0

П адналите валежи през изтеклия период бяха неравномерно разпределени. На много места в Централна и Североизточна България са регистрирани валежи до и над 30-35 l/m² (В. Търново - 40 l/m², Русе - 43 l/m², Разград - 36 l/m², Силистра - 45 l/m², Варна - 45 l/m², Добрич - 53 l/m²), което доведе до съществено подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве и на условията за провеждане на сезонните почвообработки според Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ.

За разлика от централните и източните райони в част от Западна и Южна България валежите в началото на есента бяха без стопанско значение. В тези части от страната сухата и сбита почва сериозно възпрепятства провеждането на дълбока оран и предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с есенници.

Рапица

През първата половина от следващия седемдневен период (4-10.10.2024 г.) агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време и температури над нормата за първото десетдневие на октомври. През първите дни от периода се прогнозират повсеместни, значителни валежи, положителна промяна в нивата на влагозапасите в горните почвени слоеве и на условията за протичане на началните фази от вегетацията на засетите посеви със зимна рапица. В североизточните райони (Силистра, Провадия) при рапицата, засята в началото на есента, ще се наблюдават фазите поникване и формиране на 1-2 листа.

Пшеница

През втората половина от периода се прогнозира понижение на минималните температури, но без критични стойности за зеленчуковите култури от късното производство. Следващият седемдневен период съвпада с агротехническия срок за сеитбата на пшеницата в Северна България.