0

М еждународно разследване откри конфиденциални документи на базираната в Женева банка „Reyl“. От тях става ясно, че банката е приютила богатството на няколко скандални политически лидери. Сред тях има и олигарси от бившия Съвестски съюз. Разследването разкрива, че банката не е спазвала предпазните мерки срещу прането на пари. В момента „Reyl“ е обект на разследване от страна на швейцарския банков регулатор.

Банката управлява портфейл на стойност няколко милиона швейцарски франка от името на семейството на азербайджанския диктатор Илхам Алиев. Тя държи няколко десетки милиона швейцарски франка за Динара Кулибаева, дъщеря на бившия казахстански автократ Нурсултан Назарбаев, и Тимур Тиляев, зет на бившия узбекски президент Ислам Каримов. До 2023 г. „Reyl“ брои сред клиентите си и Леонид Рейман, бивш министър и съветник на Владимир Путин, посочен в няколко разследвания за мащабни злоупотреби, и отваря касите си за личности, свързани с калабрийската мафия.

През ноември миналата година бившият федерален съветник Рут Мецлер влезе в първите страници на пресата, когато пое ръководството на Швейцарския олимпийски комитет. За разлика от нея, дискретното ѝ напускане на женевската банка „Reyl“ три месеца по-рано остана незабелязано. Не и за дълго. Днес се появи нова информация за осемгодишния период, който бившият министър на правосъдието е прекарала в борда на директорите на банката. Някои от тях са изобличаващи. От луксозната си централа в Женева на улица Рон „Banque Reyl“ управлява около 15 милиарда швейцарски франка за международна клиентела.

През последните години банката е подложена на постоянен контрол от страна на швейцарския орган за финансов надзор ФИНМА. По време на своите разследвания надзорният орган открива „многобройни слабости“ и „много висок риск“ за пране на пари в „Reyl“. Става дума за милиони на мафиоти, политически уязвими руснаци и автократи от Централна Азия. Това са констатациите в обширен доклад на ФИНМА. Те са получени от група международни журналисти. 

Агенция БГНЕС се запозна с разследванията на банковия регулатор срещу "„Reyl“". Критиките на ФИНМА засягат пряко Рут Мецлер. Като член на управителния съвет нейната задача е била да упражнява надзор над банката и да отстранява проблемни клиенти. От 2021 г. тя заседава в комисия, която отговаря за доброто управление в банката.

Швейцарска банка глобена с €40 млн. заради Брендо

Рут Мецлер отказва коментар, защото  е била обвързана с „ангажиментите си за конфиденциалност“ с "„Reyl“". От своя страна банката обяви, че е подала жалба срещу неизвестни лица, в качеството си на „потърпевша страна“, за нарушаване на банковата тайна. Това е направено „с цел да се защитят институцията и нейните клиенти“.

„Reyl“ оказва пълно съдействие на надзорните органи и дава най-висок приоритет на спазването на всички приложими разпоредби“, заявиха от банката. След поглъщането си от италианския гигант Интеза Санпаоло през 2021 г. „Reyl“ твърди, че е засилила системите си за борба с изпирането на пари. „Взаимоотношенията с високорискови категории клиенти бяха внимателно проучени и, където е необходимо, прекратени“, твърдят още от банката.

Според адвоката Моника Ро присъда е ясна: „Това не е красива картина. Изглежда, че банката се е държала лошо в продължение на години.“ Според нея виновно е поведението на Съвета на директорите - органът, чиято задача е да контролира управлението на дружеството. „Едно от най-важните му задължения е да гарантира, че правилата се спазват в ежедневната работа на банката. Това не винаги е било така.“

През ноември 2016 г. бившият министър на правосъдието, изхвърлен от Федералния съвет през 2003 г., за да освободи място за Кристоф Блохер, се присъединява към „Reyl“. „Радваме се да приветстваме Рут Мецлер-Арнолд в нашия Съвет на директорите“, казва Доминик Рейл, председател и основател на частната банка. „Тя ще допринесе с първокласния си опит и умения за развитието, контрола и успеха на Групата.“

Целта е да се осигури и политическа подкрепа на банката. Малко след пристигането на бившия министър Рейл беше осъдена във Франция за получаване на недекларирани средства от френския министър на бюджета Жером Каюзак. Франсоа Рейл, син на основателя и директор на банката, получава условна присъда от 1 година затвор и глоба от 375 000 евро.  Назначаването на Рут Мецлер в борда на директорите е начин да се сигнализира, че сега банката се стреми да бъде без нарушения.

