С победата си в Гран при на Саудитска Арабия Оскар Пиастри изведе Австралия на върха във Формула 1 за първи път от 15 години.
Пилотът на Макларън обаче не скри, че все още е много далеч от мястото, на което иска да бъде.
„Да водиш в класирането, е резултат от упоритата работа, която свършихме извън сезона – аз и екипът. Повече се гордея с това, отколкото с факта, че съм лидер. Най-добре е да водя след 24 кръга, а не след 5“, коментира 24-годишният Пиастри, който кара третия си сезон във Формула 1.
Последният австралиец, повеждал в шампионата, беше Марк Уебър – с Ред Бул през 2010 г. Сега той е мениджър на Пиастри. „С Марк до себе си той получава много ценна помощ. Това е страхотно. Такава е връзката, която аз имам с моя баща, а Оскар има с Марк“, заяви четирикратният световен шампион Марк Верстапен и допълни, че пилотът на Макларън умее да „използва таланта си“.
От дете
Неговата любов към високите скорости е наследство от татко му Крис, собственик на компания, която разработва софтуер за автомобили. Малкият Оскар бил до такава степен пленен, че вечер слушал приказки с главни действащи лица коли. Освен това знаел пълните характеристики на всяка марка и всеки модел.
Когато бил на 6, той дал заявка да стане шампион. „Бях в командировка в САЩ и оттам донесох кола с дистанционно управление. Започна да си играе, дори се яви на състезание и победи 20, та дори 30-годишни мъже“, разказа Крис пред „Сидни морнинг хералад“ през 2021-а.
Вече на 9 сегашният пилот на Макларън направил първите си стъпки в картинга. „Никога не съм виждал дете с толкова широка усмивка, колкото неговата, когато го заведох в клуба“, спомня си таткото. Синът добавя: „Опитът с колите с дистанционно управление си каза думата. Имах представа за движението и как действат основните принципи“.
На 13 той влиза при професионалистите, а Австралия става твърде тясна. Затова и около година по-късно той отпътува за Великобритания, където има шанс да продължи да се състезава и тренира на по-високо ниво.
„Решението да се премести толкова далеч показва огромното му желание. В края на деня той не може да отиде при мама или на семеен обяд в неделя. Вместо това стегна багажа си и да се премести в чужбина в преследване на мечтата“, казва Алън Джоунс, последният австралиец, ставал шампион във Формула 1. Прави го през 1980 г. с Уилямс.
Мигове
Именно на Острова Пиастри среща и любимата Лили Знаймър, която посещава същата гимназия - „Хейлибъри“ в Хартфорд, на около 30 км от Лондон. Връзката им започва, когато двамата са в предпоследната година от обучението си.
„Стараем се да сме дискретни. Не, не е тайна, че сме заедно, както при някои хора. Просто пазим хубавите мигове само за себе си, искаме нормален живот, затова и се опитваме да бъдем далеч от светлината на прожекторите“, обясни пилотът в подкаст преди дипломирането си през 2019 г.
Лили често е до Оскар на пистата, но не беше там, когато той спечели първото си състезание – Гран при на Унгария, през юли 2024-та. Пилотът обаче не пропусна да я спомене пред камерите.
„Здравей, Лили. Сигурен съм, че гледаш, ще се видим скоро“.
В началото на същия втори сезон – 2024, младата дама придружи своето момче в родния му Мелбърн за първия старт. „Винаги е много приятно да се връщам тук. Сега е специално, защото споделих усещането с приятелката си. Беше хубаво да сме заедно, да се отпуснем и да я запозная с някои забележителности на моя град“, заяви тогава Пиастри.
За госпожица Знаймър той признава, че го държи здраво стъпил на земята и го подкрепя във всяко начинание, включително и последното хоби – готвенето. Иначе любимата му храна преди състезание е паста с пиле и доматен сос.
Свят
Пиастри, който спечели три от пет състезания този сезон, е дете на света. Миналата година той изненада мнозина с изказването преди Гран при на Китай, че се чувства почти като у дома. „Моят прапрадядо е китаец, така че това прави състезанието почти домашно за мен“, написа пилотът на Макларън.
Той говори за произхода си и в подкаст на отбора. Оказа се, че чрез татко Крис във вените му тече италианска, китайска и югославска кръв, а чрез мама Никол – шотландска и ирландска.
Таткото е и първият механик на сина си в първите му години в автомобилния спорт. През 2019-а, когато тийнейджърът е във Формула Рено, семейството решава, че на борда трябва да бъде привлечен и Марк Уебър. Оттогава бившият пилот е мениджър на звездата заедно с половинката си Ан, която е с 13 години по-голяма. Тя е тази, която се грижи за административната част, а той – за всичко на пистата. Дамата има опит с подобни задачи, тъй като беше мениджър на любимия, докато той все още се състезаваше.
„Осъзнахме, че се приближавам до върха, но ни беше необходима помощ. Решихме, че би било чудесно да привлечем Марк на наша страна“, обясни самият Пиастри за Уебър, който има на сметката си 9 първи места и общо 42 подиума във Формула 1.
Решението се оказва право в целта и Оскар печели Формула Рено, Формула 3 и Формула 2 в три последователни години – от 2019-а до 2021-а, което не се е удавало на никой друг.
Пътят към успеха обаче никак не е евтин. Татко Крис изчислява, че му струвало 6,5 милиона долара да превърне хлапето в звезда.
