0

- Г-н Патарински, казахте, че идват  представители на Европейската комисия заради случая със стадото във Велинград. Каква е причината?

- Идват двама експерти, единият е началник на лаборатория, другият ветеринарен експерт от Европейската комисия. За да няма спекулации, категорично подчертавам, че това не е наказателна мисия, а напълно рутинна проверка, каквато се извършва във всяка една страна на Европейския съюз. 

- Ще водите ли представителите на ЕК при стадото във Велинград?

- Това ще се реши на място. Ние не можем да казваме какво да правят. Ще им показваме това, което те поискат, и съответно ще ги заведем, ако те пожелаят.

Защитници на стопаните и стадо във Велинград

 Защитници на стопаните и стадо във Велинград

- Тоест идването няма нищо общо с това, че стадото не е евтаназирано, както се предписва в еврорегламента при наличие на антитела на чума и положителни проби за вируса?

- Категорично не. Никой не говори за евтаназиране. Засега стадото остава под карантина. Освен това има жалба в съда от адвокати на собствениците на стадото във Велинград и естествено не могат да се предприемат такива мерки освен карантината. 

- Какво очаквате, след като приключи мисията на ветеринарите от Брюксел?

- Вероятно ще бъдат наложени допълнителни ограничения на държавата освен ограниченията за движение на живи животни от област Пазарджик.

Въпреки чумния вирус овцете във Велинград са бодри и жизнени

 Въпреки чумния вирус овцете във Велинград са бодри и жизнени

- Нека изясним, в момента от област Пазарджик не могат да се изнасят само живи овце и агнета или друг тип животни?

- Не могат да се изнасят само живи овце и агнета.

- Излязоха публикации, че Румъния забранява вноса на малки прасенца от района на област Пазарджик.

- Румъния си е наложила допълнителни ограничения, но забраната е само за овце и агнета от област Пазарджик.

- Г-н Патарински, как ще обясните ситуацията, че стадото, в което са намерени антитела на чума, както и положителни проби за вируса, е толкова здраво, жизнено и при това се раждат агнета всеки ден. Това е именно абсурдът, който вълнува обществеността и на мнозина е трудно да повярват, че тези животни са болни?   

- Няма абсурд. Този вирус е същият като в Гърция, където смъртността също е толкова ниска, както и в България. Това е еднакъв щам, вероятно вирусът е мутирал и вече не е толкова силен.  

- Тогава е логичен въпросът, който всички си задават, защо тогава животните се евтаназират, след като вирусът е отслабил своето действие.

- Защото, както обясни д-р Даниел Денев, че установеният вирус на чума в стадото във Велинград се характеризира с по-ниски нива на смъртност, но това не значи, че не може да се стигне до мащабни поражения. Защото дори и наглед здрави или с антитела, вирусът остава в животните и при стрес той може да се прояви. Той също каза, че и в момента може да има смъртност в стадото, но може и да има, но ние няма как да разберем това, понеже не сме допуснати в обекта.   

- Защото собствениците се страхуват, че животните могат да бъдат заразени или унищожени. 

- Дори не сме споменавали думата евтаназиране, както казах, има жалба в съда.

- При положение че вирусът е толкова обезсилен и очевидно е еволюирал, а животните не измират така, както е описано в учебниците, това не е ли повод на дискусии и евентуална промяна в европейско законодателство относно мерките, които трябва да се предприемат в подобни случаи, вместо да се избиват толкова много животни. 

- Вижте, дори и България да поиска промяна в европейското законодателството относно промяна на мерките срещу чума по дребните преживни животни, за това трябва да се съгласят още 26 страни. Освен това ЕС се подчинява и на световна организация, която съответно има отношение и към търговията с живи животни, както и продуктите от тях.

Това отнема твърде много време и ЕК предпочита да се справи бързо и локално със заразата. Освен това заради открития вирус може да пострадат търговските договори с трети страни и на други страни от общността. 

- Стефан Попов, един от гражданските защитници на стадото във Велинград, коментира пред „Телеграф“, че ЕС прилага двойни стандарти по отношение на вноса и износа на овче и агнешко месо. Според него в етномагазини в Германия, чиито клиенти са основно мюсюлмани, се продава агнешко и овче, внос от Турция, където животните се ваксинират за чума.

