0

П остепенно, както е било откак свят светува, празниците се стопяват в делниците, пожеланията се превръщат в задачи, веселбата чезне в ежедневната деловитост. И тъй като ние сме особено племе, не е лошо да не забравяме, че ловът и риболовът са не само начин да избягаме от къщи, да гръмнем нещо за трапезата или да развържем торбата с ловните и рибарските си небивалици.

Първо трябва да си признаем – много сме далеч от истинската грижа за дивеча в България. Вярно, произвеждаме например много повече птици отпреди, разселваме, подхранваме... Но защо не пишем в бележките обстреляните пъдпъдъци, гургулици, гривяци, бекаси, фазани, яребици, чакали, лисици... Не е ли ясно, че всички те могат да последват дивата котка и дивата коза например – не ги бием – значи ги няма, следователно трябва да бъдат забранени, за да оцелеят. И тогава някой господин или госпожа Yes ще подпише в Европейския съюз поредната забрана, за която обаче виновна е не само нейната некомпетентност, но и ние, ловците – хайде докажете, че дивата котка е напаст, след като отстрел не е регистриран от години. Работете не само с пушките, но и с химикалките, господа, защото дивите котки са на път да ни изядат ушите, а ние скоро благодарение на домораслите си милозливи евродами ще трябва и бройлери да сервираме пред дупките им...

Такова е положението и с чакала. Слава богу, рядко му прощаваме, ако се срещнем, но който от нас мисли отговорно за българската природа – трябва да пише в разрешителното всеки обстрелян хищник. Това, както е известно, е единственият меродавен критерий за числеността на една популация. Вярно, и стимулирането на ловците е загърбено от държавата, както и въобще стопанисването на дивеча. Но ние ли не знаем какво правят чакалите и скитащите кучета, лисиците, дивите котки (които са забранени!) и белките с яйцата и малките и със самите пъдпъдъци, гургулици, гълъби, яребици, кеклици, фазани, зайци и всяка друга дребна гад, която шава по поля и планини? Смешният плач на някои паважни природозащитници не е фактор за съхраняването на българската природа – фактор е контролирането на популациите на хищниците, което само ние сме в състояние да направим.

А що се отнася до стимулирането на отстрела на хищници – може и да дочакаме държавата да задели малко парици за защита на българския дивеч. Ама не ми се вярва това да е тази държава, която днес обитаваме...

Бракониери в полицейски капан

Специализирана полицейска акция срещу бракониерство и незаконно притежавано оръжие проведоха служители на ОДМВР – София, на територията на Челопеч. По непотвърдена информация при претърсването на домовете на Иван Иванов – Мръвката, и Стоян Патев – Патката, са открити както незаконни оръжия и боеприпаси, така и придобити от бракониерска дейност ловни трофеи. Двамата са задържани с полицейска заповед за 24 часа.

Миналата пролет в социалните мрежи турист написа, че по време на сутрешна разходка из гората в близост до челопешката хижа „Мургана“ с групата му попаднали на зловеща гледка – набързо покрит с клони труп на сърна в напреднала бременност. От тялото били изрязани само бутовете и плешките, а от разпрания стомах се подавала главата на злочестото неродено сърненце. По време на разговори с жители на селото репортерите ни научиха доста тревожни неща за дългогодишната бракониерска дейност на Иван Иванов – Мръвката, и Стоян Патев – Патката, но преобладаваше въпросът "Защо арестуват само тях, а не и другите трима от групата им?" Без никакви притеснения „групата“ се хвалела, че „повече от 20 години не са пазарували месо от магазин“ и „отгледахме си децата с дивечово месо, ще отгледаме и внуците по същия начин“.

Според местните Стоян Патев е някакъв началник и има много пари, освен това е за пореден мандат общински съветник. Иван Иванов отдавна е свикнал всичко да му се разминава.

iStock

Връща ли се чумата?

Пораженията от африканската чума по свинете още не са отшумели в повечето от ловните полета на страната ни, а сега отново имаме основание за тревога. БГЛОВ съобщава, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на африканска чума по свинете (АЧС) в землището на град Съединение в Пловдивска област. Ветеринарните инспектори са установили изхвърлени трупове на домашни свине без идентификационна марка. Веднага са предприети действия, взети са проби за изследване, резултатът от които е положителен за болестта АЧС. Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза землището на гр. Съединение, общ. Съединение, обл. Пловдив. Определена е 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат селата Малък чардак, Голям чардак, Неделево и Правище от община Съединение, Костиево, Радиново, Бенковски, Войсил и Строево, община Марица, както и Цалапица от община Родопи. Предприети са мерки за контрол и ликвидиране на заболяването съгласно правилата на европейското и националното законодателство. Извършено е почистване и многократна дезинфекция на мястото, където са установени труповете на свинете. Предстои осъществяване на епизоотично проучване и проследяване на движението на домашни свине, свързани с населеното място, 35 дни преди установяване на заболяването.

БАБХ напомня, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно, което в най-голяма степен важи и за популацията на дивите свине.

iStock