К азват, че гениалността върви често ръка за ръка с лудостта. И че едни от най-великите хора в областта на изкуството и изобретенията, променили живота на човечеството, са дело на хора с доказани психични проблеми.

Италианският психиатър Чезаре Ломброзо изследва връзката между гениалността и лудостта и достига до заключението, че голяма част от гениите са били луди и че именно тази тяхна лудост и откъсването им от реалната действителност им е помогнала да „отворят“ съзнанието си и да погледнат в бъдещето. Според Ломброзо общите неща между гениите и лудите са: свръхчувствителност, бърза и честа смяна на чувствата, настроенията и емоцията, суета, достигаща до надменност, и злоупотреба с алкохол и наркотици.

Настроения

Няма човек, който да не е чувал името на художника Винсент ван Гог. Днес картините му се продават за баснословни суми. В годините, когато ги е рисувал обаче, художникът не е имал често пари даже да си купи храна и за да не гладува, е похапвал терпентин. В пристъп на ярост отрязал ухото си. Според психиатъра д-р Джулиен Леб Ван Гог е имал психични проблеми страдал е от биполярно разстройство и често променял състоянията и настроенията си. Тези промени най-ярко и отчетливо се виждали в тоналностите на картините му.

От психични кошмари страдал и руският художник Михаил Врубел. При него обаче тези проблеми започват да се проявяват в последните няколко години от живота му. Той често получава нервни кризи и задушаване, диагностициран е и със сифилис. През 1906 г. 4-годишният художник ослепява напълно и умира в психиатрична болница.

Едгар Алън По търсел в дрогата и алкохола спасение от призраците в главата си.

 Едгар Алън По търсел в дрогата и алкохола спасение от призраците в главата си.
Getty Images

В света на майсторите на перото също има личности, страдали от психични проблеми, и един от тях е писателят Едгар Алън По. Той е известен със своите зловещи и изпълнени с ужаси и страхотии разкази. Самият По смята, че е най-великият писател и през целия си живот отказва да работи нещо друго, защото смята, че това е обида за таланта му. Това е и причината той често да прекарва дните си в глад и мизерия. За да се спаси от „гласовете“ в главата му, писателят вземал наркотици и се наливал с алкохол до припадък. Животът му завършва също мистериозно и зловещо, типично в негов стил. 40-годишният По е открит на улицата в Балтимор в безпомощно състояние. Откаран е в близката болница, където умира. Твърди се, че последните му думи са били: „Господ да се смили над бедната ми душа“. Според психиатрите Едгар Алън По приживе е страдал от маниакална депресия.

Друг световноизвестен писател, стар познайник на психиатрите, е Ърнест Хемингуей. Той е диагностициран с биполярна психоза, която намира проявления в алкохолна зависимост и нарцистично разстройство на личността. Завършва живота си малко след като е изписан за пореден път от психиатрията, с изстрел в главата, който произвежда със собствената си ловна пушка.

Музика

Всеки, интересуващ се поне малко от класическа музика, няма как да не се е възхищавал от музиката на гениалния композитор Лудвиг ван Бетховен. Който е създавал шедьоврите си, без да е могъл да чуе музиката си, защото е бил глух. Може би той я е чувал само в собствената си глава, кой знае. Животът на гения е бил тежък, тъй като е принуден да се грижи за братята и сестрите си. В запазени негови писма Бетовен често говори, че смята да сложи край на живота си. Психиатрите смятат, че гениалният глух музикант е страдал от биполярно разстройство. Освен това след смъртта аутопсията му установила голямо количество олово в стомаха му. Откъде е дошло то е невъзможно днес да се каже.

От психични проблеми е страдал и колегата му Роберт Шуман. Той често споделя, че гласове в главата му диктуват произведенията и че си говори с духовете на Бетовен и Менделсон. Животът на Шуман завършва в психиатрична клиника в Бон, където се самоубива. След аутопсията е установено, че композиторът е страдал от тежка форма на сифилис, от което според психиатрите може да са се породили и психиатричните му проблеми.

Роберт Шуман умира в психиатрична клиника.

 Роберт Шуман умира в психиатрична клиника.
Getty Images

Сред гениите с психични разстройва е и физикът сър Исак Нютон, когото някои дори са склонни да поставят на първо място пред Айнщайн. Съвременниците му споделят обаче, че геният страда от бърза и честа смяна на настроенията и с него не можело да се говори спокойно и нормално. Той обиждал и нагрубявал събеседниците си, а често се нахвърлял и да ги бие. Според психиатрите тази смяна на настроенията също може да е в резултат на биполярно разстройство.

Сифилис

В психиатрична клиника завършва живота си и философът Фридрих Ницше, създателят на „мрачната философия“. Той също влиза в групата гении, страдали от сифилис, и това може да е отключило психичните му проблеми. На 3 януари 1889 г. настъпва внезапен прелом в здравословното състояние на Ницше. Той внезапно започва да крещи, да буйства и да се нахвърля върху минувачите по улиците на Торино, а след това се нахвърля върху дошлите да го укротят полицаи. По-късно философът споделя, че гневът му се отключил, след като видял как кочияш бие коня си с камшик. Философът се хвърлил към коня, прегърнал го и започнал да го гали и да му повтаря: „Ах, братко мой! Какво ти правят тия жестоки хора“.