През 2021 г. „Reyl“ продава две трети от капитала си на голямата италианска банка Intesa Sanpaolo. След това ФИНМА разкрива първата проблемна сделка.

През 2013 г. „Reyl“ приема повече от 8 млн. евро в брой от италиански клиент, който твърди, че ги е наследил. По-късно мъжът е осъден на 2 години затвор за изпиране на средства на мафиотска фамилия. 

През 2023 г. ФИНМА изпраща порицателно писмо до банката. В него се отбелязват „ясни индикации за нарушения“ в борбата с изпирането на пари. Въпреки това тя решава да не налага никакви санкции, главно защото фактите не са били известни дълго време. Изглежда ФИНМА не е знаела, че „Reyl“ е имал за клиент и главата на този мафиотски клан. Тази жена, осъдена на 12 години затвор в Италия през 2023 г., е наела сейф № 64 от „Reyl“ в Лугано. През февруари 2018 г. швейцарската полиция открива в сейфа бижута, златни монети, луксозни часовници и документи. Това сочат италиански съдебни документи и изтичане на данни, публикувани в „тъмната мрежа“. Рут Мецлер не носи никаква отговорност за този момент, който предхожда пристигането ѝ в „Reyl“. Проблемите на банката обаче не спират дотук.

Войната в Украйна и руските милиони

През лятото на 2022 г., няколко месеца след като Русия нахлува в Украйна, „Reyl“ открива сметка на дъщерята на Александър Пономаренко. Той е бил близък до руското правителство и е управлявал московска компания, която активно е подкрепяла войната. Любовницата му става негов клиент малко по-късно. В банката се озовали десетки милиони евро, принадлежащи на двете жени. Защо тези политически обвързани руснаци са посрещнати радушно от банката в разгара на войната? Ръководството на банката е оказало натиск върху служителите си да го направят, показват разследванията на ФИНМА.

През ноември 2022 г. един от висшите мениджъри на „Reyl“ изпраща заплашителен имейл до служителите, които проверяват профилите на клиентите преди и след приемането им. Този старши мениджър бил загрижен за „досието“ на двамата руски клиенти. Той искал да се увери, че „са взели предвид всичко, което е било предадено, за да смекчат проблемите, които са разкрили“. Тези „клюки“ от руската преса се отнасяли до присвояване на средства от страна на семейство Пономаренко. Според Моника Рот подобна намеса от страна на ръководството на банката е абсолютно недопустима. „Служителите, отговарящи за спазването на правилата, трябва да могат да казват „не“, без да се страхуват от последствията“, подчертава тя. Приемането на двамата руснаци предполага „много висок апетит за риск [...], както и известна степен на безразсъдство“, пише по-късно ФИНМА до ръководството и съвета на директорите на „Reyl“.

2022: Конфликт на интереси

По онова време комисия от петима души единодушно решава кой може да открие сметка в „Reyl“. Директорът Франсоа Рейл е участвал в комисията, както и двама представители на отговорния отдел. През февруари 2023 г. той предлага да приеме нов клиент. Последният бил банкер, осъден на първа инстанция по дело за укриване на данъци. Банковите служители били скептични и се въздържали при гласуването. Комитетът все пак решил да приеме клиента.

ПАЧКА ПО ПАЧКА ТРЕЗОР ПЪЛНИ: Милиардерите два пъти по-богати за десетилетие!

През септември 2023 г. ФИНМА пише, че „решението на тримата останали членове на комисията да не вземат предвид проблемите представлява [...] явно и умишлено нарушение на организационния правилник. Този случай илюстрира пренебрежението, което ръководството на банката проявява към мнението на представителите на надзорните функции“. През септември 2023 г. ФИНМА пише до банката, за да подчертае „риска, присъщ на вашия бизнес модел“ и „многобройните установени слабости“. Банката е класифицирана като „много високорискова“ - най-високата от петте категории на ФИНМА.

Сред „слабостите“ ФИНМА отбелязва, че „Reyl“ не е проверила сметките на около 1400 клиенти за период от пет години. Тя е позволила да се натрупат 5000 сигнала за рискови транзакции, които не са били обработвани в продължение на два или повече месеца.  ФИНМА открива и конфликт на интереси на върха на банката. Франсоа Рейл е не само харизматичният ѝ шеф, но и мениджър на най-големите ѝ клиенти. През 2023 г. той е управлявал пряко 228 клиенти, представляващи около 1,2 млрд. швейцарски франка, или около 8% от общите активи.

