0

К лиматичните промени и проблемът с напояването са основни пречки за земеделските производители през последните години според Айхан Хашимов от лудогорския град Лозница. Той е производител на малини, ягоди, домати, пипер и зеле. Собственик е на общо 300 дка земи. В бизнеса със земеделие е от 20 години, като основно се занимава с производство на малини и ягодоплодни. От 3-4 години отглежда и зеленчуци.

Хашимов отглежда италиански и нидерландски сортове, защото те са по-издръжливи на високите температури. "Климатичните промени повлияха много негативно на старите сортове, няма добив", изтъкна производителят. Той добави, че всяко лято температурите се покачват все повече, което води до засушаване на продукцията. Това той разказа пред БТА.

Август

"Винаги август месец е бил най-горещ, но тази година пиковият месец беше юли, затова се наложи да инвестираме около 20 000 лв. в закупуването на мрежи за засенчване", каза още земеделецът. По думите му, когато плодовете са засенчени под мрежата, температурата се понижава с 6-7 градуса, което е достатъчно за реализиране на една сравнително добра продукция.

Той посочи, че цените в сектора са "сравнително нормални", но заради високите температури, безводието, липсата на дъжд добивите драстично спадат. "Липсата на дъжд от своя страна води до проблем с водата за напояване от язовир „Бели Лом“. От миналото лято нивото на язовира пада постоянно, няма никакъв приток, а деретата, които го захранват, пресъхнаха", посочи Хашимов.

Режим

Той добави, че тази година за първи път в този сектор в област Лозница се налага да се въведе режим на водата, като първоначално поливането се е осъществявало два пъти в седмицата, но заради покачването на температурите сега се извършва три пъти седмично в дните понеделник, сряда и петък. "Ако не тръгнат притоците от язовира, догодина може и да нямаме вода", уточни земеделският производител. Той изтъкна, че проблемът с безводието никак не е за подценяване, защото всеки един бизнес изисква предварително планиране на инвестициите.

Свиват площите с малини и ягоди

"Тази година трябваше да направим нови насаждения с около 40 дка ягоди и около 100 дка малини, но взехме решение да не го правим, защото нямаме яснота дали ще има достатъчно вода", посочи Хашимов.

Земеделският производител даде за пример съседните държави като Гърция и Румъния, които са отделили достатъчно средства по Плана за възстановяване, за да решат проблема на земеделците с напояването. "Ако държавата не си направи план за развитие на земеделието, трудно биха се получили нещата", добави Хашимов. По думите му преди години България е била лидер в напояването, а сега изоставаме. Той добави, че трябва да се подходи по-сериозно и по-ангажирано към земеделския сектор. "Сектор земеделие може да се развива успешно в България само когато земеделските производители и държавата се хванат ръка за ръка, няма друг начин", смята Айхан Хашимов.