0

М оже да се случи на всеки – да забравите да засадите луковиците на пролетните цветя през есента.

Не се притеснявайте – не всичко е загубено, пише „Рурълспраут“. Ключовият момент е как сте съхранявали луковиците през зимата. Това е така, защото, за да цъфтят през пролетта, луковиците имат нужда да минат през студен период от няколко седмици. В зависимост от вида на растението, необходими са им от 10 до 16 седмици на студено.

Спусък

Дългият престой на студено действа като спусък за освобождаване на определени химически вещества в самата луковица, които я карат да цъфти, когато времето се затопли. Без такъв период със зимни температури луковицата няма да даде цвят – поне не тази пролет.

Освен това през есента луковицата образува хубави, здрави корени. Те позволяват водата и хранителните вещества да достигнат наземната част на растението.

Хладилник

Ако сте съхранявали луковиците в хладилника, в студен гараж или на друго място с температура под 4 градуса Целзий, то новините са добри – ако побързате, можете да наслаждавате на красиви цветове тази пролет. Но, ако не сте съхранявали луковиците при зимни условия, ще лишите градината си от подобна прелест. Но не всичко е загубено. Все пак можете да спасите самите луковици за следващия сезон.

При всички случаи трябва да действате бързо до края на зимата.

Идеалната среда за съхраняване на луковиците е студено и сухо място. Влагата води до бързото им загниване и те стават податливи на заболявания.

Преграда

Ето защо е много важно да сте запазили външната обвивка на луковицата, която играе роля като защитна преграда и не й позволява да плесеняса. Трябва да проверите луковиците една по една. Гледайте за кафяви петна, плесен или наранявания от вредители (мишките обичат да ги гризат). Такива луковици трябва да се изхвърлят в компоста. Там трябва да отидат и луковиците, които са напълно изсъхнали. Причината е, че са изгубили твърде много влага и хранителни вещества, за да бъдат жизнеспособни. Ще познаете изсъхналите луковици по това, че са много леки.

Може да видите, че някои луковици вече са започнали да поникват. Това е добър знак, дори кълновете да са бледи или жълти – спокойно, на слънце те ще станат зелени.

Дори да не са покълнали, луковиците ще дадат цвят, ако не са изсъхнали или развалени.

Трябва да ги заровите възможно най-бързо в земята. Независимо дали са били на студено или не, луковиците трябва да имат здрава коренова система, за да пуснат цвят над земята. За наш късмет луковиците се вкореняват много по-бързо, отколкото можете да предположите.

В почвата или в саксия

Като цяло имате два варианта. Можете директно да заровите луковиците в почвата, когато тя се стопли. А може и да ги засадите в саксия и да ги пресадите, когато изпаднат в покой.

При засаждане в земята трябва да изчакате почвата да се стопли до 4°C. Само тогава луковиците ще пуснат коренчета. Засадете луковицата на дълбочина, указана на опаковката. Ако живеете в регион със студена пролет и люта зима, трябва да покриете засадените луковици със слой мулч. Променливото пролетно време може да доведе до редуване на замръзване и размразяване на почвата, което може да избута луковиците нагоре. Ето защо те трябва да имат защита.

Луковиците, които са държани на студено през зимата, ще дават цвят още същата пролет. Но самите цветове могат да позакъснеят. Точното време зависи от това колко енергия се съхранява в луковицата и дали част от енергийните резерви не са били изхабени преди засаждане.