Като управител на активи Франсоа Рейл би имал интерес да гарантира, че потенциалните му клиенти са приети от банката. По принцип, колкото повече клиенти има един мениджър на активи, толкова повече пари печели той. В качеството си на директор Франсоа е имал и правомощията да „налага“ приема на конкретни клиенти. ФИНМА е била предупредена за този проблем. „Приканваме ви [...] да анализирате основните причини за тази липса на контрол и баланс в управленския екип“, пише тя до директорите на „Reyl“ през септември 2023 г. За експерта Моника Рот е неразбираемо, че ръководството на банката не е взело предвид прекомерната власт на Франсоа Рейл. „Задължение на Съвета на директорите е било да му попречи. И е трябвало да го направи незабавно, а не години по-късно“, казва тя.

Милионите от автократи

Хакерска атака в една финансова компания в Цюрих разкрива, че „Рейл“ има сметки, принадлежащи на руската фамилия Пономаренко. ФИНМА започна ново разследване, третото от 2021 г. насам. То е поверено на нейния отдел за правоприлагане, който се намесва, когато има конкретни данни, че законът е бил нарушен. Неговите следователи откриват нови високорискови клиенти. В сметки, свързани с бившия министър на телекомуникациите, а по-късно съветник на Владимир Путин, Леонид Рейман, през есента на 2023 г. в „Reyl“ е имало 81 млн. швейцарски франка. През 2006 г. арбитражен съд в Цюрих установява, че този руснак е направил огромно богатство от министерските си функции. Федералният съд също така постановява, че фонд, свързан с министъра, е извършвал „пране на пари“.

КАРЪК МИЛИОНЕР: Той има купища пари, но не помни кода за достъп!

Чуждестранните медии разкриват и други политически уязвими клиенти на банката. Зет на бившия диктатор на Узбекистан е вложил в „Reyl“ повече от 80 млн. швейцарски франка. Дъщерята на бившия президент на Казахстан, която е собственик на разкошното Château de Bellerive в Женева, е имала около 150 млн. франка в „Reyl“. В момента съдилищата в Женева разследват този случай. 

Може би най-чувствителната връзка е свързана с Азербайджан - богата на петрол страна, управлявана над тридесет години от семейството на президента Илхам Алиев.

В началото на 2024 г. FINMA разпитва „Reyl“ за отношенията ѝ с френско-швейцарски адвокат, който живее в разкошен реновиран замък в провинцията Во. Меценатът и любител на изкуството повече от десет години е управител на личното състояние на Алиеви. Един азербайджански журналист е хвърлен в затвора за разкриване на панамските структури, които той управлява от името на семейството.

Когато е разпитан, Рейл съобщава пред ФИНМА, че причислява компанията за управление на активи на адвоката към своите клиенти.  Според него „хора, свързани с управляващото семейство в Азербайджан“, са инвестирали във фондове, които са депозирали повече от 400 млн. швейцарски франка в „Reyl“. Банката твърди, че е открила това едва през 2021 г. Кои са тези хора, „свързани с управляващото семейство в Азербайджан“? Дали са близки роднини на автократа? Това остава неясно и до днес.

2024 г.: Оттегляне на средства и оставки

На 22 март 2024 г. „Reyl“ обявява, че Франсоа Рейл се оттегля от поста директор и се присъединява към борда на директорите. Банката уволнява и мениджъра на активи, който през 2022 г. е довел двамата руски клиенти. Неговият началник, който се е намесил в тяхна полза, остава на работа. На какъв етап са разследванията на ФИНМА по отношение на банката не е известно. Надзорният орган отказва да отговори на конкретни въпроси по този случай.

Що се отнася до Рут Мецлер, след напускането си от „Reyl“ миналото лято тя продължава да заема редица ключови длъжности. В допълнение към председателството си на Swiss Olympic, тя участва в управителните съвети на Швейцарската ватиканска гвардия, либералния клуб Avenir Suisse, застрахователя AXA и Swiss Medical Network, която притежава клиниката Genolier.

„Reyl“ не разкрива публично заплатите или възнагражденията на своите директори. Според експерти в тази област директорският пост в банка от този тип се радва на около 50 000 швейцарски франка годишно за няколко дни работа, която понякога е свързана с голяма подготовка. За осем години работа в „Reyl“ Рут Мецлер е могла да прибере най-малко около 400 000 швейцарски франк, предаде БГНЕС.