0

В навечерието на професионалния празник на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН), затворът в Белене е домакин на изложба с фотографии, заснети от актьора Владимир Карамазов. Днес тя официално бе открита на остров Персин, където в последната една година Карамазов имаше възможност да реализира проект, в който чрез снимки, разказва истории на осъдени лица.

ИЗБИ РИБАТА: Владо Карамазов продаде две снимки за 17 бона!

Изложбата е под надслов „На тяхно място“ и в нея са показани 18 портрета на лишени от свобода, които търпят присъди, повечето от тях доживотни, в затвора в Белене. 

БГНЕС

„Важното за мен е тези хора да бъдат главните герои в центъра на прожектора, защото като актьор знам какво е да се чувстваш специален, когато си във фокуса. Вярвам в силата на изкуството и вярвам, че всеки един от нас е способен да се поправи и да стане по-добър“, заяви при откриването Карамазов. 

Той сподели още, че изминалата година е една от най-важните в живот му: „В началото изпитвах страх. Въображението ми рисуваше зловещи сцени от филми, но след като се срещнах с осъдените очи в очи, се разбиха стереотипните ми представи за „лицето на злото“. След десетките истории, които чул в затвора, той осъзнал, че това са хора като всички нас. 

„Бих искал тази изложба да има позитивно психологическо влияние върху лишените от свобода“, каза актьорът. Карамазов смята, че когато лишените от свобода се видят отстрани, ще видят добрата част от себе си и по този начин стремежът им към покаяние ще се засили. 

Инициативата на актьора бе подкрепена от Министерството на правосъдието, ГДИН и от ръководството на затвора в Белене, като част от цялостната дейност по ресоциализация на лишените от свобода. Предстои проектът „На тяхно място“ да бъде показан в София в по-голям мащаб.

На откриването днес присъстваха главният директор на ГДИН гл. комисар Ивайло Йорданов, началникът на затвора в Белене ст. комисар Павлин Камбуров, кметът на Белене Милен Дулев, ръководители на съдилища и прокуратури от Плевен и Свищов и началници на силови структури в региона. 

Специални гости бяха също експерти от Penal Reform International, архитекти и представители на ГДИН, които от днес са в Белене, за да изготвят техническо задание за създаване по норвежки модел на два „зелени затвора“ и „зелени“ учебни центрове в Белене и Плевен. Този проект е финансиран от Фонда за двустранни отношения по програма „Правосъдие“ на Норвежкия Финансов Механизъм 2014-2021 г. и целта му е да се подкрепи екологичната устойчивост и изграждането на нови уменията у лишените от свобода.

*Източник: БГНЕС