М инистерството на труда и социалната политика (МТСП) търси варианти за дългосрочно настаняване на изведените от домовете на ужасите в Ягода, Варна и Говедарци възрастни хора.
ДОМОВЕТЕ НА УЖАСИТЕ: Шестима остават зад решетките!
ПОТРЕСАВАЩО: Бити, вързани и упоени възрастни хора в нелегални старчески домове!
НА ДНЕВЕН РЕД! Домовете на ужасите влизат и в Народното събрание
„Държавата намери сили да отвори кутията на Пандора за нещо, което не е тайна - знаело се и преди това, че е имало подобни случаи, макар и не чак в такава светлина. Подобни опити за влизане на проверки в такива институции е имало и преди, но отговорът е бил, че това са частни домове“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на заседание на парламентарната комисия по труда и социалната политика.
Вече е създадена работна група по текстове с цел инкриминиране на предоставянето на социална или здравна услуга без лиценз, каза Петя Лазарова, началник на кабинета на министъра на правосъдието. До две седмици се очаква текстовете да бъдат готови.
"Къщите на ужасите" никнат като гъби!
Воля
Трите акции са извършени с ясната подкрепа и постоянна връзка с министър-председателя, подчерта Гуцанов. Той описа няколко стъпки, които трябва да се предприемат, като на първо място посочи „политическа воля, за да може подобни нарушения да бъдат вписани в Наказателния кодекс“. За втората се предвижда от министерството да поискат още 31 бройки към Агенцията за качеството на социалните услуги, които сега са 50. Третата стъпка е осигуряване за всички изведени от обектите хора на нормална грижа и място, където да бъдат настанени. Предстои МТСП да каже какво обследване е необходимо за изведените хора и да обобщи кои са свободните бази в общините и кои сгради може да бъдат преустроени.
В момента социалните работници в Пиринско чакат справката от социалните заведения в региона колко свободни места има в тях. Тя ще бъде препратена в социалното министерство и при нужда пенсионерите ще се настанят в някои от домовете за здрави възрастни хора, каквито има в Благоевград, Разлог и Гоце Делчев, или в домовете за възрастни хора с увреждания, каквито има в благоевградското село Падеш, Гоце Делчев, Симитли, село Места и град Разлог, научи „Телеграф“.
Регламент
„Не можем да допускаме да има нелегални домове за стари хора. Трябва да има регламент и ако държавата не може да осигури всичко през общините, както се опитваме да направим, то трябва да дадем възможност и за частна инициатива, която трябва да бъде регламентирана и при изключително строги контролни функции“, коментира заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева. „В домовете за възрастни хора в България има около 5600 души, а само по данни на едно от сдруженията – Сдружение „Алцхаймер“, има 70 хиляди души, които са в нужда“, уточни тя. Очевидно това, на което сме свидетели, е опит за една „зловеща“ частна инициатива – някой да се възползва от нуждата и от това, че държавата в по-бавна степен се организира да предостави тези социални услуги, добави тя.
*Автори: Кристи Петрова, Владимир Симеонов
