0

С тарият Созопол е исторически резерват, прекрасен за разходка, но се оказва, че да направиш там снимки за спомен това лято е сложна работа.

Макар и обявен за град музей, основните улици са буквално залети от сергии, претендиращи да предлагат „арт“ стока.

Те са разположени пред къщите - архитектурни паметници, които са прекрасен фон за снимки за туристите. Но търговците не разрешават да се снимаш пред техните магазинчета или сергии и гонят минаващите посетители. Мотивът – изложеното било изкуство, което попада под авторски права и не е обект за снимане.

Разправиите със сергиджиите засягат не само изложени на пътя, пред малки галерии картини, но всякакъв вид джунджурии – от мидички, нанизани на конец, през магнити, до морски бижута и гривни за крак или сувенири от рапани, които заедно с мидичките се внасят на килограм от Китай. След това се аранжират по черноморски тертип.

Забрана

Чуждите туристи, които са напълнили Стария град до козирката, уважително се оттеглят с телефоните и камерите си и опитват да снимат фасадите на къщите, без да засягат „правата“ на уличните търговци.

Явно смятат, че става въпрос наистина за изкуство, защитено от закона.

Българските посетители обаче са силно учудени от нововъведението и влизат в спорове със собствениците на сергиите. По-свитите се оглеждат по десет пъти, преди да си направят снимка за спомен на фона на прекрасните старинни сгради.

Още един търговски феномен е станал на мода в Стария Созопол. Невръстни симпатични деца имат свои масички със стока – оцветени от тях мидички, концентрат от домашно произведени от бабите им сокове, рапанчета с лак.

За един до три лева за мидичка и до пет лева за бутилка концентрат от около 200 грама децата имат голям успех, защото туристите, особено чуждите, умилително са готови да купят от стоката им. Очевидно родителите, бабите и дядовците не се притесняват, че подобна търговия и използване на детски труд е забранено от закона.

Грозотия

Авторските права са причина и за загрозяването на централния площад с амфитеатъра, който е обгърнат с плексигласови завеси, за да не могат хората, които нямат билет, да надзърнат на представленията, организирани всяка вечер от фестивала „Аполония“. Средната цена на билетите е между 40 и 60 лв., за някои прояви стига и до70 лв. Все пак за музиката няма ограничения и по-бедните туристи слушат безплатно концерти, насядали около обградения амфитеатър. В началото на септември, докато тече поредната „Аполония“, най-евтината салата от бистро за вземане на храна за вкъщи не пада под 10 лв. за шопската, а вратна пържола с гарнитура излиза около 15 лв.