- Това е пълен абсурд, защото самата Турция е нетен вносител на агнешко, там е в недостиг. Но ако има такова нещо, то към Турция вероятно се прилагат мерките на ЕС за трети страни.

- Турция ваксинира овцете си срещу чума, вероятно има такава ваксина?

- Вероятно има. 

- А внасят ли се в България ваксини срещу чума по овцете?

- В правомощията на агенцията по храните не е да контролира границите, ние имаме право да извършваме контрол само на място в съответната ферма. 

- Г-н Патарински, появиха се твърдения, че овцете от Велинград имат антитела на чума, защото са били ваксинирани. Така ли е? 

- Самите стопани разказват във видео на бившия зам. земеделски министър Иван Христанов, че поставяли ваксини, но не и срещу чума. Техните овце са били болни от друго заболяване и те по този начин са извършили самолечение. От една страна, това е напълно незаконно. От друга, тези ваксини не могат да образуват антитела на чума.

Анализът от лабораторията в Монпелие ясно показва, че вирусът е същият като в Гърция и не е от ваксина. Както бе казано на пресконференцията в агенцията по храните (в понеделник – б.а.), те са се заразили от „муцуна в муцуна“, от допир или директен контакт.

- Агенцията по храните има ли версия или доказателства за внесени болни животни от Гърция?

- Имаме хипотеза, но засега все още не разполагаме с категорични доказателства за внесени животни от Гърция. 

По този повод искам да благодаря на всички съвестни стопани, които спазват хигиенните изисквания за безопасност на животните, които отглеждат, и които веднага сигнализират за нередности и опасности от зараза.

Затова и поради негативния обществен отзвук се извършва допълнителна проверка – одит, в агенцията по храните в Пазарджик. Така ще имаме пълна картина над действията и мерките, които са предприели колегите, и има ли пропуски в тези действия. Отговорните са отстранени временно от работа.

- А контрабандната търговия с животни? 

- Тя започва от животновъдите, ние не контролираме контрабанда. Ние сме предприели  и административни мерки още от август, когато имаше огнища на чума в Румъния и Гърция и апелирахме за самосъзнание на животновъдите. Защото, ако сам не си предпазиш стопанството, няма кой да ти го предпази. 

- Кажете какви са вашите правомощия по контрола. Откъде започвате вие? 

- Още миналата година се срещнахме с Агенция митници, МВР, всички институции, които контролират граници и пътища. БАБХ започва да контролира от границата на съответния животновъден обект. Следим животното маркирано ли е, немаркирано ли е, здравен статус и др. Ние работим съвместно с тези институции, но нямаме право да спираме коли по пътя, да седим на зелена граница. Ние можем да контролираме само животновъдния обект.

- Тогава кой следи движението на коли с животни от границата до животновъдния обект?

- Когато става въпрос за регламентирано движение, то се следи чрез европейската система  ТРЕЙСИ. Чрез нея има проследимост откъде идват за къде отиват съответните животни. Това е описано в пътния лист на водачите. Тогава  ветеринарите отиват, преглеждат, преценяват спазват изискването дали да карантинират животните или не. Това са рутинни проверки, но в другите случаи говорим за нелегален внос. 

- Къде е слабата брънка при прекарването на  животни през границата?

- Слабата брънка е в контрола. 

- Ако си купиш овца от Гърция например, можеш ли да минеш пеш през границата с България? 

- Не е възможно, защото движението на живи животни си има изисквания. Трябва да има документи за мястото на купуване, животното трябва да е регистрирано, има регламент за хуманно отношение към животното по време на пътуване, необходима му е почивка на определени часове и пр.

Това е той: 

Д-р Светлозар Патарински е изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) от 2023 г. 

Преди това е бил директор на Областната дирекция по безопасност на храните - София-област 

Има дългогодишен опит в големи частни компании, където е отговарял за качеството и контрола на храните

Светлозар Патарински е магистър по ветеринарна медицина от Лесотехническия университет