Е два ли има любител на екзотичните пътешествия, който тайничко да не си е мечтал да се потопи в магията на девствената красота и природа на Централна и Източна Африка. 

Ако допреди няколко години повечето родни туристически агенции като че ли избягваха да се ангажират с организирането на екскурзии до подобни места, то днес все повече от тях предлагат изключително атрактивни дестинации от страни от тази част на Черния континент. Една такава е офертата, свързана със сафари в не чак толкова добре известната у нас държава Руанда.

Ако някой си мисли обаче, че това посещение ще е свързано с дебнене и избиване на екзотични животни с огнестрелно оръжие от засада – дълбоко се лъже. Защото става въпрос за фотосафари, при което туристите наистина ще „отстрелват“ лъвове, носорози, жирафи и други животни, за които само са чували и гледали по филмите и образователните телевизионни канали и предавания, но не с пушка, а с фотоапарат. А това е нещо изключително вълнуващо и оставя незабравими усещания и спомени, твърдят участвали в туристическото изживяване в екзотични райони на света.

Местни 

Екскурзията до Руанда се предлага в няколко варианта в зависимост от броя на дните, за които е предвидено тя да се осъществи: 9 или 15. Едно от условията за реализирането на екскурзия до тази африканска държава е да има записани минимум 12 или 15 желаещи.

Руанда е държава, която е разположена в централната част на африканския континент и граничи с четири други не по-малко екзотични държави: Демократична република Конго, Бурунди, Танзания и Уганда. Местното население се състои от три етнически групи: хуту, тутси и туа. Като територия и площ и като брой на населението Руанда е малко повече от два пъти по-голяма и заселена от България. Столицата на страната Кигали обаче, макар и да е най-големият град, е с население от „едва“ малко над 850 хил. жители.

Една от главните улици на столицата Кигали

 Една от главните улици на столицата Кигали

Всъщност преобладаващата част от населението на Руанда живее в селата и се препитава основно от земеделие, скотовъдство, а през последните години все повече и от туризъм. Въпреки това в световен мащаб Руанда се смята за една от най-бедните държави. Тя е на 172-ро място по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Продължителността на живота е 68,7 години, а детската смъртност е 35 на 1000. Малко под половината от хората в Руанда са неграмотни. Но въпреки това настоящото й правителство води политика към постепенно стабилизиране на страната и за извеждането й от зоната на Третия свят. Част от тази политика е и развитието на туризма като един от водещите отрасли и източници на приходи в държавната хазна и в джобовете на местното население.

Самолет 

Пътуването до Руанда, разбира се, е със самолет, като добрата новина е, че от София има директен полет до столицата Кигали. Посещенията на включените в маршрута обекти започва на втория ден веднага след закуска с посещение на Националния парк „Нюнгве“.

Кигали, известен като Сингапур на Централна Африка

 Кигали, известен като Сингапур на Централна Африка

По пътя туристите спират да разгледат бившият кралски дворец Нианза. Всъщност тук думата „дворец“ едва ли е особено подходяща. Той представлява доста непретенциозно жилище с форма на пчелен кошер и е направен от кал и слама. При желание от страна на туристите може да се посети и Националният етнографски музей, където се намира една от най-богатите и най-добре уредените етнографски колекции в цяла Африка. От подредените зад витрините артефакти и експонати ясно се вижда богатството на древната руандийска култура и на трите етнически групи, които съставляват нейното население. Около обяд на втория ден туристите пристигат в национален парк „Нюнгве“.

Кралският дворец Нианза

 Кралският дворец Нианза

Обиколката му обаче е предвидена за целия трети ден от екскурзията. А до края на втория ден на туристите се предлага друга атракция – преминаване по издигащия се на 60 м над земята въжен мост. Усещането и тръпката да се разхождаш високо над короните на дърветата със сигурност е източник на голямо количество адреналин, а споменът за това изживяване ще остане за цял живот.

