0

В лудницата от фалшиви новини, фалшивите цитати не изглеждат странно. Те са част от онлайн повелята за шега, остроумие или всякакъв щур маниер за придобиване на лайкове.

Каквото и да прочетете, подписано е или от Ози Озбърн, или от Пабло Ескобар, или от Пауло Куелю. Човек с малко повече логика и разсъждения може дори на пръв поглед да опонира това съдържание, очевидно далеч от компетенцията на „авторите“. Баба Ванга „се изказва“ по въпроси, съвсем некасаещи нейното съвремие или ролята и на ясновидка. Достатъчно е в началото на цитата да има приставката „ке“ и човек добива усещането, че чува думите от нейната уста. Например „Ке падне Путин, ке видите“...

Напушва те смях ако си от моето поколение, но новите нито знаят хронологически факти, нито преценяват детайлите. Реакции, като „Таа бааа Ванга мнооо яка“ са си напълно в реда на нещата. Защото четящият е на енергийна напитка, три ваксини и липса на всякаква домашна и училищна култура. Ако му кажат утре, че Райна княгиня е инфлуенсър, повЕрвайте ми - ще повярва.

Онлайн зевзеците, скрити зад лаптопите си, ни потопяват в казан от фантасмагории, понякога невинни, но често ограничаващи истината, осакатяващи възможните знания в зародиш. И си вярва нашинкият, че Пабло Ескобар се изказал за Макрон и Европейския съюз. Ама, рипни Калинке, че Биляна платно белеше.

Хей, поле широкото на социалните мрежи трябва да бъде мисля, малко по-строго контролирано и то не от механични админи и изкуствен интелект. Човек трябва да може да докладва несъстоятелни неща, да изиска да бъде чут и разбран, макар и в зададеното от медията време.

*Коментарът е написан специално за "Телеграф"!