0

П ролетта е сезонът, в който природата се събужда за нов живот, а първите топли лъчи на слънцето подсказват, че идва ред и за основно почистване на дома. Време е мисия "Блясък" да започне точно сега и да приключи преди великденските празници! Въпросът има лесно решение с пестене на нерви и време, но само ако имате излишни пари. В този случай спокойно можете да възложите хигиенизирането на специализирана фирма, която ще лъсне дома ви за един ден. Удоволствието обаче ще ви струва поне пет-шест стотачки. Ако цената не ви устройва, то преминаваме към план "Б" и се заемаме сами да излъскаме до блясък дома си. 

За целта ни трябват план и стройна организация, в противен случай хигиенизирането може да продължи цял месец. И така, захващаме се за работа, въоръжени с много хитрини и повече търпение. А също и с кофа, стирка, почистващи препарати и много чували за отпадъци. Най-удачно е да започнем от кухнята, в чиито тайни ъгли се спотайват всевъзможни микроби и мазни изпарения. Напръскайте обилно с обезмаслител кухнеските уреди и шкафове. Докато чакате препаратът да подейства, може да изпразните шкафовете и да минете бързо с прахосмукачката отвътре. Чудесна идея е да напръскате вътрешността на шкафовете с лавандулов спирт - за дезинфекция и превантивно против молци. Прибираме обратно посудата по шкафовете и се захващаме да ги излъскаме отвън. Остатъците от обезмаслител отстраняваме с гъба и чиста вода. Не забравяйте да държите наблизо чувал за отпадъци, в който да събирате всичко вехто, старо и ненужно. Щом ще почистваме основно, то задължително трябва да се отървем от всякакви напукани чаши и чинии, повредени уреди и непотребни предмети. Отделете повечко време за отстраняване на нагара и мръсотията от фурната и микровълновата печка. Ако не желаете да използвате агресивни химикали, може да почистите с разтвор от сода бикарбонат и оцет.  

Втората спирка е хладилникът. Добре е да помислим за размразяване, но ако нямаме време, може само да извадим съдържанието от него и да го почистим с подходящ препарат отвътре. Не забравяйте чувала за отпадъци, в който да изхвърлите позабравените хранителни продукти с изтекъл срок на годност. Санитарният възел е другото място, което заслужава особено внимание и достатъчно отделено време в плана за пролетно почистване. Препарат на хлорна основа е чудесен избор за тоалетната чиния. Достатъчни са само десетина минути, след които керамиката ще стане като нова. Старателно почистваме с гъба и препарат фаянса по стените и пода  на банята, а преди да изплакнем обилно с вода, е добре да отделим минути за почистването на шкафчетата и лавиците. Не забравяйте да излъскате и батериите от неръждаема стомана. Котленият камък се отстранява лесно с подходящ препарат, а след това се полира с мека кърпа. Ако сме се справили с досадната мръсотия в кухнята и банята, то мисия "Блясък" е наполовина изпълнена. Идва ред на прозорците, които почистваме най-бързо с вълшебната микрофибърна кърпа. Тук може да използвате и само вода, към която сте добавили малко оцет. Така стъклата ще станат кристално чисти. 

Идва ред на полилеи, плафони и изобщо на най-високата част в дома. След като лъснем с гъбата осветителните тела и електрическите ключове, включваме в действие и прахосмукачката. Обираме най-напред паяжините от тавана, стените и ъглите във всяка една от стаите. Не пропускайте малките помещения като   килери, тоалетни, бани и тераси, където прахът се натрупва незабелязано. 

Специално внимание безспорно заслужават спалните помещения. Стигнем ли дотук, започваме от гардеробите. Добре е да извадим всички дрехи и да ги подредим внимателно върху леглото, докато почистим лавиците в гардероба и всички шкафове. Не пропускайте да закачите миниатюрни торбички с изсушен лавандулов цвят, които освен че ще ароматизират приятно гардеробите, ще пазят дрехите ви и от неканени насекоми. Подреждаме обратно дрехите в гардероба, а олекотените завивки и одеалата изпираме в пералнята, стига етикетите им да позволяват това. В противен случай носим завивките в химическото чистене. Ако разполагате с перяща прахосмукачка, сега е моментът  да почистите матраците на спалните, меката мебел и килимите. Същият резултат ще постигнете и ако почистете дамаските с гъба с топла вода, в която е разтворен малко препарат за съдове.  Необходими са няколко часа и отворени прозорци, за да изсъхнат матраците и холната гарнитура. Ако не разполагате с изпираща прахомукачка, то килимите е задължително да бъдат изпратени за професионално пране. Цената е два лева на квадратен метър и изпирането на средно голям килим излиза около 12-15 лева. Ако пък изберете професионална услуга и за холната гарнитура, то ще платите от 60 до 100 лева в зависимост от размера й.

Окачваме пердетата влажни, за да не ги гладим

Ето че нашето пролетно почистване е почти на финала. Отправяме се във всекидневната, където почистваме отвън и отвътре всички шкафове и секции. На края идва ред на финалните щрихи с прахосмукачка, с която минаваме подовете във всички стаи. Едва след като сме почистили навсякъде по пода, обираме и праха. Не забравяйте да лъснете вратите. Дребни левчета за полиращ препарат не само ще излъскат до блясък интериорните врати, но и ще заличат всички драскотини по тях. Идва ред на стирката, с която слагаме най-последните щрихи в хигиенизирането на дома. Трябва ни ароматен дезинфектиращ препарат, разтворен в хладка вода, с който измиваме основно гранитогресния под, а след това и ламината. За него ползваме специален разтвор за дървени настилки.  Последно забърсваме праха от всички мебелни повърхности. Тук също може да използвате прахосмукачка за трудно достъпните места като рафтове или затънтени ъгълчета. Прахът, който се събира между ребрата на радиатора, може да се махне с помощта на сешоар. След това съберете падналите остатъци с прахосмукачка. 

Завесите и пердетата също трябва да се изперат. Достатъчно е да ги пуснете в пералня на най-кратката програма с ниски градуси. Може да си спестите досадното гладене, ако ги окачите влажни, веднага след като ги извадите от пералнята.