Видове 

Обиколката на „Нюнгве“ включва много интересна атракция, каквато със сигурност не се предлага на нито едно друго място не само в Африка, но и в целия свят. Известна е като трекинг с шимпанзета. Трекинг може да се преведе като „пешеходен туризъм в планински район“. В случая обаче става въпрос за нещо доста по-специфично и нестандартно. При пристигането в парка на всеки турист е „зачислено“ семейство шимпанзета, които трябва да наблюдава. В продължение на около час туристите имат време да осъществяват контакт със своето семейство примати. По време на следенето по пътя туристите имат възможност да наблюдават и различни други екзотични видове животни и птици и да ги „отстрелят“, като ги заснемат. 

Въженият мост в парка Нюнгве

 Въженият мост в парка Нюнгве

Езеро 

След като разходката в националния парк приключи, без да губят от така ценното време, туристите се отправят към езерото Киву, което се намира в района на втория по големина град в Руанда – Кисени, в западната част на страната. Градът е известен като курортен център за плажуване и е любимо място за любителите на водните спортове от цял свят. Всъщност може да се каже, че именно Кисени е действителният икономически, търговски, финансов, образователен и културен център на Руанда.

Част от крайбрежието на Кисени

 Част от крайбрежието на Кисени

По пътя към Кисени и езерото Киву за туристите е предвидено спиране и посещение на истински чаени плантации, където те ще могат лично да участват в брането на нежните чаени листенца, а след това ще научат и как се обработват те, за да се получи от тях така познатият по цял свят черен чай от Руанда. В района на езерото туристите пристигат късно вечерта и поради това разглеждането му е оставено за следващия ден.

Езерото Киву е едно от Големите африкански езера. С наистина впечатляващите си размери 89 км дължина и 50 км широчина то се нарежда на осмо място сред езерата на континента. Максималната му дълбочина е 475 м, а средната – „само“ около 220 м. Което го нарежда на девето място по дълбочина в цял свят. В средата на езерото се намира остров Иджуи, на който пък се издига изгаснал вулкан. Това придава уникалност на езерото Киву и то е любимо място за посещение на десетки хиляди туристи от всички населени с хора континенти.

Езерото Киву с острова Иджуи

 Езерото Киву с острова Иджуи

За туристите езерото Киву е едно от най-красивите езера. За местното население обаче то е прокълнато и изключително опасно, тъй като в него му живеят демони, които могат да подмамят хората да влязат във водите и да ги удавят и изядат или да превърнат душите им в демони. Затова не е много лесно да се намери местен жител, който да се навие да стане водач на гостите и дори само да се приближи до езерото.

Остров 

От езерото следващият обект за посещение на туристите е остров Нямирунди, известен като „кафеения рай“. До него се стига с тръстикова лодка. На острова гостите не само ще се запознаят с изкуството за отглеждане на качествено и ароматно кафе, но и да опитат да си го приготвят сами.

Остров Нямерунди

 Остров Нямерунди

Африканското приключение продължава с посещение на Национален парк „Вулкани“. Тук туристите отново ще имат възможност да упражнят вече добре познатия трекинг, но този път не с безобидните и мили шимпанзета, а с царете на приматите, горилите. Техният внушителен външен вид и размери сами по себе си гарантират висок приток на адреналин и тръпка за цял живот. На следващия ден следва нов трекинг, със златни маймуни. Името си те носят от специфичната окраска на телата и козината си. Включени са в Списъка със застрашените животински видове.

От „Вулкани“ групата се отправя към Национален парк „Акагера“. Спирка по пътя и е селището Иби Ивачу (Селото на пазителите на горилите). В него туристите ще имат възможността да се запознаят с автентичния бит и начин на живот на местните жители, с техните жилища, култура, ритуали, храна, танци, облекло. Тук те ще имат възможността да научат и някои умения като плетене на рогозки и кошници или дърводелство за мъжете. Както и да си купят от местната занаятчийска продукция.

