0

П о две версии или комбинация от двете работи разследването на жп катастрофата край София, която отне живота на двама души, научи „Телеграф“. 

Инцидентът се случи в сряда вечерта в междугарието Световрачене – Кремиковци, когато товарни влакове на превозвачите „БДЖ-ТП“ и „Пимк Рейл“ се сблъскаха челно, след като се озоваха един срещу друг на линията. Загинаха машинист и пом.-машинист в един от локомотивите на влака на „БДЖ-ТП“.

СЛЕД ЧЕЛНАТА КАТАСТРОФА С ВЛАКОВЕТЕ: Светкавично издухаха зам.-министъра на транспорта! (СНИМКА+ВИДЕО)

Разследване

От Националното бюро за разследване на произшествия в жп транспорта вече са сформирали комисия за установяване на обстоятелствата и причините, довели до инцидента. Проведени са интервюта с присъствалите по време на катастрофата, като по информация на „Телеграф“ няколко от служителите на „БДЖ-ТП“ са отказали да говорят, позовавайки се на стреса, изживян по време на сблъсъка. „Въпреки това разполагаме с достатъчно информация по случая, за да можем да започнем разследването“, каза за „Телеграф“ началникът на бюрото инж. Бойчо Скробански. 

ПРЕДИ ТРАГЕДИЯТА С ВЛАКОВЕТЕ: Направен е опит да бъде предотвратен ударът!

Насоки

Според него една от версиите за инцидента е свързана с човешка грешка на пряко замесения в движението на двата влака персонал. Другата версия е свързана с работата на системите за контрол и управлението на влаковото движение от централното диспечерско управление (ЦДУ) и хората, които управляват тези системи. „Възможно е в края на разследването да се установи, че грешки са допуснати и от двете страни“, допусна Скробански.

Той обаче бе категоричен, че ЦДУ системата е била в изправност и към момента на инцидента диспечерите са имали техническата възможност да наблюдават и контролират движението на влаковете в него. 

Мнение

От своя страна собственикът на „Пимк Рейк“ Илиян Филипов директно обвини диспечерите на Национална компания „ЖП Инфраструктура“ и персонала на „БДЖ-ТП“ за инцидента. Пред БНР той посочи, че жертвите са само в локомотива на БДЖ, защото той е на „50-60 години“.

Според него локомотивът на държавния превозвач е тръгнал без позволение, а вината е на машинистите, но и на диспечерите на НКЖИ, които са можели да предотвратят сблъсъка. „Те са били пияни или не са били на местата си. По гарите те не ходят да работят, а ходят да пият. Категоричен съм, защото съм го виждал с очите си", добави директорът на ПИМК.

Вчера все още имаше опасност за живота на един от пострадалите, приет в болница "Св. Анна". Мъжът е на 51 г., с гръдна травма, настанен е в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение.