М ечтали ли сте някога да пробягате целия африкански континент? А да изкачите връх Еверест три пъти в рамките на две седмици?
Физиката и издръжливостта на екстремните атлети многократно надхвърля средните човешки възможности и в някои случаи граничи с лудостта. Следват най-забележителните постижения от миналата година. Ако вие успеете да подобрите някои от тези рекорди, имате шанс да влезете в репортаж на CNN през следващата година.
Немислимо
На Коледа 2023 г. Ръс Кук си поставя немислима цел – да пробяга целия африкански континент от край до край. Планът предвиждал той да пробяга разстояние, равно на 360 маратона в рамките на 340 дни. Точно 352 дни, след като стартира от ЮАР, Кук достигна до един от тунизийските плажове, за да сложи точка на своята одисея. По пътя трябваше да преодолява множество препятствия – болести, контузии, логистични проблеми, след като се загуби в джунглата, въоръжени бандити го обраха, висши дипломати трябваше да се намесват, за да решават по границите проблемите му с визите за минаване през Алжир и Мавритания, но накрая успешно приключи мисията да пробяга над 16 хиляди километра.
„Опитвах се да усъвършенствам себе си, да давам положителна енергия. Когато един ден остарея и се поклащам на люлеещия се стол, заобиколен от 18-те си внучета, ще имам много истории, които мога да разкажа”, сподели той пред CNN.
Първата
Джасмин Парис стана първата жена, която пробяга маратоните Баркли. Тя успя да преодолее цялата дължина от над 160 километра. По трасето трябваше да се пребори с контузии в коляното и сухожилията, отоци на краката, дълбоки прорезни рани по ръцете и краката и серия от инфекции, които й докараха обриви по цялото тяло. Маратонът се провеждат в Тенеси и е известен с дългите отсечки и бруталните изкачвания и спускания. Участниците трябва да се преборят с изкачвания и слизания, които като разлика денивелация са равни общо на два пъти изкачване и слизане от Еверест. „По пътя си премазах палците и ноктите ми паднаха”, казва тя. Преди нея през миналата година 17 мъже и нито една жена успяха да пробягат 10 екстремни отсечки. „Исках да докажа на себе си, че мога. Радвам се, че съм първата жена с подобно постижение, макар че лично аз мисля, че за това трасе няма голяма разлика дали си мъж или жена”, допълва Джасмин.
Колела
Човекът, направил най-бързата обиколка на Австралия с велосипед, е Лахан Мортън. Бяха му необходими точно 30 дни, девет часа и 59 минути. Той премина общо 14 200 километра и финишира в родния си град Порт Макгуайър. По пътя той е трябвало да се пребори с екстремни ветрове и температури, опасен трафик и дори катастрофа в кенгуру. Той е преминавал по 450 км за по 17-18 часа на ден с почивки само за сън и храна.
През септември Лаел Уилкокс стана най-бързата жена, която успя да обиколи света с колело, като мина през 21 страни и измина малко под 30 хиляди километра. Пътешествието й отнема 108 дни, 12 часа и 12 минути. Предишният рекорд от 2018 г. на шотландката Джени Греъм беше 124 дни и 11 часа.
„Забавлявах се, в един момент ми се струваше, че мога да продължа да въртя педалите завинаги”, пише Уилкокс в Инстаграм.
Не спира да пренаписва историята и Биниам Гирмай. Той стана първият африкански велосипедист, който спечели етапна победа на Тур дьо Франс. После роденият в Еритрея спортист спечели още два етапа. Бе и първият чернокож велосипедист с етапна победа и в италианското Джиро и с постижението си отвори вратите на този спорт и за родени в Африка състезатели. „Наистина е много приятно да видиш, че твоето участие има такова влияние. Смятам, че има много млади талантливи състезатели, ако се инвестира в тях и се включат големите професионални отбори, този спорт ще стане още по-глобален, което ще е много хубаво. Тази година аз съм единственият чернокож велосипедист в Кервана и ми се иска да има други като мен”, коментира той пред Eurosport.
Върхове
Килиан Жорне пробяга и изкачи всички 82 алпийски върха, които са на височина над 4000 метра в рамките на 19 дни. Той е трябвало да тича, да кара колело в пресечен терен и да се изкачва. Разделил пътешествието си на 16 етапа. В някои от дните бил на крак по 20 часа и успявал да дремне по четири часа.
37-годишният атлет е успял да измине 1207 километра за около 267 часа и да покори височини с денивелация от общо 75 344 метра в рамките на само 19 дни. „Това беше най-голямото постижение в живота ми както от физическо, така и от психическо и техническо естество, но беше и много красиво. Никога няма да забравя това пътешествие”, пише той в профила си в социалните мрежи.
Пурнима Шреста направи три изкачвания на най-високия връх на планетата Еверест в рамките само на 13 дни между 12 и 25 май. „Тялото ми беше изцедено, чувствах се като пълна тъпачка, че съм позволила да ме води глупавата ми амбиция”, казва тя. Непалката е и първата жена, покорила седемте най-високи хималайски върхове през 2021 г.
Вълна
Себастиан Стиднър покори невъзможното. Германецът постави рекорд, като сърфира по най-голямата вълна в света. Височината на чудовищната грамада в Назаре, Португалия, бе 28,57 метра. Това са първоначалните данни, като все още се очаква официално потвърждение на рекорда. Ако информацията се потвърди, това ще означава, че Себастиан Стиднър е счупил предишния рекорд от 26,21 метра от 2020 г., който също е негов и е поставен в същия залив на рибарското селище Назаре. „За страничния наблюдател най-вероятно това преживяване може да се опише като ужасяващо. На мен обаче то ми носи мир и хармония. В един момент животът ти се струва много лесен, а ежедневните проблеми, с които всеки се сблъска постоянно, стават преходни и маловажни”, коментира сърфистът.
Ейми Удият, CNN