С настъпването на пролетта любителите на природата вече правят своите планове коя планина да посетят и какви маршрути да начертаят. За всички тези планинари от огромно значение е наличието на хижи в гората, на хора, които са готови да ги приютят, да ги подслонят и да им помогнат, ако това се налага. Един такъв човек е Радко Божинов – секретар на туристическо дружество „Пирин“ в Разлог. Роден е между три планини - Рила, Пирин и Родопите. Вече 17 години работи на хижа „Яворов“ в Пирин, където с колегите си е готов по всяко време на денонощието и във всеки един ден да подаде ръка на някой закъсал, уморен или и отчаян турист. За Радко хижата е нещо като храм в планината, защото е убежище за планинарите, там те получават покрив над главата си, храна, сигурност, спокойствие и ценни съвети.
Мисия
„Да си хижар е мисия, да си хотелиер е професия. Нашата задача е да помагаме и да сме полезни на хората в планината, а не непременно да им бъркаме в джоба. Изключително трудно е да работиш в хижа, хижар се раждаш, а не ставаш. Трябва да имаш сърце, за да си в услуга на другите, да си пенкилер - да разбираш от всичко, да си водопроводчик, каналджия, електротехник, шофьор и домакин. Хижа „Яворов“ е единствената в Пирин, която работи 24/7 целогодишно“, споделя Радко.
В това време на годината няма чак такъв наплив от туристи към хижите, но те не се отпускат нито за миг. Бумът на планинари е през лятото, идват от цяла България, Европа, че дори и от други континенти. Защото летните месеци са разкошното време за тях да се докоснат до красотата на природата, да усетят аромата на дивите плодове и билките в родните гори и да запечатат своите впечатляващи спомени.
В последните години любителите на планината се увеличават непрекъснато. Най-страшно е през юли и август. Тогава Божинов и екипът тук посрещат хиляди гости. И дори не броят тези, които само минават през хижата и продължават по поетите от тях планински маршрути.
Идват не само българи, но и доста чужденци - гърци, руснаци, чехи, англичани. Разбира се, че има и представители на екзотични държави - от Азия, Африка, Австралия, Северна Америка и Южна Америка.
Самонадеяни
„Нашата работа не е само да ги подслоним, а и да ги убедим да са внимателни в планината. Ние сме като информационен център, разказваме на гостите къде са опасните места, откъде е най-добре да преминат. За да разберат истината, че никой не е в безопасност в гората“, категоричен е опитният планинар, който сам е изкачил доста от най-високите европейски върхове.
Според него в последните години се забелязват две важни тенденции. Първата е, че туристите стават по-самонадеяни. Това важи особено за по-младите планинари. Те считат, че щом са с добра екипировка, са безсмъртни. И това често води до тежки, а и фатални понякога инциденти в гората. Хижарите обаче не могат нито да задържат тези „луди глави“, нито да оградят планината с телена ограда.
„Белята идва бързо, затова е нужно да се внимава. Планината е дар божи и е за всички, но никога не бива да се подценява“, казва Божинов. Втората тенденция е, че туристите пазят повече планината, не изхвърлят боклуци, не палят огньове на забранени места, не замърсяват езерата.
Бижу
Радко Божинов уверява, че хижа „Яворов“ е бижуто не само на Пирин планина, но и на България. Доказателство за това е, че хижата бе обявена за №1 в страната за 2016 година. Но този успех е постигнат с много труд, усилия, упоритост и инвестиции. Тя е собственост на община Разлог, но е дадена за ползване на туристическо дружество „Пирин”.
През годините са сменени дограмата и котелът, осигурени са нови завивки, ремонтиран е покривът. Помагат и дарители. Огромно предимство е и лесният достъп, има път до базата. Това пести и време, и нерви, и пари. Други хижари качват с коне храната до хижите си. Гостите тук ги привличат красивата природа, чистият въздух, добрата и комфортна хижа, която работи целогодишно. От нея тръгват страхотни планински преходи, в които се откриват прекрасни гледки, спиращи дъха панорами.
Осигурени са нови матраци и телевизори. В новата база има двойни стаи със самостоятелни бани и тоалетни. „В момента можем да посрещнем 100 любители на планината - в новата хижа има 70 места, още 21 места са в старата хижа, разполагаме и с бунгало с 10 места. Обновихме и старата хижа - баня, тоалетни, дограма. И стана като нова“, твърди хижарят.
Параклис
От есента на 2022 година ползват и фотоволтаици за производство на електроенергия. Преди години са монтирани слънчеви колектори за екологично отопление, за да не се вреди на околната среда. Метеорологичната станция на сградата дава информация на туристите за времето в района - температура, скорост и влажност на въздуха. Осигурено е и устройство за обхват на мобилните телефони. Обособено е и място за палатков лагер.
Преди години до хижата бе построен параклисът „Вси светии”. Там всеки може да се помоли за здраве и сполука. „Иконите са осветени в Зографския манастир - българската светиня в Атон. Те са дело на най-добрите иконописци. В параклиса всеки, който тръгва в планината, може да се помоли, за да го пази Господ. Но е добре да се вслушват в съветите ни, да не предприемат рискове и тогава няма да им се налага да разчитат на божията помощ“, изтъква Радко Божинов, чиято мисия е да бъде хижар.
