К лючов вот в Германия. Страната избира новите си 630 депутати, които ще станат част от Бундестага.
Поне засега изглежда, че новият канцлер ще бъде Фридрих Мерц, лидерът на Християндемократическия съюз. Ако това стане факт историята на Германия ще запише политическо завръщаме като никое досега. Но големият въпрос е с кого ще създадат ХДС/ХСС, които проучванията сочат като победители, коалиция, след като никой не иска да управлява с крайнодясната „Алтернатива за Германия”, която според проучванията ще е втора сила. От новото правителство ще зависи ще се върне ли силният лидер Германия и ще излезе ли страната от икономическата кризата, в която е затънала, а това е сериозен проблем, защото нейната икономка е свързана с икономиките на редица други страни, включително България.
Несигурност е обзела подредената иначе германска душа, 18 милиона германци не знаят за кого да гласуват. Държавата им помага с платформа, която ги запознава с програмите на партиите, за да бъде изборът осъзнат.
Изследвания показват, че около 10% от хората в Германия решават за кого ще гласуват едва когато влязат в избирателната секция. Това ни разказва професор Щефан Маршал, ръководител на изследванията за Wahl-O-Mat, платформата, която помага на германците да се запознаят с позициите на партиите и да направят своя избор. На тези избори платформата отбеляза рекорден интерес.
„Много хора все по-често използват платформата, тя е много популярна, има голямо търсене и особено във времена, когато хората може би търсят насоки, когато търсят информация, която е достоверна, която е далеч от дезинформацията, те прибягват до този инструмент, който се предлага от Федералната централа за политическо образование”, обясни политологът Щефан Маршал от университета в Дюселдорф.
Освен въпроса за „кого да гласуват“, който някои избиратели си задават, е актуален и въпросът, ще бъде ли създадено след тези избори стабилно правителство в Германия. Според прогнози сигурните партии в новия Бундестаг са съюза между Християндемократическия и Християнсоциалния съюз, „Алтернатива за Германия”, социалдемократите и Зелените. Но и други три партии са на ръба - Левицата, „Свободната демократическа партия” и „Алианс на Зара Вагенкехт“.
„Вечерта ще разберем колко стабилно ще бъде правителството, което ще имаме. Това зависи от едно нещо, а именно колко партии ще има в парламента. Имаме три партии, които се опитват да преодолеят 5-процентната бариера. Двупартийните коалиции винаги са по-стабилни от трипартийните коалиции, така че това ще бъде решаващ фактор за това колко стабилно ще бъде правителството след изборите”, заяви професор Маршал.
А това е въпрос, който е от съществено значение не само за Германия, но и за цяла Европа.
„Германия е централен играч в Европа, тя е най-голямата и най-мощната в икономическо отношение държава в Европейския съюз. В тези времена, които са много неспокойни в Европа, но най-вече в трансатлантическите отношения, би било добре Германия да има стабилно правителство. Не че всичко ще бъде решено, но ако има стабилност в Германия, тя може да отстоява интересите на Европа заедно с партньорите си. Това е важно, защото в противен случай в Централна Европа ще има вакуум, а това няма да е добре за отношенията със САЩ, няма да е добре за въпроса как да процедираме с Украйна и т.н. Затова тази неделя е също много важна за Европа”, смята професор Маршал.