0

Д нес ще се проведе първият конкурс за красота Мис Изкуствен интелект. Жури от трима съдии трябва да избере най-красивата жена, създадена с помощта на AI технология.

Една от фейк моделките е Диана Ритър. Тя е с платинено руса коса, пищен бюст, плосък корем и много дълги крака. Тялото й изглежда нереално, но профилът й в Instagram има съвсем реални 481 000 последователи, съобщава 20 minutes.

Наградата за 1-во място в конкурса Мис Изкуствен интелект е 13 000 долара. Второ и трето място ще получат съответно 5000 и 2000 долара. 

Друга от претендентките за короната е испанският модел Айтана Лопес. Нейният профил в Instagram е следван от 314 000 души. 

Конкурсът повдига въпроса дали изкуствения интелект и създаването на профили в социалните мрежи на нереални момичета ще развали женския стереотип за красота.

„Съществуването“ на Диана Ритър със сигурност е технологичен подвиг, но не успява да прикрие етичните проблеми, които този тип аватар представлява, нито неговите катастрофални последици“, коментира Флоранс Седес, професор по компютърни науки в Университета в Тулуза.

„Изкуственият интелект се храни с вече съществуващи изображения, следователно той ще копира вече съществуващи клишета. Така че често ще виждате блондинки с големи гърди, рахитични тела и прекалено дълги крака в това състезание“, допълва френският професор.

Първият виртуален инфлуенсър е Лил Микела, създаден през 2016 г. Към настоящия момент тя има 2,6 милиона последователи в Instagram. Въпреки че в профила й е посочено, че е робот, потребителите коментират снимките й, че е прекалено красива и я питат за красота й“, тревожи се Силви Боро, специалист по джендър реклама. 

Проучванията, които тя е провела, показват, че дори да се спомене, че снимката на модел е фотошопирана, хората не могат да не се сравняват с нея. „Несъзнателно мозъкът обработва информация като реален образ, дори ако е уточнено, че това не е така“, добавя Силви Боро.