В ълнуваща новина от света на репродуктивната медицина: за първи път в историята бебе беше заченато чрез метод, изцяло контролиран от изкуствен интелект (AI). Процедурата е основана на новаторската система за интрацитоплазмено инжектиране на сперма (ICSI), разработена съвместно от учени от САЩ и Мексико. Тази роботизирана технология автоматизира целия процес, включително 23 ключови стъпки, което я прави не само по-бърза, но и изключително прецизна.
Традиционният метод ICSI, който съществува още от 90-те години на миналия век, включва ръчно инжектиране на сперматозоид в яйцеклетка от ембриолог. Той е основна част от класическото инвитро оплождане (IVF). Новата система, обаче, използва изкуствен интелект и роботизирани технологии, за да изпълни същата процедура, като значително намалява човешката намеса, пише The Sun.
Изкуственият интелект се използва за избор на най-здравите сперматозоиди въз основа на външния им вид и след това ги обездвижва с лазер, преди да ги инжектира в яйцеклетката. Процесът е изключително прецизен и бърз, с висока степен на точност, която надминава човешките възможности.
Както обяснява д-р Жак Коен, ръководител на Conceivable Life Sciences в Ню Йорк, традиционните ембриолози понякога могат да са уморени или разсеяни, което води до грешки, които намаляват шансовете за успешен опит за оплождане.
„Системата, управлявана от AI, премахва тези рискове и осигурява по-висока прецизност и постоянни резултати“, добавя той.
В изпитанията си новата система е показала висока успеваемост и е довела до раждането на здраво бебе в Мексико. Жената, която е преминала през процедурата, имала затруднения с производството на яйцеклетки и е използвала донорска яйцеклетка.
Партньорът ѝ също имал проблеми със сперматозоидите, които не можели да плуват правилно. Благодарение на новия метод, успяват да заченат здраво момче.
Процедурата отнема около 10 минути на яйцеклетка, малко по-дълго от обичайното ръчно извършване на ICSI, но разликата е обяснима с експерименталния характер на новата технология.
Интересен е фактът, че дори въпреки че автоматизираната система е инсталирана в клиниката в Гуадалахара, Мексико, учените могат да я управляват дистанционно от Ню Йорк, като използват цифров интерфейс за да изпълнят всяка от 23-те стъпки на микроинжектиране. Това демонстрира още по-голямата гъвкавост и възможности на новата технология.
Системата, разработена за използване в съвременните клиники за IVF, не само че предлага по-висока прецизност, но също така показва как изкуственият интелект може да трансформира процеси, които досега са зависели изцяло от човешката намеса.
Бъдещето на репродуктивната медицина изглежда все по-автоматизирано, което дава нови надежди на хиляди семейства по света, които мечтаят да имат дете.
Тази иновация е само началото на нова ера в биотехнологиите, която обещава да предостави постоянни и надеждни резултати, намалявайки рисковете от човешка грешка и повишавайки шансовете за успешен опит за зачеване.