П рез последните месеци Гренландия е едно от най-споменаваните места от новия американски президент Доналд Тръмп. 78-годишният милиардер на няколко пъти се закани, че страната му ще анексира най-големия остров в света по един или друг начин. Очаквано местните не приеха много добре думите му. Гренландия обаче е важна, защото се намира на стратегическо място между Северна Америка и Европа. В момента тя е част от териториите на датската държава, но отдавна мечтае за независимост.
Тази сложна позиция намира отражение и във футбола - с възможния резултат Гренландия да стане член на Континенталната конфедерация на Северна, Централна Америка и Карибския басейн (КОНКАКАФ) вместо на УЕФА. Още през май 2024 година Футболната асоциация на Гренландия (КАК) официално подаде молба да за приемане. „С тази кандидатура Гренландия прави историческа стъпка на международната футболна сцена“, радваше се тогава датският национален треньор на Гренландия Мортен Руткяр. По-рано тази година той заяви, че очаква положителна развръзка през 2026, когато федерацията ще се надява да стане 42-рия член на КОНКАКАФ.
Сега предстои важно събития. На 4 април представители на KAK и КОНКАКАФ ще се срещнат в Лондон, за да обсъдят потенциалното присъединяване на Гренландия. Подробностите все още не са ясни. Първоначално срещата трябваше да се проведе в края на февруари в централата на КОНКАКАФ в Маями, но беше отложена с шест седмици. Вероятно заради американския президент. „Гренландия получи голямо внимание заради Тръмп и мога да си представя, че моментът не беше такъв“, заяви президентът на КАК Кенет Клейст пред датската телевизия TV 2 Sport.
Футбол в екстремни условия
Географски Гренландия се намира в Северна Америка, но политически, както и Фарьорските острови, принадлежи на Кралство Дания. Това разположение между Америка и Европа невинаги прави ситуацията за ледения остров лесна, както показа не на последно място ухажването на Тръмп. През по-голямата част от годината на острова има сурови климатични условия с обилен сняг и студ. Те сериозно затрудняват провеждането на футболни мачове на открито. Това е възможно само през летните месеци. Затова националното първенство по футбол се играе в турнирен формат в продължение само на една седмица през август.
В Гренландия няма подходящ футболен стадион, а вечната замръзналост практически не позволява да се използва терен с естествена трева. Въпреки това се твърди, че около една десета от населението на острова - Гренландия има малко под 57 000 жители - активно играе футбол, предимно на закрито. Изключително популярен е футзалът, който е стимулирал развитието на футбола на острова като цяло. Неотдавна националният отбор по футзал игра срещу отбори от Бразилия, както и срещу Афганистан и Иран.
Още разработки четете в днешния брой на "Мач Телеграф"