0

- Прокурор Николова, ако окончателното заключение на психиатрите покаже, че жената, която уби двете си деца във Вакарел, е невменяема и не е осъзнавала действията си, какво следва?

- Предварителните данни още в самото начало сочеха, че жената страда от тежко психологично разстройство. Това на по-късен етап се потвърди от психиатър, на когото беше възложено психиатрично изследване на обвиняемата. В съдебна зала той каза, че случаят е изключително сложен. С оглед на тези данни ние поискахме от съда освен задържане на жената под стража и настаняването й за психиатрично изследване. Самите вещи лица в предварителното становище, което изготвиха за нейното състояние, посочиха, че при нея е налице психологична травма и че е необходимо по-разширено изследване, за да бъде доказано както първоначално откъде възниква, така и какво е точното й психологично състояние. Затова поискахме от съда да бъде настанена за 30 дни в психиатрично заведение. Там ще бъде под наблюдение. Вече назначихме комплексна психиатрична и психологична експертиза, която да даде заключение какво е реалното й състояние и дали е можела да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, тоест дали е извършила деянието в състояние на невменяемост. Ако експертите преценят, че тези 30 дни не са достатъчни за пълно изследване, имаме възможност да поискаме съдът да разреши още 30 дни такова изследване. 

СЛУЧАЯТ ВЪВ ВАКАРЕЛ: Майката е убила двете си деца!

В случай че бъде установено, че жената не разбира свойството и значението на извършеното и не може да ръководи постъпките си, т.е. е невменяема, по нашия наказателен закон тя не може да носи наказателна отговорност и делото ще бъде прекратено. Спрямо нея ще се задейства друга процедура – принудителна медицинска мярка. Ще поискаме от съда тя да бъде настанена в психиатрично заведение. Възможностите са принудително лекуване в обикновено психоневрологическо заведение, принудително лекуване в специална психиатрическа болница или в специално отделение на обикновено психоневрологическо заведение. Ако се прецени, че тя е особено опасна за обществото или за своите близки, ще поискаме да бъде настанена в такова заведение. 

- Как се решава къде точно да бъде принудително лекувана?

- Това ще реши съдът в зависимост от заключението на вещите лица и събраните по делото доказателства. Експертите ще посочат от какво точно страда, ако страда от някакво заболяване, и какво предлагат като лечение. Възможно е към момента на извършване на деянието един човек да не разбира свойствата и значението на извършеното поради заболяване, но е възможно и след деянието да изпадне в състояние на невменяемост. 

Криминалният психолог доц. Неделчо Стойчев пред "Телеграф": Ксения е убила децата, мислейки, че ги спасява!

- Жената наистина ли е ходила при психиатър, преди да извърши престъплението? Каква е първоначалната диагноза?

- Да, търсила е помощ при психиатър. Споделила е с него, че изпитва тревожност, че не може да спи. Този психиатър не й е поставил диагноза. Той я е прегледал и е дал успокоителни лекарства, които намерихме при огледа на местопроизшествието.

- Тя пила ли е от лекарствата, предписани от психиатъра?

- Да, купила ги е. Изпила е няколко хапчета. Обяснява, че не е имало смисъл от тях, не са й помогнали. Първото хапче е изпила на 28 януари. Прегледът при психиатър в Бургас е бил на 27 януари.  

Адвокатката на Ксения пред „Телеграф“: Тя няма да жали ареста

- Доколко е вярно, че жената е търсила да купува въже след убийството на децата си и какво показва това?

- Да, тя е отишла и си е купила въже. Ако ме питате смислени ли са действията, бих отговорила да, но в конкретния случай е налице силна посттравматична стресова ситуация, която може би я е мотивирала да постъпи по този начин. В основата на обясненията й е, че не вижда смисъл да живее, и тъй като децата са нейна отговорност, не знае как ще живеят без нея. Обяснява, че съпругът й работи и няма да може да се грижи за тях. Това е т.нар. разширено самоубийство. Това е термин на вещите лица, не е юридически термин. 

- Какви са източниците на този посттравматичен стрес – домашно насилие или преживявания в Украйна, откъдето семейството идва?

-  Нямаме никакви данни за домашно насилие в семейството. Дори напротив – хората обясняват, че са много добро семейство, живеят задружно, бащата полага грижи. А и тя в обясненията си не споменава да е имала каквото и да е притеснение от съпруга си – финансово или пък домашно насилие – скандали или някакво психично напрежение. Напротив, казва, че съпругът й е много добър, че се е грижил за тях, че полагал грижи за децата. В разпита тя не споделя пред разследващите за преживяното от нея във връзка с преместването й в България заради войната в Украйна или за живота й преди това. 

Ксения прерязала първо гърлото на сина си! (ОБЗОР)

- Откъде в Украйна идва семейството?

- Идват от Виницка област. Жената има средно специално образование за продавач, мъжът е работил в строителството. В Ахелой е работила в ресторант. Мъжът е бесарабски българин, жената е украинка. 

- Защо внезапно са се преместили във Вакарел? Децата не са били отписани от детска градина и от училище. 

-  Не е било внезапно преместване. От известно време мъжът е работил в областта на строителството в София. Те са дошли във Вакарел, за да бъдат по-близо до София, на 30 януари. Настанили се в тази къща, за да живеят, докато той работи в София и околностите. Познават собственика на къщата от дълго време, работили са заедно. Сега бащата е смазан от мъка. 

