Често в градината могат да се видят гъби, растящи навсякъде, събрани на купчинки или разпръснати. Повечето от тях се наблюдават в близост до пънове или дървета. Спорите могат да попаднат на участъка заедно с компоста, оборския тор, мулча, дървесните стърготини, а в някои случаи ги разнася вятърът, пише „Синор“. Гъбите са показател за високо плодородие на почвата и наличие на хранителни вещества. Принципно гъбите не причиняват никаква вреда и унищожаването им не е наложително, освен ако няма малки деца и домашни питомци, защото по-голямата част от тях са отровни или неядливи. При възможност се ограничава достъпът до тях. Гъбите притежават способността да подобряват биологичната активност на почвата. Особено полезно е, ако растат под дърветата, защото това благоприятства кореновото подхранване.
Гъбите отделят в почвата полезни натурални антибиотици и извличат от нея различни отрови и дори тежки метали. По тази причина даже ядливите могат да се окажат силно токсични, ако са набрани в замърсени райони. Гъбите могат да потискат развитието на различни инфекциозни и гъбични заболявания. Способстват и за укрепване на кореновата система на растенията и подобряват нейното развитие, благоприятстват активното разлагане на растителните остатъци и последващото им превръщане в биохумус.
Гъбите способстват за обогатяване на повърхностния слой на почвата с преработени органични вещества, които могат да се усвояват от културните растения и полезните почвени обитатели много по-лесно. Те улесняват преобразуването на почвените соли в достъпни за растенията съединения. Отработеният мицел от фермите за гъби често се използва в качеството му на много ценен органичен тор. Плодните тела на гъбите са само горната част, която е необходима за узряването и разпространението на спорите. Ако развалят декоративния вид на градината, тогава можете да ги отстраните чрез срязване в близост до повърхността на почвата. Струва си да отбележим, че има видове паразитни гъби, чието присъствие може да окаже неблагоприятно влияние на състоянието на дървесината, както и на здравето на плодните дървета и храстите. Те включват неядливи и ядливи гъби, както и праханови. За разлика от гъбите, растящи в градината и тревата, тези се концентрират върху дървесината – по-специално върху долните части на дърветата и старите пънове.
Гъбите развиват мощна подземна част и когато количеството им се увеличи – те започват да конкурират сериозно растящите в съседство растения за вода и хранителни вещества. Активното развитие на мицела е свързано не само с хранителната стойност на почвата, но и с нивата на влажност и сянка в градината. За да се избавим лесно от гъбите, е важно да не допускаме свръхрастеж на затревените площи и храсти, а също плевели в зеленчуковите и цветни лехи, които са дом за тях. Гъбите обичат влагата, но не и светлината – не растат на много слънчеви места. Трябва да се избягва преовлажняване, по възможност редовно разхлабване на почвата, за да се поддържа добра водопропускливост в горните слоеве. Друго, което можем да направим, е да отстраняваме своевременно падналите листа и растителни остатъци, гниещи пънове и клони.