Р озите са цариците на градината. Всеки градинар знае, че те имат нужда от стабилно количество хранителни вещества. И това е така, защото при оптимални условия те растат много бързо.
Едно от тези условия е почвата да е богата на нутриенти. Но освен плодородна почвата, розите имат нужда от много слънце и вода.
Времето за наторяване на розите е средата на пролетта. Тогава те вече имат около 20-25 сантиметра нови издънки.
За повторен цъфтеж е добре да ги наторите с течен тор. Това обикновено се прави през юни. Последното подхранване пък се прави около шест седмици преди датата, когато се очакват първи слани през есента. По този начин, в края на лятото и началото на есента, розите се подготвят за зимния покой. Колкото по-късно е последното наторяване, толкова по-хилави са новите издънки, които могат да бъдат повредени от внезапни пролетни студове.
Розите, засадени в градината, трябва да се наторяват с балансиран тор. Азотът помага да се оформи добре листната маса. Фосфорът е важен за здрави корени, а калият подпомага здравето на цялото растение.
Баланс
Добър избор за подхранване е използване на тор в съотношение 10-10-10 или 4-4-4, съответно за азот, фосфор и калий (N-P-K).
Ако искате да стимулирате повече на това розите ви да имат богати цветове, можете да акцентирате повече на фосфора и да изберете тор в съотношение 4-8-4 (съответно N-P-K).
Но това е добра идея за средата на сезона през юни, когато трябва да се стимулира повторният цъфтеж.
Но какъв вид тор да изберем?
С бавно освобождаване е торът на гранули. Трябва да прочетете внимателно етикета за количеството, препоръчвано от производителя. Отделните производители имат различни формули, които са тествани.
Когато наторявате, трябва да отстраните мулча. След това полейте розата и поръсете гранулите за подхранване около капковата линия на храста. Завършете процедурата, като полеете отново, и върнете на мястото мулча.
Но има и алтернативни начини за подхранване на розите, пише „Рурълспраут“. Брашното от люцерна може да направи с тях чудеса. За целта най-добре е да използвате гранули от люцерна, които могат да се намерят на пазара. С тях подхранвайте розите веднъж месечно, може дори по-рядко, по време на вегетацията.
Особеното при люцерната е, че тя фиксира азота в почвата, подобно на бобовите култури. Самото растение по време на растежа си формира възли, които фиксират азот в почвата. Това е особено полезно, защото изкуственият азот се разтваря във водата, така че се отмива бързо. Когато се използва брашно от люцерна, азотът остава достъпен за растенията, когато те имат нужда от него в дългосрочен период.
Елементи
Освен макроелементи люцерната съдържа и 30 микроелементи като манган, натрий, цинк, мед и др., както и аминокиселини. Тези елементи хранят микроорганизмите, които в замяна подхранват почвата. По този начин розите не само че получават енергийна бомба от хранителни вещества – ботаническия еквивалент на чаша кафе за хората, но и растат в здрава почва. Те ще са способни да извлекат от почвата това, от което имат нужда в точния за тях момент.
От гранулите люцерново брашно можете да си направите течен тор, както си правите компостен чай. Просто във вода разтворете гранули люцерна, оставате ги да киснат няколко дни и след това с разтвора полейте розите. По този начин корените на растенията ще абсорбират люцерновите гранули по-бързо.
Има и друг начин за наторяване с люцерна. Натрошавате гранулите, за да станат на брашно, и го разпръсквате върху розите, след което го заравяте леко в почвата с помощта на ръчна лопатка. За да може брашното да се усвои бързо, след това поливате добре с вода.
