Б раншови организации поискаха изваждането на растителни защита от шапката на агенцията по храните (БАБХ) и обособяване на отделна агенция или звено към Министерството на земеделието и храните. Искането е до министъра на земеделието Георги Тахов, шефа на БАБХ Светослав Патарински и техни ресорни заместници, видно от отворено писмо до медиите и „Телеграф“. Като основна причина те сочат несправянето на досегашната структура към БАБХ с нашествието на вредители и унищожението на вероятно стотици декари с овошки, пострадали предимно от нападението на Черна златка. Под писмото са се подписали Националната асоциация за биологична растителна защита, органично торене и иновативни технологии (НАБРЗОТИТ), Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните БАМ-я- член на Българска аграрна камара, Българска асоциация биопродукти - БАБ,
Браншови организации на производители на плодове.
Предумишлена
По наше наблюдение българското овощарство влезе в процес на предумишлена деградация в момента, в който преди 10-11 години Министерството на земеделието и Държавен фонд “Земеделие“ отмениха едно от най-важните условия при създаването на трайните насаждения, а именно да се предоставя „Почвено климатична характеристика“, с документ от института „Пушкаров“ така че за всеки парцел да се види неговата пригодност за отглеждане на конкретната култура за проект по инвестиционните мерки на европейските програми, пише в писмото.
Според стопаните в този период в България се създадоха голям брой трайни насаждения на възможно най-неподходящи места. Но БАБХ си затваря очите и до днес за тези груби нарушения, вместо да бъде активен съветник на МЗХ и ДФЗ, изтъкват браншовиците.
„Бяха усвоени милиони евросредства за създаване на трайни насаждения и вместо те да започват ефективно да плододават, влязоха в режим на ежегодно „изсъхване,“ „измръзване“, „алтернативно плододаване“ поради засаждане на неподходящи места с неподходящо изложение или с високи подпочвени води или липса на напояване и много други. За съжаление тези, които се запазиха, са оставени на произвола без адекватна и ефективна растителна защита, прогноза и сигнализация, без каквато и да било подкрепа, методически указания или консултации от страна на БАБХ“, възмущават се стопаните.
Масово
Чашата на търпението преля с масовото намножаване на вредителя Черна златка (Capnodis tenebrionis), пише в писмото. Според стопаните пораженията в трайните насаждения, които причинява този вредител при костилкови и семкови овощни видове, повреждайки корените и младите леторасли на дърветата, причини изсъхване и изкореняване на неизвестен брой декари овощни градини – сливи, череши, праскови, нектарини и други. Това засили недоволството на производителите и намали дела на българските плодове и зеленчуци, особено биологично производство според тях.
Всички тези и други слабости и проблеми налагат рстителната защита да бъде извадена от БАБХ като отделна единица или агенция, за да не са в доминантно подчинение на ветеринарните специалисти от БАБХ, а да са агенция към Министерството на земеделието, предлагат браншовиците. Те препоръчват в БАБХ да остане важната работа по безопасност на храните и качество на плодове и зеленчуци по агрохранителната верига.
Мерки
В писмото се настоява и за помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани за изпълнение на мерки по Национална програма за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата. Стопаните се мотивират с факта, че сега действащата Национална програма за контрол на вредителите през зимния период от 2013 г. вече не отговаря на реалните и динамично променящи се проблеми и заплахи от вредители в овощарството на страната. Като страна от Южната група на ЕС задължителен елемент в тази програма трябва да бъдат включени продукти за защита на трайните насаждения от вредоносното въздействие на климатичните промени както през зимния период от мразобойни рани, късни повратни студове и късни слани, така и по време на вегетацията срещу екстремно високи температури, слънчев пригор, продължителни суховей и силна слънчева радиация.
Нужна е комплексна борба и превенция на икономически важни вредители като Черна златка (Capnodis tenebrionis) много опасен за костилкови и семкови видове, Крушова листна бълха (Psylla pyri) много опасен за круши и семкови, Дрозофила сузуки (Drosophila suzuki) много опасен за всички червени плодове, ягодоплодни и лозя, както и други вредители и болести, цикълът на развитие на които е предимно през вегетацията. Според фермерите трябва да се оформи и пакет от иновативни продукти за намаляване на вредоносното влияние на глобалните климатични промени.
Предлагат структурни промени в агроведомството
1. В МЗХ да се създаде дирекция „Овощарство“ каквато имаше по рано и/или да се структурира допълнителен отдел в дирекция „Растениевъдство“ с необходимия брой служители.
2. Във връзка с поисканата оставка на цялото ръководство на БАБХ от името на Българска аграрна камара в началото на декември министърът на земеделието да даде предложения към премиера Главчев за структурни реформи на БАБХ, а именно:
1. Дирекция „Растителна защита“ да бъде отделена от БАБХ като самостоятелна агенция „Растителна защита и карантина“, за да може по-добре да се реагира на все по-засилващите се проблеми и заплахи за българското земеделие от всякакво естество.
2. За нуждите на овощарството с цел предотвратяване на масовото намножаване и разпространение на вредители в трайните насаждения да бъде създадена нова по-всеобхватна национална програма за превенция на вредителите през вегетационния период на подобие на програмата за лозята.