0

О коло 2000 лв. вървят днес стари сервизи с позлатени кантове от времето на соца. Ако искате, можете да си купите старо колело „Балканче“ на цена от 400 лв. 35 години след промените на 10 ноември има истински бум в търсенето на стоки от онова време. Има ги в антиквариати, по битаците и в социалните мрежи.

35 години от падането от власт на Тодор Живков!

„Българинът не си дава свободата, но жалее за сочното кебапче върху амбалажната хартия от времето на соца”. Така образно обобщи настроенията в навечерието на 10 ноември, след 35 години преход от времето на Тодор Живков, пред „Телеграф” историкът, колекционер, дарител и галерист Румен Манов. Хората отказват да забравят БДС-то, киселото мляко и белия хляб с дебела и препечена горна и долна кора и вкусния домат от онези времена, допълни той. 

И ако доскоро соцносталгията се изразяваше в обзавеждането на кръчми с портрета на Тато като Баща на нацията, то днес бляновете по безметежните времена, когато всички бяха „равни”, но имаше жителство, а малцина пътуваха извън страната, са сменени от чисто практически нагласи. Жалбата по тогавашния стандарт на изработка е видна в множащите се вехтошарски групи в социалните мрежи, където ключовата дума е „соц”.

В последно време създателите на тези вехтошарници дори започнаха да променят имената, прибавяйки магическото „соц”, за да привлекат повече последователи, показа проучване на „Телеграф”. 

Радио

„На хората им писна от китайските еднодневки и търсят здравината и качеството на изработката, каквато помнят тогава”, обясни Румен Манов. Особен интерес се проявява към метални вещи от 60-70 години на 20-и век, когато ножици, ножове, монтьорски ключове са изработвани от истинска стомана и не се огъват на втората седмица след употреба. Те са били направени така, че да се предават от баща на син до внук. Манов разказа случай, в който семейство българи, които живеят в Германия, са донесли за продажба в галерията му радио от 60-те години на миналия век, което до днес работи перфектно. „Неслучайно не политизирам, очевидно е, че хората са гневни заради лошото качество на храните, на вещите, а мнозина помнят какво се произвеждаше”, казва колекционерът. 

Аукцион 

За класически аукцион на такива предмети все още не може да се говори, те са предимно по пазарите за непотребни вещи, където могат да се намерят на достъпни цени, добави галеристът. Проверка на „Телеграф” обаче показа, че в групите във Фейсбук нови одеяла от онова време се разграбват в момента, в който се изложат, за до стотина лева парчето. До 400 лв. вървят ремонтирани юношески колела от типа “Балканче”.

На особен интерес се радват порцеланови сервизи за хранене на  известната някога „Китка”, като пълен комплект може да излезе до 100 лева. Сред домашните потреби от доброто време, както го наричат търговците в групите, могат да се намерят и чинии и сервизи за чай с позлата от 80-те години на подобни цени.

Най-скъпо предлаган е пълен набор от сребърни прибори за хранене с позлата за 1800 лева, българска изработка. 

Колекционери 

Сред колекционерите популярни са стъклените чашки за ракия и вино от 50-те и 60-те години, но те най-трудно се намират. Колекционери и дизайнери пък са фенове на мукавените куфари, които в момента вървят от 20 лева нагоре, но вече се предлагат и кожени от 70-те години. Най-оригиналното колекционерско предложение са набор от черпаци за украса на кухня за по десетина лева.

Любителите на дизайна от онова време могат да се сдобият с кукли, включително донесени от Куба, които вървят заедно с дрешките, с които са били облечени, за по 30-50 лева. Механичните будилници с камбанки също са от търсените, при това не само за украса. Сред вещите от соца колекционерите могат да се сдобият с плочи с песните на Бисер Киров, Емил Димитров, пощенски пликове и марки. 

Ръчни машинки за мелене на месо от руски чугун обаче са истински хит, както по предлагане, така и по търсене. Някои от тях носят следите на времето с петна от ръжда, но продължават да вършат работа при почистване, включително и за мелене на домати и чушки за лютеница, уверяват продавачите. 

Сюжети

Интересно е мнението за пазара на изкуство от времето на соца на колекционера Румен Манов. Чисто пропагандното и това със заводски сюжети се търси от дизайнери, които обзавеждат фабрики. Най-голямото търсене е от периода на 50-те и 60-те години. Той припомни за двата стандарта в изобразителното изкуство и художниците с чисто човешки теми, с творби с високи на световно ниво живописни качества. Те до ден днешен могат да се намерят и на световни аукциони и чужди галерии. От тях държавата е печелила валута чрез дружеството “Хемус”, като ги е продавала основно на Запад. И днес те присъстват в скъпи колекции и се излагат в престижни галерии.

Заведение с песни на „Щурците“ и „Тоника“

Античалга кръчма отвориха в центъра на София, близо до „Халите”. В заведението от петък до неделя свирят и пеят само поп хитове от времето на соца, а главно действащо лице е Иван Ненков, текстописец на хитове и музикант.

В кръчмата, която е и караоке, звучат само песни на „Шурците”, “Тоника”, “Диана експрес”, а купонът може да продължи до сутринта. Едни от най-големите му фенове са лекари и журналисти.