0

С едмица преди Коледа учени „разгърнаха дигитално“ сребърен амулет на 1800 години, за да разшифроват надпис, който е смятан за най-старото известно доказателство за християнството в Европа.

Автентични доказателства за чистото християнство на север от Алпите никога досега не са съществували. И откритията имат потенциала да променят свещената история завинаги. „Това ще ни принуди да върнем историята на християнството във Франкфурт и далеч отвъд него с около 50 до 100 години“, каза Майк Йозеф, кмет на Франкфурт, Германия, където беше ексхумиран артефактът. „Първата християнска находка на север от Алпите идва от нашия град. Можем да се гордеем с това, особено сега, толкова близо до Коледа“, добави Йозеф.

Амулетът е открит под брадичката на мъжки скелет на място за погребение в покрайнините на Франкфурт през 2018 г. Древната формулировка обаче, датираща между 230 и 270 г. – когато преобладаващите религии в Европа са били юдаизмът и езичеството – беше на практика нечетливо досега. Специалисти от Центъра за археология на Лайбниц използваха компютърна томография, за да декодират 18-редовата гравюра, която обявява Исус Христос за „Божия син“. „В името на свети Тит. Свят, свят, свят! В името на Исус Христос, Син Божи! Господарят на света устоява със силни страни на всички атаки или неуспехи. Бог дава достъп до благополучието. Нека това средство за спасение закриля човека, който се предава на волята на Господа Исуса Христа, Сина Божи, тъй като пред Иисуса Христа се прекланя всяко коляно: небесните, земните и подземните, и всеки език изповядва Исус Христос“, гласи преводът на DailyMail.

Откритие е близко до скорошното декриптиране на мозайката Мегидо, 1800-годишна реликва, която казва: „Исус е Бог“. То също следва разкриването през юли 2024 г. на почти 2000-годишен ръкопис, който описва най-ранния известен разказ за детството на Христос. За да разбият кода на сребърния надпис във Франкфурт, който е изписан на латиница, експертите на са използвали сложни технологии върху изключително деликатния свитък. „Предизвикателството при анализа беше, че сребърният лист беше навит, но след около 1800 години той, разбира се, също беше нагънат и пресован“, каза арехеологът Иван Каландра. „С помощта на компютърна томография успяхме да го сканираме с много висока резолюция и да създадем 3D модел“, добави той.