0

И зследователите постигнаха нещо невиждано досега и разработиха пътна настилка, която се самовъзстановява, когато се напука, поправяйки дупките без човешка намеса.

Международният екип разработи самовъзстановяващ се битум, който заздравява пукнатини и слива асфалта обратно. При лабораторни тестове парчета от материала поправяха малки фрактури в рамките на един час след първото им появяване, пише Guardian.

„Когато затворите пукнатините, предотвратявате образуването на дупки в бъдеще и удължавате живота на пътя“, каза д-р Хосе Норамбуена-Контрерас, изследовател по проекта в университета Суонзи. „Можем да удължим живота на повърхността с 30%“.

Дупките обикновено започват от малки повърхностни пукнатини, които се образуват под тежестта на трафика. Те позволяват на водата да проникне в пътната настилка, където причинява повече щети чрез цикли на замръзване и размразяване. Битумът, лепкавото черно вещество, използвано в асфалта, става податлив на напукване, когато се втвърди чрез окисление.

За да направят самовъзстановяващия се битум, изследователите смесват малки порести растителни спори, напоени с рециклирани масла. Когато пътната настилка се компресира от преминаващия трафик, тя изстисква спорите, които освобождават маслото си във всички близки пукнатини. Маслата омекотяват битума достатъчно, за да тече и да запечатва пукнатините.