Национален парк Акагера

 Национален парк Акагера

Паркът „Акагера“ е мястото, където предстои кулминацията на екскурзията в Руанда. Тук гостите ще изпитат уникалното удоволствие от упражняването на фотосафари в гъстите централноафрикански гори. Едва ли може да бъде описано удоволствието, което изпитва човек, когато види на метри от себе си жив лъв, носорог, слон, жираф и други хищници и тревопасни животни. И то не на картинка в някоя книга или във филм по телевизията, а в напълно автентична обстановка, сред все още запазената девствена африканска природа. 

И за да бъдат емоциите пълни след срещата с четири от животните от Голямата петорка – лъва, носорога, слона и бивола, още на следващия ден предстои среща и с петото – хипопотама. Тази среща обаче ще се състои в езерото Ихема. При разходката с лодка там туристите ще могат да видят на една ръка разстояние от себе си тези огромни животни заедно с другите местни обитатели на езерото – крокодилите.

Геноцид 

Незабравимото приключение в Руанда завършва там, откъдето е започнало, в столицата Кигали, с разглеждане на нейните културно-исторически забележителности. Те крият в себе си много интересни моменти от многовековната история на страната. Един от най-често посещаваните обекти там е Мемориалният музей на геноцида.

Този геноцид се разразява в руандийската столица през 1994 г. и в исторически план е свързан с една истинска междуетническа война, продължила между април и юли 1994 г. Началото на своеобразната гражданска война е дадено на 6 април, когато с ракета е свален самолетът, на който лети президентът на Руанда Жувенал Хабяримана. В терористичния акт загива и колегата му, държавният глава на съседно Бурунди. Разпространява се слух, че поръчители на атентата са племенни вождове от общността на тутсите. Така между двете общности започва истинска ожесточена и кървава гражданска и междукланова война.

Този геноцид е свързан с избиването на повече от половин милион души от две от трите местни общности – тутси и хути. Голяма част от хората от двата етноса бягат в съседните държави. В резултат на тази геноцид Руанда губи една четвърт от населението си. Геноцидът спира едва след като Руандийският патриотичен фронт начело с лидера си Пол Кагаме сваля правителството на хутите и завзема властта. Историята на 4-месечния геноцид е ярко представена в експозицията в Мемориалния музей на геноцида в Кигали.

Наред с културно-историческите забележителности в руандийската столица туристите ще имат възможността да посетят и пазара Кимиронко, един от най-големите в страната. Това е смесен африкански пазар, където наред с хранителни стоки, зеленчуци и плодове се предлагат и занаятчийски произведения и сувенири, ръчно изработени от различни материали. Наред с това някои туроператорски агенции предлагат посещение и на пазара Каплаки Крафт вилидж, който може да бъде определен като специализиран занаятчийски пазар. В него се предлагат стотици артикули – от плетени кошници и панери до елегантни миниатюрни бижута. „Обиколката на Кигали предлага цялостен поглед върху миналото, настоящето и бъдещето на Руанда, съчетавайки историческо обучение с ярки културни преживявания“, се казва в рекламната брошура на една от водещите наши туроператорски агенции.

Цена 

Цената на 9-дневна екскурзия до Руанда за месец юли е между 9400 и 10 000 лв. Тя включва нощувки, закуска, обяд и вечеря в три- и четиризвездни хотели, таксите за повечето обекти, застраховка, гид на български език, транспорт, както и осигурена питейна вода в неограничено количество по време на обиколките на обектите. Нещо, което не трябва да се пренебрегва, когато става дума за Централна Африка и често екстремните температури през лятото там.

В обявените цени не са включени задължителните разрешителни за трекинг с маймуни, чиито цени са: 220 и 310 лв. за златни маймуни и шимпанзета и 2800 лв. за трекинга с горили. Сред невключените разходи са още: бакшишите, които са в размер на 5-10 долара на ден за екскурзовод, за пиколото в хотелите и др. „Културните особености на дестинацията предполагат заплащането на бакшиш в посочения размер, което показва уважение към работата на съответните лица и прави приятно впечатление“, се казва в рекламната брошура на един от туроператорите.