Русенската поетеса Райна Преславска посвети стихотворение в памет на жестоко убитата преди една година водеща от русенската телевизия Ти Ви Ен Виктория Маринова.
Точно на 6 октомври, когато преди 12 месеца бе отнет животът на младата жена, Русенският митрополит Наум отслужи панихида по случай първата годишнина от убийството на Маринова. На гроба й вече се издига паметник, изграден от скулптора Дилян Хубанов. Монументът изобразява млада жена с прекършено крило.
Примитив
Животът на красивата млада жена бе отнет от едно примитивно същество с необуздан сексуален нагон, израснало в ромските гета на града. Северин Красимиров вече излежава 30-годишна присъда и ако има добро поведение и работи в затвора, е възможно след двайсетина години да излезе на свобода в разцвета на силите си и да създаде семейство и потомство. Заниженото му заради вратичка в закона наказание повдигна дебат в обществото за това справедливо ли е жестоки убийци да не получават доживотни присъди. Русе не помни криминално престъпление, което е извършено в града, да е получавало такъв широк отзвук в цяла Европа, а и извън нея. Репортери на световни агенции, като Ройтерс и Франс прес, бяха командировани тук, оператори насочиха камери към бетонната алея край Дунав, където Виктория бе убита по време на съботния си крос. Извършителят все още не беше известен, а едно манипулативно твърдение, че в Русе е убит журналист заради работата му, прикова погледите на света към северния български град. Край Дунава пристигна и словашки репортер да търси сходство със случая в родината си – бруталния разстрел на разследващия словашки журналист Ян Куцияк. Всъщност Вики правеше първите си стъпки в журналистиката и никой не отрича, че тя би имала успехи в професията, ако животът й не бе отнет толкова рано. В по-ранни години интересите й са били свързани по-скоро с модата. Участвала е в конкурси за красота, а заради перфектната си външност често е канена да представя дрехи на фирми за модни облекла. Съпругът й Свилен Максимов е собственик на регионалната телевизия Ти Ви Ен и за младата жена не е проблем да има свое предаване в нея по теми, които я вълнуват. Известно време води светската рубрика „Подиум“, а след смяна на концепцията екипът решава да стане лице на предаването „Детектор“, което засяга по-сериозни теми. В първото и последното му издание с участието на Виктория, излъчено дни преди да бъде убита - на 30 септември 2018 г., тя само анонсира темата, а интервютата се водят от друг журналист. Още в първите дни след убийството близките й бяха на мнение, че малко вероятно е престъплението да е извършено заради работата й в телевизията. „За съжаление, колегите от авторитетни медии забравиха азбучно правило в нашата професия – информацията да се проверява от най-малко два независими един от друг източника. Далеч съм от световни конспирации. Още повече че Виктория беше популярна с другото, което беше нейната същност – добротата си, множеството благотворителни инициативи, които направи за деца с увреждания, за възрастни хора, за деца, останали без родителска грижа. В основата на тази благотворителност беше нейната доброта“, коментира тогава в интервю пред „Телеграф“ свекърът на Виктория – дългогодишният русенски журналист Румен Максимов.
Следи
Следите, които остави извергът – немалкото количество биологичен материал върху трупа на жертвата, също подсказваха, че не може да става въпрос за поръчково убийство. Четири дни след престъплението властите в Германия задържаха 21-годишния Северин Красимиров в дома на майка му в град Щаде. Ромът бе върнат у нас и изправен пред съда в Русе. Повдигнати му бяха три обвинения – за блудствени действия, за изнасилване и за убийство, извършено по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост. Северин призна вината си и се възползва от процедурата на съкратеното съдебно следствие и така намали с една трета присъдата си. Тя бе произнесена същия ден, в който тръгна делото срещу него. В съдебната зала Северин влезе спокоен, с дъвка в уста, с чисти дрехи и нова прическа. По време на четенето на обвинителния акт се прозина няколко пъти.
Фондацията „Направи добро за непознат“ продължи делото на Виктория Маринова. Тя бе създадена в нейна памет от близки и приятели. „Виктория бе млад човек, амбициозен, който като че ли намери наистина полето си за изява в благотворителността, на която бе посветена и част от журналистическата й дейност. Не оставаше безучастна към нечие страдание“, спомня си Румен Максимов. Със средства на основателите на фондацията бе поставено осветление и видеонаблюдение на бетонната алея край Дунав, където Вики намери смъртта си. Организирани бяха благотворителни концерти с участието на изявени наши изпълнители, поредица от акции в подкрепа на благородни каузи, спортни инициативи, други прояви. Следващата инициатива е благотворителен концерт, който ще се състои в началото на декември.
В памет на Виктория:
„Икона влезе в града, в домовете,
с прекършен живот, докрай победена –
приятели, не забравяйте злото, помнете,
в смъртта си невинна е, непобедена!
Толкова много сълзи и тъга тя събра,
доброто в света на бунт се изправи,
Русчук я изпраща със всичките свои цветя,
но нищо не може смъртта да поправи!”