното превозно средство е допусната грешка в една от цифрите“, признаха от пресцентъра на Пътна полиция при запитване от „Телеграф“. Оттам уточняват, че действително е издаден е-фиш на друго МПС, „чийто номер погрешно е бил валидиран“. От Пътна полиция заявиха, че са „предприети действия за анулиране на първоначално издадения електронен фиш и издаване на друг на името на собственика на моторното превозно средство, с което реално е извършено нарушението“. Оттам уточняват, че при такива случаи може да се направи писмено възражение срещу е-фиш както чрез системата за сигурно електронно връчване, така и по имейл или по пощата, като тогава срокът за депозирането му пред директора на съответната структура на МВР е 7-дневен от получаването на е-фиша. През октомври лъсна подобен скандален случай, само че с е-фиш от Пазарджик, а потърпевшият се оказа известната психиатърка д-р Цветеслава Гълъбова. Д-р Гълъбова изобщо не е пътувала до Пазарджик, а фишът й е грешка в системата. Тогава стана ясно, че електронните фишове всъщност не се издават автоматично от системата, а номерата на колите се въвеждат ръчно от оператор и се допускат множество гафове.