0

М ежду 45 и 100 лева струват живите елхи в саксия, които са хит и през тази година. Рязаните са на цена от 20 до 45-50 лева както по софийските пазари, така и в страната. Това показа проверка на „Телеграф“. Според специалисти почитателите на изкуствените и живите дръвчета вече са 50/50. Бонусът е, че след като използваме елата или смърча, може да го засадим, но след като получим разрешение от еколозите в общината, а при правилно отглеждане може отново да използваме дръвчето. Продавачи по пазарите споделиха пред „Телеграф“, че елхите в саксии могат да изкарат до пет години, преди да трябва да се пресадят, но през това време трябва да се полагат грижи за тях. Отрязаните дръвчета можем да оставим до кофите, а от почистващите фирми ще ги предадат за храна на животните в зоопарковете.

Цени

През последните три години нараства търсенето на живи елхи, заяви пред „Телеграф“ директорът на Държавното горско стопанство-Ловеч инж. Младен Миков. Той коментира, че тази година цените са по-ниски от миналата година, защото няма за цел да реализира огромни печалби, а по-скоро да направи хората щастливи за празниците и да подобри мнението на обществото за горските служители. „От 45 до 54 лева са живите елхи в саксии, а рязаните са на 16,80 лв.“, посочва инж. Миков. Горските от Североизточното държавно предприятие пуснаха за продажба близо 1500 коледни елхи за празниците във Варна. 665 от тях са живите, а 766 отсечените. Цените там варират от 25 лв. до 60 лева за отечена елха, а за тези в саксии от 30 до 80 лв. Коледните дървета са от видовете обикновена ела, смърч, кедър и зелена дугласка. 

Шуменското държавно горско стопанство предостави 15 дръвчета със закрит корен на цена от 23 лева и 35 отсечени за 32 лева бройката. Те са от видовете обикновен смърч и кедър. 

ДГС-Търговище предложи на фирми и граждани 500 коледни елхи със закрити корени на цена от 25 до 45 лева в зависимост от големината и 241 отсечени, които са в ценовия диапазон от 25 до 55 лева. Тук освен обикновена ела и смърч се предлага и зелена дугласка. 

Държавното горско стопанство във Върбица подготви 50 дръвчета със закрит корен и 300 броя отсечени. И двата вида са на цена от 15 до 27 лева, като тук са само смърч и ела.

В ДЛС-Балчик живите елхи се продават на цена от 24 до 28 лева, а рязаните от 28 до 48 лева.

15 отсечени ели предложиха на гражданите пък от ДГС-Добрич. Те бяха на цена от 14,40 лева до 37,20 лева.

Пазар

И русенци не изневеряват на традицията да украсяват истинско дърво за празниците. Едно от местата, на които се продават живи елхички, е пред Градските хали. „Продавам тук от две години, но иначе ги предлагам от 31 години. Имам разсадник в село Басарбово и хората ме знаят и имам постоянни клиенти“, сподели пред „Телеграф“ агрономът д-р Боян Богомилов. 

Той предлага два вида дръвчета – обикновен смърч и обикновена ела. Дръвчетата на обикновената ела са към 10-годишни, затова цената им е 150-160 лева, а на обикновения смърч е между 40 и 70 лева, тъй като не са високи. Елхичките в контейнери са 65 лева, а ако са над 1,50 м, струват към 100 лева. Във веригите са по 40-50 лева.

Миков: Поливайте дръвчето, за да не му паднат бодлите

Поливайте дръвчето, за да не му паднат бодлите, особено ако е в по-топло помещение, съветва директорът на Държавното горско стопанство-Ловеч инж. Младен Миков. „При 24 градуса в апартамента с чести поливания, през 2-3 дни, елхичката ще се запази жива“, казва той пред „Телеграф“. Миков препоръчва още, когато дойде време да се пресажда дръвчето, това не трябва да става изведнъж, а да се даде време на елхичката период за адаптация, като през едноседмичния период тя се отглежда в коридор или по-студено помещение, преди да се залеси. По думите му така си гарантираме по-голям успех тя да се хване, иначе има голям успех да загине. Директорът коментира, че най-голям процент на прихваналите се елхички са тези с височина от 1,5 до 2 м.

В София: Търговци плащат по 100 лв. на ден за място по пазарите

100 лева иска управата на „Женския пазар“ в София от търговците, за да им даде място за продажба на елхи. Въпреки това не липсват продавачи. Само на това тържище екипът ни видя трима продавачи. Един от тях разказа пред „Телеграф“, че ще остане там до 24 декември, като за времето от 11-и му струва 1300 лева. Независимо че е предплатил и дал накуп 1000 лева, не е получил отстъпка, въпреки че служителка на пазара, която го таксува за неделния ден, изрази учудване, че не е получил такава. Самата тя каза, че наемането на сергия за ден е 40 лева, но с оглед на това, че е необходима по-голяма площ за излагане на дръвчетата, вариантът с масите не е подходящ. Търговецът ни сподели, че не може да продава елхите под 30 лева, тъй като той ги взима на 15-16 лева и като добави кръстачката, му излиза 20 лева. Все пак трябва да има и някаква печалба, която е между 10-20 лева на бройка, за да може да покрие таксата за мястото на тържището и евентуално да остане и нещо за него.    

По темата работиха: Владимир Христовски, Любомир Славов, Жанета Йорданова