С климатичните промени летата стават все по-горещи и слънцето – все по-силно.
Сега е сезонът на доматите, а температурите на много места в страната трайно се установиха на 40 градуса по Целзий и дори повече. Не само че няма дъжд, но често не се вижда и облаче на небето. Макар да са топлолюбиви растения, в такива условия доматите са изключително податливи на слънчев пригор.
Ако сте забелязвали бели петна по младите домати, значи вече сте се сблъсквали с този проблем. Колкото и да е ужасно да видите как тези прекрасни плодове губят цвета си от слънцето, слънчевият пригор не е трудно да се избегне.
Проблем
Този проблем често засяга доматите и някои други представители на семейство Картофови благодарение на любовта им към топлината и слънцето. Когато са изложени на интензивна пряка слънчева светлина, чувствителните кожици на доматените плодове започват да се обезцветяват, образувайки странни бели петна. Въпреки че не е толкова опасно, колкото бактериално или гъбично заболяване, слънчевият пригор все пак е състояние, за което си струва да се внимава. Пригорът обикновено се появява поради премахване на твърде много листна маса и прекомерна резитба, неправилна грижа или просто засаждане на неправилното място.
Млади
Слънчевият пригор обикновено засяга по-младите плодове, които започват да узряват, но може да увреди и по-старите. В началото, по време на фазата на узряване, по чувствителните червени кожици на плодовете се появяват бели петна. В крайна сметка повредените участъци придобиват сив оттенък и хлътват. С наедряването на доматите тези петна се разтягат и често се пукат. За съжаление тези разкъсани участъци са податливи за болести, като може да се развие черна плесен. Макар и да не са красиви, изгорените от слънцето домати все още могат да се консумират, стига да не са започнали да развиват плесен. Просто отрежете белите петна и използвайте доматите си, както желаете.
Защита
Първата стъпка в предотвратяването на слънчево изгаряне е защитата на младите домати от топлината и суровите лъчи на слънцето. Добавянето на изкуствена сянка около растенията е един от най-добрите и лесни начини да направите това. Покривалата за редовете са най-добрият ви избор и абсолютно задължителни за отглеждане на домати у дома. Те не само предпазват доматените ви растения от суровите лъчи на следобедното слънце, но и от вредители и болести. Те също така поддържат растенията и почвата ви хладни през най-горещите месеци на годината. Те обикновено са достъпни, но и много лесни за изработка. Всичко, от което се нуждаете, е малко плат за сянка и нещо, към което да я закрепите – или тръби, или тел. Когато правите покривалата си за редовете, уверете се, че има отвор, обърнат на изток. По този начин вашите домати могат да получат много нежно сутрешно слънце, като същевременно са защитени през най-слънчевите часове на деня.
Слама
Мулчирането е друг начин да поддържате доматите и почвата им хладни, предотвратявайки топлинния стрес и поддържайки влага около растенията. Но мулчирането има и други предимства. Мулчирането около основата на доматените растения предотвратява растежа на плевели, което е една градинска задача по-малко. Най-важното обаче е, че мулчът предотвратява пръските вода върху долните листа. Това спира разпространението на различни болести, които засягат доматените растения. Има няколко различни материала за мулчиране, от които да избирате, но сламата е най-разпространената. Тя е лека и се разгражда лесно, подобрявайки структурата на почвата.
Вода
Правилните техники за поливане са от съществено значение, за да предпазите доматите си от вредители, болести и стрес. Тези плодове обикновено обичат добро напояване, но преполиването може да бъде също толкова опасно, колкото и липсата на достатъчно влага. Дълбокото и често поливане е от съществено значение за здравето на вашите домати. Корените им често могат да достигнат до 1,5 метра дълбочина. Ако не позволите на водата да достигне до най-дълбоките корени, вашите доматени растения няма да получат водата, от която се нуждаят. Преполиването пък може да доведе до заболявания като кореново гниене.
Важно е също така да се избягва поливането отгоре, доколкото е възможно. При поливане отгоре се получават пръски върху листата, което пък води до развиване на болести Избягвайте поливане през най-топлите части на деня, тъй като се получава твърде много изпарение, което води до топлинен стрес.
Късайте, когато започнат да променят цвета си
За да предотвратим слънчевия пригор, е важно да не правим прекомерна резитба на доматите.
Друго, което може да направите, е да откъснете рано доматите, а не да ги оставяте да зреят на клонката. Откъснете доматите във фазата, когато започнат да променят цвета си, като първо стават бледозелени, а после порозовяват. През този етап те са най-уязвими към слънчево изгаряне. След като ги откъснете, ги оставете да зреят в кашон на сухо и сенчесто място. За зреенето не е необходима пряка слънчева светлина.
