Р ози има, но берачи няма. Така обобщи ситуацията с прибирането на реколтата на Роза Дамасцена Веселин Ганчев, собственик на една от най-старите розоварни в Стрелча пред „Телеграф“. Въпреки че има измръзнали насаждения, а все повече малки собственици на градини с Царицата на цветята ги оставят да почернеят заради ниски изкупни цени и липса на берачи, в началото на юни неземен аромат на рози изпълва въздуха на Подбалканските полета. Звучи тъжно, но в България са единствените полета в Европа с най-ценното цвете, чието масло струва хиляди долари. Заради изумителните си качества, които използва висшата парфюмерия, козметика, но и фармация. Във Франция има Роза Сцентифолия, но тя не съдържа компонентите, които се откриват единствено в българската роза.
Рицари
„И да иска, Франция не може да отглежда Роза Дамасцена, защото само тук около Средна гора климатът и почвите са подходящи за нея“, обясни Веселин Ганчев. Твърди се, че тази роза е пренесена от Дамаск през средните векове от рицарите, но има намерени тракийски монети с изображение на роза, така че очакваме археолозите скоро да дадат нов прочит на версията за отглеждането на Дамасцената по нашите земи, добави Ганчев.
Най-тъжното е, че въпреки че сме единствени, държавата няма никаква специална политика по отношение на тази култура. Според него нищо не пречи да се спазват едновременно изискванията на Общата селскостопанска политика, но да има адекватно национално законодателство. При това насажденията с Роза Дамасцена са ценност не само за България, но и за целия Европейски съюз. Какво се случва в момента с прибирането на реколтата.
Череши
„Очаквахме, че този сезон ще имаме берачи, защото измръзнаха черешите, които обикновено вместо за рози, отиват да прибират черешовата реколта, но берачите изчезнаха. Вероятно са заминали на Запад, за да изкарват повече пари“, допусна той. Точно затова в района на Стрелча има собственици на градини, които предават цвят през ден, защото няма достатъчно ръце, които да прибират розовата реколта.
Детски
Той каза, че и тази година плащат по 4 лв. за кг розов цвят, а на берачите 1,50 лв.-1,70 лв. за кг. Някои от тях може да изкарат и над 70 лв. на ден, ако насаждението има много цвят и е гледано добре. Бере се от 5 сутринта до 10,30 ч. „Ние си даваме сметка, че в тези средства не е включена инфлацията, но купувачите на розово масло също не включват инфлацията в България“, допълни той. При това вече има регулации на ЕК, според които има клиенти, които отказват да купуват масло, ако производителят не членува в организации, които гарантират, че не се използва детски труд. От друга страна, ако от инспекцията по труда пристигнат на проверка и случайно видят дете в насажденията, което родителите берачи са взели, защото няма кой да го гледа, веднага санкционират за използване на детски труд.
Субсидии
За да се реши проблемът с работната ръка, според Веселин Ганчев трябва да има държавна помощ специално за хората, които прибират рози. В противен случай ще губим все повече градини със специалното насаждение и може би тази помощ трябва да се обвърже и с министерството на труда. Той разказа, че Европейската комисия е дала четири години отсрочка на еврорегламента за етерични масла, в който има текстове, че етеричните масла проявяват токсичност. От него страдат и италианските, и испански производители на цитрусови масла и френските на лавандин и други култури. Според Веселин Ганчев сред специалните мерки по отношение на Роза Дамасцена е да се забрани продажбата на разсад в чужбина и да се следи чистота на сортовете у нас. Припомняме, че именно продажбата на разсад на висококачествени сортове лавандула България сама си произведе конкуренция в Румъния и Гърция.
В разстояние на четири години ще се правят опити, за да се види дали розовото масло е токсично. Веселин Ганчев разказа, че в случая при розата става дума за веществото метил евгенол, което в чист вид е токсично, но в розите се съдържа в изключително ниско количество. В парфюмите пък като количество отива в осмия знак след десетичната запетая.
Лъжичка на гладно
срещу гастрит
Истинската розова вода, както и лавандуловата, се познават, ако леко нагарчат на вкус. Това, което горчи, е всъщност съдържанието на масло в тях, разказа Веселин Ганчев. Те нямат цвят, а леко опален нюанс, добави той. Всички етерични масла, особено лавандулово, борово, хвойна имат антисептично действие, лавандулата сваля температура и е отлична за изгаряне, розовото масло хидратира и помага при дихателни проблеми. Според него сутрин на гладно чаена лъжичка розова вода помага при гастрит. Розовата вода помага при жегите. Можеш да се пръскаш с нея за освежаване, разхлаждане, но помага и при уморени очи, защото действа и хидратиращо.
Неговият баща, проф. Ганчев, е участвал в експеримент преди години в болница с отделение за пострадали от изгаряне. В едната стая са пръскали три пъти на ден с пулверизатор борово масло, което има антисептично действие, а в другата не. Лекарите са установили, че болните от стаята, третирана с борово масло, са оздравели много по-бързо.
Киснат листенцата
в бяло вино за ликьор
Колкото са собствениците на градини в Долината на розите, толкова са и рецептите за ликьор от рози. Ликьорът, който приготвят от Старата розоварна за Празника на розата в Стрелча, е с бяло вино. Държат ги в бяло вино 24 часа, слагат захар и след това в хранителен спирт. Виното не трябва да има изразен аромат, за да не доминира над розите. Използват се само листенцата, а не тичинките, за да не полепват по устната кухина. Сместа трябва да се прецеди и да се налее в стъклени бутилки.
Сладкото от розови листенца има подчертано слабително действие и колкото е по-прясно, толкова е по-добро.
