Н икъде, нито в Конституцията, нито в Закона за водите, нито в Закона за концесиите, нито в цялата българска и международна правна регламентация не се предвижда водите на река Арда да се предоставят на Гърция в „регулирани количества“ „с временно търговско споразумение“. Това е предателство!
Това заяви в интервю за БГНЕС Асен Личев, хидрогеолог и министър на околната среда и водите от 12 май 2021 г. до 13 декември 2021 г.
ТОВА ЛЯТО: Ще спре ли българската вода за гръцките фермери
БЛОКАДА: Фермери затварят главни пътища!
33 млрд. лв. трябват за ремонт на ВиК мрежата
- Г-н Личев, допустим ли е политическият натиск, който Гърция ни оказва по въпроса за водите на река Арда?
- Съгласно Чл. 18, ал. 1 от Конституцията на България водите са изключителна държавна собственост. Съгласно алинея 5 от същия член предоставянето концесии за водите и разрешения за ползване на водите се уреждат със закон.
Конституцията прокламира, че водите изключителна държавна собственост се стопанисват и управляват в интерес на българските граждани и на българското общество.
Законът, с който се урежда разрешения за ползване на водите на река Арда, е Законът за водите. В него законодателят не е предвидил предоставяне на концесия за ползване на водите на река Арда!
В този закон (чл.11, ал. 1) водите на река Арда са регламентирани като публична държавна собственост.
Апропо, река Арда извира от Родопите. Дължината ѝ е 272 км, от които на българска територия – 241,3 км, а останалите са на гръцка територия. Никъде водите на река Арда на българска територия не се отклоняват от нейното русло. Т.е. цялата вода на реката изтича през границата с Гърция без да се отклонява. Гърция няма язовир на своята територия, който да събира и регулира тези води за нуждите на икономиката и селското стопанство на Гърция.
Поради това гърците се опитват да се домогнат до използването на българските хидротехнически съоръжения по река Арда за регулиране на водите, както на тях им е удобно!
Репарационната спогодба за Арда, която изтече през юли миналата година, бе удобен претекст за това. Поради това днес гърците искат да обримчат България с нов документ, който да е в техен интерес без да влагат средства на гръцка територия!
Ето това е недопустим политически натиск, особено когато управляващите са податливи на чуждо влияние.
Всъщност, още през юли миналата година предвидих, че гърците ще атакуват веднага след изтичането на Репарационната спогодба и познах!
Пропукването у българските власти стана при Кирил Петков, служебните правителства на Главчев, чрез служебния министър на екологията и министъра на енергетиката и най-вече при редовното правителство на Желязков! Където органът, управляващ водите на национално ниво (министърът на околната среда и водите), още не затоплил министерското кресло бе посетен от Негово Превъзходителство Алексиос Мариос Либеропулос – посланик на Гърция в България!
И разбира се той повдигна единствено въпроса за предоставяне на регулирани количества вода от р. Арда.
Отговорът е услужлив и дава торна почва за увеличаване на политическия натиск от страна на Гърция: „Въпросът за този сезон би могъл да се реши с временно търговско споразумение като водеща роля в процеса ще има Министерството на външните работи на България.“ (https://www.moew.government.bg/bg/ministur-manol-genov-se-srestna-s-poslanika-na-gurciya/)
Ето го и предателството: Никъде, нито в Конституцията, нито в Закона за водите, нито в Закона за концесиите, нито в цялата българска и международна правна регламентация не се предвижда водите на река Арда да се предоставят на Гърция в „регулирани количества“ „с временно търговско споразумение“!
Нещо повече, основният принцип на Рамковата директива за водите, която е ръководно начало за управлението на водите на страните членки на ЕС е: „Водата не е просто търговски продукт, а по-скоро наследство, което следва да бъде опазено, защитено и третирано като такова“
- Кой е най-правилният начин за защита на националните интереси на България по въпроса с водите, защото сме били свидетели в близкото минало, когато са се извършвали престъпления по този въпрос?
- Най-правилният начин е да се спазва българското законодателство в областта на водите и основния принцип на Директива 2000/60/EО на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2000 година за установяване на рамка за действията на Общността в областта на политиката за водите, че „водата не е просто търговски продукт, а по-скоро наследство, което следва да бъде опазено, защитено и третирано като такова“!
И разбира се българските управляващи да стопанисват и управляват в интерес на българските граждани и на българското общество водите на България.
А не в ущърб!
*Източник: БГНЕС