Т очно 100 броя неоправдани отсъствия са натрупали депутатите досега. Това показва регистърът на сайта на парламента, където се отбелязва всяко отсъствие на народен представител от пленарна зала или от ресорна комисия. 

Важно е да се отбележи, че тези неприсъствия на депутати на заседания са само за двата месеца февруари и март. Тези за април все още не са вписани в регистъра, защото месецът не е приключил, а и в момента НС е във ваканция. Няма записани липси за януари, декември и ноември поради това, че Наталия Киселова бе избрана за председател на НС едва в средата на декември 2024 г.

Район „Чужбина“ остава на пауза, засега за 1 г.

Кабинетът „Желязков“ бе одобрен в средата на януари. Дотогава бе стопиран и въпросът със структурирането на парламентарните комисии. Разговорите как да бъдат разпределени местата в тях бяха подновени около 20-21 януари, когато бяха гласувани. От управляващата коалиция искаха да са сигурни, че има нужното парламентарно мнозинство зад правителството. 

Работа 

Шестима са депутатите с по 2 отсъствия – Николай Денков, Явор Божанков, Андрей Цеков, Йордан Иванов от ПП-ДБ, Иван Белчев от ГЕРБ и Николай Златарски от „ДПС-Ново начало“. Това означава, че народните представители, които поне един път са кръшнали от работа без основателна причина, са 94.

Голяма част от отсъствията са направени на 20 февруари, когато трябваше да се гласуват правилата за попълване на регулаторите. Част от опозицията обаче не влезе в зала и заради липсата на кворум заседанието на НС се провали. С по едно отсъствие в „дневника“ може да се похвалят лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски, Бойко Рашков и Кирил Петков от ПП-ДБ. 

Народното събрание излезе във Великденска ваканция

Досега шефката на НС Наталия Киселова е наложила 14 забележки към депутати заради държанието им в залата или по-груб език от трибуната. С най-много такива – цели 3 – е лидерът на МЕЧ Радостин Василев. С по две са Искра Михайлова от „Възраждане“ и съпартиецът й Йордан Тодоров. По една забележка имат лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов и съпредседателят на ПП Кирил Петков. 

Смени 

След ваканцията най-вероятно НС ще се захване с разместване в съставите на комисиите. Причината е влизането на „Величие“, на които също трябва да се отредят места. Това обаче води до отнемане на бройки от други групи. Така например ГЕРБ губи по едно място в 7 комисии – демографска, по жалбите, правна, бюджетна, културна, енергетика и регионална.

Същото важи и за „ДПС-Ново начало“, които ще са с един човек по-малко в здравна, образователна, социална, икономическа, вътрешна комисия, както и тези по отбрана и транспорт. „Възраждане“ губят 2 места в тази по туризъм и електронно управление, а „Демокрация, права и свободи – ДПС“ (ДПС – ДПС) също са с 2 места надолу – в спортната и по европейските въпроси. За да няма още повече размествания, за 4 комисии е приложен друг подход и съставите им са увеличени.

Така комисията по земеделие, по околна среда, за борбата с корупцията се увеличават от 21 на 23 депутати, а тази по външна политика – от 19 на 21. Комисията за контрол на службите е на паритетен принцип с по 2-ма депутати от всяка група и вместо 16 те ще са общо 18.