- Д-р Пармакова, каква е ситуацията с грипната обстановка в страната?
- Към настоящия момент имаме шест области, които са достигнали епидемични стойности на заболяемостта. Това са Хасково, Видин, Ямбол, Благоевград, Пловдив и Варна, в които са или предстои да бъдат въведени временни противоепидемични мерки. Други две области са в предепидемични нива. Това са Велико Търново и Добрич.
През третата седмица на годината, това е периодът от 6 до 12 януари, отчитаме нарастване на разпространението на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ). Общата заболяемост е 155,85 на 10 000 души или 5404 заболели. Най-висока е заболяемостта при децата под 5 г., следвана от възрастовата група 5-14 г. и 15-29 г.
Педиатърът д-р Марио Янакиев пред ЗДРАВЕ с Телеграф: Ваканцията е атомно оръжие срещу грипа
УДРЯ НИ НАРЕД: Още един голям град обяви грипна епидемия!
ЗАПОЧНА СЕ: Учениците минават онлайн!
- Почти винаги най-много заболели има сред децата. Те ли са основната рискова група?
- Ако говорим за риск от по-тежко протичане, малките деца, особено под 5 г., са сред рисковата група. Същото важи за новородените, особено недоносени и тези под 6-месечна възраст. Това са групите, които не са имали досег през предходни сезони с грипни и други респираторни заболявания и са най-възприемчиви.
Освен това в организираните детски колективи респираторните заболявания се разпространяват по-лесно и това е причината често заболяемостта да е най-висока именно сред децата в малко по-горната възраст.
- Освен децата кои други хора попадат в риск от по-тежко протичане?
- Това са възрастните хора, при които имаме вече отслабване на имунната защита, на фона почти винаги на хронични заболявания.
Грипът протича често с усложнения и при лицата с хронични белодробни заболявания, със захарен диабет, които допълнително спомагат за по-лесно и то тежко боледуване.
Във връзка с увеличената заболяемост и нарастващите случаи на грип, Министерството на здравеопазването издаде общи препоръки към гражданите с цел намаляване на риска от заразяване и разпространяване на вируси. В тях е посочено, че освен посочените по-горе групи в риск попадат още и бременните жени и лица с компрометиран имунитет.
Затова е от особено значение те да бъдат предпазвани от заразяване.
- Колко проби седмично се изследват в Националната референтна лаборатория?
- Различно е в различните етапи на заболяемост. През миналата седмица например са изследвани 536 клинични проби на пациенти с ОРЗ. Доказани са 61 грипни вируса A(H1N1)pdm09, 88 грипни вируса A(H3N2), 33 грипни вируса B/Victoria и 1 SARS-CoV-2. В края на 2024 г. например са изследвани 117 проби, а месец по-рано – около 70.
Броят на изследваните проби зависи от интензивността на епидемичното разпространение, нивото на хоспитализираните пациенти в болнични заведения, потока на болни при общопрактикуващите лекари.
- Прави впечатление, че грипът в момента взима надмощие над коронавируса. Има ли циркулация на други вируси?
- Да, лабораторно доказаните случаи на грип са повече от тези на COVID-19. От получените клинични проби миналата седмица 382 са изследвани допълнително за други респираторни вируси. Доказани са 8 случая на респираторно-синцитиален вирус, 7 парагрипни вируси, 9 аденовируси, 10 риновируси и 16 бокавируси.
Въпреки че се обръща основно внимание върху грипните вируси, това е сезонът на респираторните заболявания, които се причиняват както е видно от множество други микроби.
Нерядко човек е с оплаквания на остро респираторно заболяване – температура, кашлица, отпадналост, но това не е грип, а напр. парагрип или аденовирус.
Това не трябва да ни успокоява, а да се лекуваме правилно и да пазим околните.
- А има ли установени случаи на комбинирано заболяване, например от грип и COVID-19 или друг вирус?
- Да, има. Налице са всякакви комбинации като риновируси с аденовируси или бокавируси, грип и ковид. Често е налице комбинация на грип и бокавирус. А SARS-CoV-2 обича компанията на парагрипни, аденовируси, риновируси.
Доказани в НРЛ „Грип и ОРЗ“ към НЦЗПБ са и тройни инфекции, най-често на риновируси с останалите причинители.
- Както вече споменахте, в 6 области на страната е обявена епидемия. Как се взима това решение и кой определя мерките? Защото в Ямбол например ще има и затваряне на училища, а в другите области – не.
- Така е, мерките са различни, защото и ситуацията в отделните области е различна. При достигане на епидемични стойности на разпространението на грип и ОРЗ за тяхното ограничаване се въвеждат временни противоепидемични мерки, които важат определен период от време. Мерките могат да бъдат въведени на територията на цялата страна и за отделна област. Ако се въвеждат за цялата страна, това се случва със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор. Когато се въвеждат на територията на отделни области, това се случва със заповед на директора на съответната регионална здравна инспекция, съгласувано с главния държавен здравен инспектор.
