0

В последните години темата за болестите, които се предават от животни на хора, заема все по-централно място в обществения дебат.

COVID-19 постави зоонозите в светлината на прожекторите, но всъщност те далеч не са новост – такива заболявания съществуват от хилядолетия. Как точно прескачат от животни към хора. Кои са най-честите пътища на заразяване? И можем ли да се защитим?

Какво представляват зоонозите?

Зоонозите са заболявания, които по естествен път се предават между животни и хора. Те могат да бъдат причинени от вируси, бактерии, паразити или гъбички. Световната здравна организация отчита, че над 60% от новопоявяващите се инфекциозни болести при човека са от животински произход.

Пътища на предаване

1. Пряк контакт с животно – това включва галене, ухапвания, одрасквания, или контакт с телесни течности (кръв, слюнка, урина, изпражнения). Така могат да се предадат болести като бруцелоза, тения и хламидиоза.
2. Ухапвания от насекоми посредници – много зоонозни болести се предават чрез комари, кърлежи или бълхи. Пример са лаймската болест, западнонилският вирус и ку-треската.
3. Консумация на заразена храна – сурово или недопечено месо, непастьоризирано мляко или замърсена вода могат да пренесат болести като салмонелоза, ехинококоза и туларемия.
4. Аерозолен път (вдишване) – някои болести се разпространяват чрез вдишване на прах или капчици, съдържащи заразен материал – например лептоспироза или орнитоза (от птици).
5. Контакт със заразена околна среда – заразяване може да настъпи и чрез предмети, клетки, постелки или почва, замърсени от болни животни.

Какви животни са носители?

• Домашни любимци – кучета, котки, птици, гризачи
• Селскостопански животни – крави, овце, кози, прасета
• Диви животни – прилепи, гризачи, хищници
• Насекоми – комари, кърлежи, бълхи

Какво можем да направим?

• Образование и информираност – знанието е първата стъпка към превенцията.
• Хигиена и лична защита – често миене на ръце, употреба на ръкавици при работа с животни или почва и използване на защитни препарати.
• Ваксинация и редовен ветеринарен контрол – за домашните и селскостопански животни.
• Контрол на вредителите – намаляване на контактите с гризачи и други потенциални преносители.

В бъдеще: „Едно здраве“ за всички

Все повече експерти говорят за концепцията One Health („Едно здраве“) – подход, който признава, че здравето на хората, животните и околната среда са тясно свързани. Време е да гледаме на болестите не само като медицински проблем, а като част от единна екосистема.