- Докъде стигна разследването на взривовете в складове за фойерверки край Елин Пелин? Какви бяха трудностите при разследването?

-  Това дело също е много тежко, с фактическа и правна сложност. Взривовете бяха на 25 юли м.г., едва на 27 юли успяхме да влезем само в основната сграда, за да извадим телата на загиналите. Всички бяха нащрек, защото продължаваха да се чуват взривове. Основният оглед продължи доста дълго време – от 5 до 9 август. Важна беше безопасността на всички участници в огледа, включително и на поемните лица, които са хора извън системата на разследването. Огледът бе на изключително голяма територия и трябваше да се опишат много веществени доказателства. Извършваше се в присъствието на вещи лица в различни области, иззеха се специфични следи от местопроизшествието. Първият оглед бе в присъствието на съдебен медик заради починалите лица. Още с огледа на местопроизшествието започна трудността на това дело, започна и събирането на документи от различни институции. До момента делото е над 30 тома.

- Колко и какви експертизи са назначени? Има ли готови и какво показват те?

- Това дело е чисто експертно. Един свидетел само имаше някакви възприятия от самото деяние плюс пазача, който също бе видял част от нещата. Всичко останало по разследването е чисто експертно и затова се налагат множество експертизи. Имаме уверение, че в близките седмици ще стане готова основната техническа експертиза на взривовете, за да може след това да бъде назначена и пожаротехническа. Тази експертиза на СОБТ е пред приключване. Правени са сложни експерименти в контролирана среда. Експертизата трябва да изясни механизма на взривяване, мястото на първоначалния взрив, начина, по който е започнало и продължило взривяването. След като бъдат изяснени всички тези факти, както и каква е причината за взривяването, едва тогава пожаротехническата експертиза ще каже къде е възникнал първоначално пожарът, как е станало възпламеняването, как се е разпространявал огънят, какъв е бил интензитетът. Тук един от основните въпроси е да разграничим взривът ли е пръв или пожарът, или обратно. Всички тези въпроси ще се изяснят от вещите лица. 

- Вярно ли е, че част от складовете не са имали разрешение за експлоатация?

- Обектът представлява 5 сгради и 12 склада. За първата и втората сграда има разрешение за експлоатация. За другите обекти няма разрешение за експлоатация, поне това показват събраните до момента документи. Строително-техническата експертиза ще установи кое в случая отговаря на изискванията за съхранение на взривни вещества. 

- Какви са сроковете за това разследване, колко може да бъде удължавано?

- Законодателят е предвидил срокът на разследване да бъде два месеца, но при сложна фактическа обстановка с мотивирано искане от наблюдаващия прокурор срокът може да бъде продължен с още два месеца. Не може разследването да е безкрайно, стараем се в разумни срокове да приключваме делата. При искане на вещите лица да удължим срока за изготвяне заключението на експертизата ние го уважаваме. Оттук следва и продължаване срока за разследване.

- Какво се случва сега с тия складове? Има ли фойерверки в момента край Елин Пелин?

- След огледа и след като експертите ни увериха, че не ни е необходимо нищо повече от мястото, освободихме складовете – не ги охраняваме ние. Не мога да ви кажа дали са изнесли продукцията и къде се намира. Задържахме ги, докато изземем всички необходими веществени доказателства за назначаване на експертизите. Контролът по съхранение и обезопасяване на продукцията не е в правомощията на прокуратурата, а на контролните органи.

- Върви ли към приключване на първа инстанция делото за катастрофата край Своге през 2018 г.?

- И това дело е с изключителна правна и фактическа сложност. До този момент не е имало дело, при което освен нарушенията на водач на превозно средство да са изследвани и много други евентуални причини за катастрофата. Съдебна практика в тази насока няма в държавата. Изследвахме самата пътна настилка, има ли нарушения по Закона за устройство на територията и подзаконовите нормативни актове. Правният анализ, който се извърши от наблюдаващите прокурори, няма аналог през последните 50 години. 

- Защо според вас обвинителният акт бе връщан три пъти на прокуратурата?

- Няма съдебна практика, която да ни подскаже как точно да бъде формулирано обвинението в казус като този. Прокурорите по делото се запознаха с много документи, много законови и подзаконови актове, за да стигнат до извода какви точно нарушения са налице и да повдигнат обвинения, които да внесат и защитават в съда. Съдът имаше различни искания, които са задължителни за нас и прокурорите ги изпълниха. Колегите изследваха причините и това, което според тях е допринесло за некачествения ремонт на пътя и последвалата катастрофа. Още след този трагичен инцидент, при който загинаха толкова хора, стана известно, че и друг път е имало произшествия точно на този участък. Началникът на Районното управление на полицията в Своге е сигнализирал АПИ, че това е място с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия.

Делото стартира в съда, проведени бяха 9 заседания, разпитани са около 40 свидетели, а има над 80 свидетели. Предстои разпит на вещите лица, които са 25 на брой, по множеството назначени експертизи. 

В съдебна зала вещите лица ще защитават заключенията си. Предполагам, че освен от прокурорите, които отстояват обвинителната теза, много въпроси ще има и от защитата.

ТОВА Е ТЯ:

От 1995 г. до 2006 г. последователно е била помощник-следовател и следовател 

От 2006 г. до 2012 г. е прокурор в Районна прокуратура – Ботевград

От 2012 г. до 2014 г. е прокурор в Окръжна прокуратура – София

От 2014 г. е административен ръководител на Окръжна прокуратура – София