Философът Ницше говори с кон в центъра на Торонто.,  

 Философът Ницше говори с кон в центъра на Торонто.,  
Getty Images

Ницше е отведен и настанен за лечение в болница, откъдето изпраща писма до приятелите си, че е бил окован във вериги и разпънат на кръст като Христос от германските лекари. От болничното си легло той изпраща писмо до германския император да отиде до Рим и там сам да се застреля, за да не мърси повече с присъствието си майката земя. Диагнозата на Фридрих Ницше, която официално е записана в медицинския му картон е сифилис и биполярно разстройство с периодична психоза, придружени от остра деменция. Според лекарите причината за това състояние е остро възпаление на мозъчната кора на гения.

Страданията на философа продължават. Той претърпява цели три мозъчни удара и умира в психиатрията. Ницше не е единственият философ с психиатрични проблеми. Колегата му Имануел Кант също е имал такива, но при него те се проявяват чак в края живота му.

Фобии

От психични проблеми са страдали и двама от най-великите руски писатели класици. Лев Толстой често е бил измъчван от истерични припадъци и различни фобии. А „бащата на „мъртвите души“ Николай Гогол още от дете е официално диагностициран с шизофрения, която се задълбочавала. Понякога той отказвал да излезе от стаята си в продължение на 2-3 седмици, като изпадал в някакво състояние на вцепенение. В последните дни от живота си писателят умишлено отказва да се храни и умира от глад и изтощение на организма.

Писателят Николай Гогол умира от глад, след като сам спира да се храни.

 Писателят Николай Гогол умира от глад, след като сам спира да се храни.
Getty Images

Максим Горки и Сергей Есенин пък правят по няколко опита за самоубийства. Е, на поета накрая все пак му се получава. От биполярно разстройство страда и английската писателка Вирджиния Улф. Тя често страда от депресия и фобии и завършва живота си, като пълни джобовете си с камъни и се хвърля в реката, минаваща край дома й.

Вирджиния Улф се дави в реката с пълни с камъни джобове.

 Вирджиния Улф се дави в реката с пълни с камъни джобове.
Getty Images

Параноя

С психични проблеми са и носители на Нобелова награда като математика Джон Форбс Наш. През целия си живот той страда от параноя, чува гласове и вижда несъществуващи хора около себе си. В продължение на години обаче математикът успява умело да прикрива симптомите и проявите на заболяването си.

Математикът Джон Форбс Наш (1928-2015 г.) бил параноик, виждал и чувал несъществуващи хора.

 Математикът Джон Форбс Наш (1928-2015 г.) бил параноик, виждал и чувал несъществуващи хора.
Getty Images

Психичните проблеми не подминават и холивудските звезди. Актрисата Катрин Зита Джоунс страда от биполярно разстройство, а Уди Алън е аутист. Създателката на малкия магьосник Хари Потър, писателката Дж. К. Роулинг пък страда от клинична депресия и признава, че започнала да пише книгата за магьосника, за да се избави от проблемите си.

Лудостта на величията

Лудостта не подминава дори и коронованите особи. Едни от най-известните владетели и световни диктатори са били ако не официално диагностицирани, то с всички симптоми на психичноболни. Френският крал Шарл VI неслучайно е наречен Лудия. В пристъпите, в които често изпадал, той не можел да разпознае не само съпругата и децата си, но дори не знаел и кой е самият той. Британският му колега Чарлз III пък вярвал, че тялото му е от стъкло и затова искал да му шият здрави дрехи, за да не се счупи, докато върви в двореца.

Крал Шарл VI (1368 - 1422 г.) имал чести пристъпи.

 Крал Шарл VI (1368 - 1422 г.) имал чести пристъпи.
Уикипедия

Един от най-любимите американски президенти, Ейбрахам Линкълн, пък често страдал от тежки депресии и мисли за самоубийство. Говори се, че той даже веднъж направил опит да сложи край на живота си, но бил спасен. А какво да кажем за диктаторите Ленин, Сталин и Хитлер. За Владимир Илич се знае, че е страдал от тежка форма на сифилис, която най-вероятно е отключила психичните му проблеми. Поведението му било неврастенично и невъздържано. При Сталин пък налице била една постоянна параноя, че някой иска да го свали от властта и да го убие. И за да се избави от тази своя параноя, Йосиф Джугашвили през 30-ина годишното си управление, изтребва над 30 милиона от собствения си народ. Не остава по-назад и немският му колега Адолф Шикългрубер – Хитлер, чиято мания за величие подпалва Втората световна война, в която загиват над 75 млн. души от цял свят. Не смятате ли, че са прекалено много за задоволяване на психичните проблеми на един човек? Сеансите при един психолог или престоя в психиатрична клиника щяха да спасят толкова много хора, невинни жертви!