Какви ще са мерките зависи от това в кои възрастови групи имаме най-много засегнати лица, дали отсъстват много деца или ученици от занятия, дали болниците са запълнени, какво е положението при ОПЛ.
- Значи директорите на РЗИ определят…
- Не, точно това бих искала да подчертая. За наблюдение и контрол на разпространението на грип и респираторни заболявания се сформират т.нар. областни оперативни щабове за борба с грип и ОРЗ. В тях влизат представители на регионалните здравни инспекции, специалисти по инфекциозни болести, общопрактикуващи лекари и експерти от регионалните управления на образованието. При преценка на директора на РЗИ могат да бъдат включени и други специалисти и експерти. Всички мерки се обсъждат от щабовете и едва тогава се предлагат от съответния директор на РЗИ.
За да се приложат временни мерки, е необходимо да има заповед на директора на РЗИ, съгласувана предварително от ГДЗИ.
- А тези мерки какво могат да включват, може ли например с тях да се забрани влизането в страната както по време на пандемията от COVID-19?
- Не, мерките, които се въвеждат със заповед на директора на РЗИ, важат само за съответната област или градове/общини на територията на областта. Тези временни противоепидемични мерки са насочени към ограничаване предаването и разпространението на грипните вируси, като най-често включват преустановяване на профилактичните прегледи, плановите консултации на здрави бременни и кърмачета, плановите операции; преустановяване на посещенията в болници и социални домове; прекратяване на учебните занятия в училища и университети; ограничаване на извънучилищните мероприятия и събирания на деца и младежи; провеждане на сутрешни прегледи или т.нар. филтър в детските заведения и в училищата с цел недопускане на болни деца. Другите мерки са по-скоро препоръка за често миене на ръцете; дезинфекция на ръцете и на повърхности; текуща дезинфекция в семейните огнища; влажно почистване, редовно проветряване.
- Споменахте прекратяване на учебните занятия в училища и университети. Как обаче се определя дали децата ще са в т.нар. грипна ваканция или ще преминат на онлайн обучение?
- В заповедта на директора на РЗИ може да бъде записано само, че се преустановява присъственият учебен процес. Тази мярка се прилага, когато в училищата има определен процент отсъстващи ученици и отново се обсъжда първо от оперативния щаб. Що се отнася до това дали децата ще са ваканция или ще преминат в обучения от разстояние в електронна среда, това решение се взима от Министерството на образованието и науката.
- Кога за последно е обявявана грипна епидемия на територията на цялата страна?
- През 2020 г., малко преди регистрирането на първите случаи на коронавирус в страната. По-често епидемия се обявява на областно ниво. Виждате, че епидемията преминава без определен ред през отделните области в различните краища на страната. Когато едни области обявят епидемия, други вече отменят мерките. Обявяване на национална грипна епидемия е възможно тогава, когато броят на заболелите е наистина висок и това се вижда по националните данни.
Водещо е доколко циркулиращите грипни щамове са се изменили и по-лесно заразяват хората, както и дали други респираторни причинители няма да допринесат за допълнителни случаи на заболявания.
Например през настоящата година се наблюдава по-интензивно разпространение на грипа и ОРЗ спрямо предходната.
- Колко са ваксинираните срещу грип в страната?
- Министерството на здравеопазването провежда Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. - 2023-2026 г. В рамките на тази програма през настоящия грипен сезон са имунизирани 21% от възрастното население или около 328 000 лица. Най-възрастният ваксиниран е на 102 години. Колко общо са ваксинираните лица обаче не можем да кажем, защото има имунизирани, които са закупили ваксина за себе си или за децата си от аптека и те не влизат в регистър. По наша информация за свободна продажба в страната са внесени 127 300 ваксини. Дали обаче всички закупени са приложени, няма как да знаем.
- За следващата година повече ваксини ли ще бъдат предвидени по програмата, до колкото знаем процентът на обхванатите трябва постоянно да се увеличава…
- Да, предвидено е увеличаване на обхвата. Като е осигурено финансиране за 444 653 дози ваксини или 30% обхват на лицата от целевата група.
Използвам момента да напомня, че от 2024 г. по тази програма се осигурява и безплатна имунизация срещу пневмококови инфекции отново за лица на и над 65 г. Тя се прилага еднократно, а не както при грипа всяка година.
За първата година са приложени почти 50 000 дози.
Това е тя:
- Д-р Пармакова е родена през 1976 г.
- Завършва медицина в МУ-София през 2001 г.
- Работи като епидемиолог от 2002 г., като през 2005 г. придобива специалност
- В Министерството на здравеопазването е от 2015 г., а към настоящия момент е началник отдел „Надзор на заразните болести“
Милена Димитрова